و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

ایده‌یابی بدون کپی کردن | خالق اثر باشیم!

طراحی گرافیک، تصویرسازی، طراحی دیجیتالی و … همگی از جذاب‌ترین هنرهای حال حاضر است. اما یک هنر طلایی دیگر که در کیفیت و اصالت تمام این مهارت‌ها تعیین‌کننده است، هنر ایده‌یابی است. در این مطلب از خانۀ فتوشاپ می‌خواهیم در مورد مفهوم واقعی ایده‌یابی و خلق اثر با شما عزیزان صحبت کنیم.

ایده‌یابی بدون کپی کردن

در صورتی می‌توانیم خود را خالق یک اثر بدانیم که منشأ آن اثر، ایدۀ خودمان باشد. به طور کلی الهام گرفتن، مقولۀ عجیبی است. گاهی در یک لحظه یک ایده در ذهنمان جرقه می‌زند و اگر آن را به گونه‌ای ثبت نکنیم، شاید چند لحظۀ دیگر از یادمان برود. در واقع الهام گرفتن یه حالت رویایی است که می‌تواند ساختار و ظاهر اصلی طراحی شما را هم تعیین کند، اما بیشتر اوقات توصیف آن با کلمات دشوار است. پس بعد از جرقه زدن یک ایده در ذهن، به مرحلۀ پیاده کردن آن می‌رسیم. می‌توان گفت پیاده‌سازی ایده، مهم‌ترین مرحله و گاهی اوقات بزرگ‌ترین چالش در خلق یک اثر است. در ادامه به مفهوم الهام گرفتن و تشخیص منحصر به فرد بودن یک ایده اشاره می‌کنیم.

۱/ همه چیز، یک کپی از یک کپی دیگر است

 می‌توان گفت در واقع هیچ ایده‌ای کاملاً برای یک نفر نیست. بله، می‌توانیم بگوییم که اثری که خلق کردیم از ایدۀ خودمان نشأت گرفته؛ ولی نمی‌توانیم بگوییم ایدۀ آن ۱۰۰ درصد از خودمان بوده است.

هر ایده‌ای که به ذهنمان می‌رسد، در واقع ترکیبی از همه چیزهایی است که به حال دیده‌ایم، شنیده‌ایم و خوانده‌ایم. این ایده‌ها از خاطرات، احساسات و تصاویر ذهنی نشأت می‌گیرند. حالا سؤال اینجاست که آیا اثری که از چنین ایده‌ای متولد می‌شود، کاملاً جدید و بکر است؟

اثری که شما با الهام از تصورات خود می‌سازید، یک اثر کاملاً جدید نیست! اما نکته اینجاست که نباید به این مسأله اهمیت دهید. در واقع ایده‌یابی به معنی پیدا کردن ایده‌ای که کاملاً منحصر به شما باشد نیست. ارزش یک اثر هنری، به این نیست که ۱۰۰ درصد مستقل از همه چیز باشد. بلکه ارزش آن به دید متفاوت و حال و هوایی است که شما به آن اثر هنری می‌بخشید و مختص شماست.

ایده‌یابی

 

۲/ خود را جای مخاطب بگذارید

یکی از راه‌های تشخیص این که آیا ایدۀ شما یک ایدۀ جدید و بکر است یا نه، فکر کردن به این است که اثر شما چه احساسی به مخاطب خواهد داد. سعی کنید خود را جای مخاطب بگذارید و فکر کنید آیا به عنوان مخاطب، یک احساس ناب و جدید یا یک برداشت و دیدگاه تازه از این اثر هنری می‌گیرید یا نه. اگر پاسختان مثبت بود، پس اثر شما این قابلیت را دارد که وقتی مخاطب آن را می‌بیند، می‌شنود یا می‌خواند، تفاوتی را احساس کند که در آثار دیگر پیدا نکرده است. در این صورت اثر شما یک اثر ناب و کپی نشده است.

حتما بخوانید!  بزرگ ترین اشتباهاتی که به عنوان یک طراح یو ایکس تازه کار انجام دادم

ایده‌یابی

 

۳/ اصالت یک اثر، از تجربۀ منحصر به فرد شما می‌آید

شاید گاهی برای خلق یک اثر جدید، در مورد کپی نبودن آن کمی دچار وسواس شوید. برای این که خیالتان از بابت بدیع بودن اثر هنریتان راحت باشد، باید بدانید که چیزی که اثر شما را متمایز می‌کند، تجربۀ منحصر به فرد شماست که در آن اثر دمیده شده است. ممکن است اثری که شما تولید می‌کنید در ویژگی‌هایی مثل استایل و سبک، تکنیک و روش تولید اثر، موضوع و … به آثار دیگر شبیه باشد. اما چیزی که اثر شما را منحصر به فرد می‌کند، تداعی تجربۀ شماست که درآن اثر دیده می‌شود.

وقتی شما با فکر و نظر خودتان یک اثر را تولید می‌کنید، یعنی از تمام چیزهایی که مربوط به خودتان است در آن اثر تزریق کرده‌اید. از قلب، احساس، تمام لحظات روز و شب، خاطرات تابستان گذشته، صحنه‌ای از فیلم مورد علاقه‌تان و … . به طور خلاصه می‌توانیم بگوییم که اصالت یک اثر، از خود شما، به عنوان یک انسان بی‌نظیر و منحصر به فرد پدید می‌آید.

البته اگر احساس کردید کارتان شباهت زیادی به آثار دیگر دارد و نمی‌تواند دید شخصی شما را منتقل کند، سعی کنید دنبال این شباهت‌ها بگردید. بعد سعی کنید آن شباهت‌ها را کمتر کنید تا جایی که احساس کنید اثرتان به اندازۀ کافی منحصر به فرد و شخصی‌سازی شده است.

ایده‌یابی

ایده‌یابی از خود شما شروع می‌شود

دفعۀ بعدی که می‌خواستید کار جدیدتان را شروع کنید، هم در مرحلۀ ایده‌یابی و هم در مرحلۀ پیاده‌سازی ایده، روی احساسات و افکار خودتان تمرکز کنید. به این فکر کنید که دیدگاه و حس و حال منحصر به فرد شما که باید به مخاطب نشان بدهید چیست؟ آن وقت احتمالاً جرقه‌های جدید و شگفت‌انگیزی را می‌بینید که ریشۀ آن‌ها در خود شماست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question