آموزش تصویری گام به گامآموزش های رایگانفتوشاپ

آموزش ایجاد متن با جلوه نئون در فتوشاپ

اشتن جلوه های درخشان و پر زرق و برق در طراحی ها به خصوص برای طراح های تبلیغاتی یکی از راه های جذاب جلب توجه است. ما در این مقاله قصد داریم آموزش ایجاد متن با جلوه نئون در فتوشاپ را با استفاده از سبک لایه «Layer Styles» به شما نشان دهم. در این آموزش چند نکته جالب در زمینه Layer Styles وجود دارد.

ایجاد افکت نئون در فتوشاپ

برای شروع کار تصویر مورد نظر خود را انتخاب کنید و گام به گام با ما همراه باشید و مراحل ایجاد متن با جلوه نئون را بر روی آن پیاده کنید. در اینجا ما یک دیوار آجری خوب داریم، که می توان متن با جلوه نئون را روی آن قرار دهیم. این تصویر را به عنوان پس زمینه کار خود انتخاب می کنیم.

 

مرحله ۱

آماده سازی پس زمینه و تایپ متن مورد نظر بر روی آن

با استفاده از ابزار تایپ، متنی را به تصویر خود اضافه کنید. شما می توانید هر متنی را که می خواهید در طرح خود بگویید، را بر روی دیوار تایپ کنید، ما در اینجا عبارت « PSCafe» تایپ می کنیم. برای تغییر سایز متن خود می توانید از ابزار گزینه ها « options bar» در نوار بالا استفاده کنید.

ما از قلمی به نام « Neon Tubes 2» برای تایپ استفاده می کنیم. اگر بخواهید از قلم های دیگر نیز، می توانید برای تایپ متن خود استفاده کنید.

با دوبار کلیک بر روی ذره بین، بزرگنمایی را ۱۰۰٪  کنید. نوار فاصله را نگه داشته و به موقعیت پنجره خود بکشید.

مرحله ۲

ایجاد افکت نئون در فتوشاپ (Layer Styles)

با انتخاب نوع لایه، به قسمت «Layer Styles»، جایی که «fx» نوشته شده بروید. روی رنگ انتخابی خود کلیک کنید.

کادر مربوط به تنظیمات ایجاد افکت های لایه، باز می شود.

با کلیک بر روی گزینه پوشش رنگ « color overlay »، پوشش رنگ را، روی سفید تنظیم کنید. شما می توانستید در وهله اول متن سفید ایجاد کنید.

افکت نئون در فتوشاپ

 

حالا بیایید به رنگ سفید خود، جلوه نئون بدهیم. گزینه درخشش داخلی« inner glow» را انتخاب کنید و روی آن کلیک کنید، تا گزینه های مربوط به آن ظاهر شود.

از قسمت چینش رنگ ها، یک رنگ را به دلخواه خود انتخاب کنید، مثلا یک رنگ آبی نئون زیبا را انتخاب کنید یا هر رنگی را که می خواهید برای جلوه متن خود داشته باشید، را انتخاب کنید. این رنگ می تواند از زردها، صورتی ها و یا هر رنگ دیگری که شما می خواهید، باشد.

قسمت حالت ترکیب « blend mode»، را از حالت صفحه «screen» به حالت عادی «normal» تغییر دهید.

اندازه سایز تنظیم را کرده و میزان «opacity » را به ۱۰۰ تغییر دهید. اکنون شما دو گزینه دارید، مرکز «center »  یا لبه « edge»، ما می خواهیم از edge استفاده کنیم. یعنی لبه های متن را درخشان تر کنیم. در واقع ما با این کار، کمی رنگ نئون به اطراف لبه های متن خود اضافه می کنیم. عالیه! شما می توانید نتیجه جذاب کار خود را کم کم مشاهده کنید.

 

حالا به قسمت درخشش بیرونی « outer Glow»، بروید و به آن رنگ مایل به آبی دهید. برای حالت ترکیب یا blend mode گزینه عادی یا normal انتخاب کنید. همچنین گزینه opacity را روی ۸۶  قرار دهید.

اکنون تا این مرحله از کار، ما مه خوبی ایجاد کردیم، اما برای داخل متن نیز به یک درخشش دیگر نیاز داریم، که در این صورت متن ما می تواند رنگ درخشان تری به خود بگیرد.

 

با توجه به این که فقط یک گزینه درخشش بیرونی « outer Glow »، وجود دارد. حالا برای درخشش بیشتر باید چه کار کنیم؟

ایجاد درخشش بیشتر

در این قسمت از یک ترفند استفاده می کنیم، می توانیم از گزینه drop shadow به عنوان یک درخشش بیرونی استفاده کنیم. در حقیقت، اگر فاصله « distance»، را روی صفر قرار دهیم، این دو گزینه (drop shadow و outer Glow) بسیار شبیه به هم عمل می کنند.

اینک، رنگ خود را انتخاب کنید، مقداری آبی به آن بدهید، اما نه زیاد.

میزان ظرفیت روشنایی خود را بالا ببرید و اندازه را افزایش دهید. برای حالت ترکیب یا blend mode گزینه عادی یا normal انتخاب کنید و ببینید چگونه شروع به درخشش می کند.

اندازه را کمی پایین آورده و انتشار « spread»، را افزایش دهید. همانطور که spread را افزایش می دهیم، میزان ضخامت و نرمی روشنایی را متناسب با سایز متن خود می کنید.

ما در این بخش مقادیر size را ۱۲ و   spreadرا روی ۴۳  قرار می دهیم. در آخر میزان شفافیت یا  opacity را تنظیم کنید. گزینه Opacity این بخش را روی ۵۸ قرار دادیم.

افکت نئون در فتوشاپ

 

همانطور که می بینید، لامپ های نئون خود را آماده کرده ایم، اکنون اجازه دهید کمی به پس زمینه متن خود نیز درخشش اضافه کنیم.

ابزار rectangular Marquee (مستطیل شکل) را بگیرید و اطراف متن نئون خود را با استفاده از این ابزار، یک انتخاب مستطیلی انجام دهید.

 

سپس مسیر زیر را دنبال کنید :

 Select>modify>Feather

و مقدار آن را بزرگ کنید، ما از ۱۷۷ استفاده کردیم، تا یک لبه نرم بزرگ ایجاد شود.

 

بر روی Adjustment layer کلیک کنید و گزینه curves (منحنی ها) را انتخاب کنید.

طبق تصویر منحنی ها را به سمت بالا در ناحیه میانه منحنی فشار دهید.

و اگر می خواهید کمی رنگ به آن اضافه کنید، کانال آبی را انتخاب کنید و منحنی آبی رنگ آن را تقویت کنید (روی RGB کلیک کنید و به آبی تغییر دهید).

افکت نئون در فتوشاپ

طبق تصویر کانال قرمز را بگیرید و منحنی آن را کمی، کم کنید.

یکی از نکات جالب در مورد جلوه نئون این است که ما می توانیم آن را، هر زمان که بخواهیم تغییر دهیم، فقط کافیه متن را بگیرید و آن را انتخاب کنید و با هر متنی که دوست دارید تغییر دهید.

افکت نئون در فتوشاپ

 

اگر می خواهید نئون در فتوشاپ را به طور کامل روی متن خود به پایان برسانید، می توانید سیم هایی را در پشت متن ایجاد کنید و حتی برای کمی انعکاس نور بیشتر می توانید، روی سطوح را کمی آبی رنگ کنید. اما ما در این آموزش فقط خواستیم یک آموزش ساده و مرحله به مرحله از نحوه ایجاد جلوه نئون در فتوشاپ بپردازیم.

از اینکه، این آموزش را دنبال کردید، از شما متشکریم. منتظر پیشنهادات شما جهت بهتر شدن محتوای سایت خود هستیم. شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. برای یادگیری کامل نرم افزار فتوشاپ، می توانید آموزش سیر تا پیاز فتوشاپ را ببینید.

حتما بخوانید!  افکت خطوط متحرک دور سوژه در افترافکت
نمایش بیشتر

خانه فتوشاپ

از سال 73 به کامپیوتر علاقه مند شدم ، بیش از 12 سال فروشگاه نرم افزار داشتم در رشته شهرسازی تحصیلاتم رو تموم کردم و از سال 81 دبیر آموزش و پرورش هستم . اما بیش از 7 ساله که به فتوشاپ علاقه مندم و دوست دارم در این زمینه بیشتر یاد بگیرم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا