و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

 ۴ تمرین برای مسلط شدن به تئوری رنگ‌ها

با یکی دیگر از مطالب خانۀ فتوشاپ از دنیای رنگ‌ها در خدمت شما عزیزان هستیم. همان‌طور که می‌دانید رنگ‌ها بنا به ویژگی‌های مختلفی که دارند (مثل گرم یا سرد بودن) و همین‌طور ارتباطی که با هم دارند (مثل مکمل بودن) به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌‍شوند. این تنوع دسته‌بندی، ممکن است گاهی باعث سردرگمیتان شود. از طرفی حتماً می‌دانید که انتخاب درست پالت رنگ برای یک طراحی یا نقاشی تا چه اندازه در کیفیت و زیبایی آن تأثیر دارد. اما باید بدانید که شناخت تئوری رنگ‌ها هم مثل هر چیز دیگری که با تمرین تقویت می‌شود، با تمرین و مرور کردن، به مرور برایتان کاملاً جا می‌افتد. به همین منظور در این مطلب می‌خواهیم ۴ تمرین را برای مسلط شدن به تئوری رنگ‌ها به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

 ۱/ برای شناخت تئوری رنگ‌ها چرخۀ رنگ را خودتان بسازید

آشنایی با چرخۀ رنگ می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در خلاقیتتان داشته باشد. چرخۀ رنگ از قدیمی‌ترین تئوری‌های رنگ است که در واقع از چرخۀ رنگی که اسحاق نیوتون در سال ۱۶۶۵ ارائه داد نشأت می‌گیرد. این چرخه، رابطۀ بین رنگ‌های اصلی، ثانویه و ثالث را نشان می‌دهد.به عنوان اولین تمرین بهتر است خودتان چرخۀ رنگ را بسازید. برای این کار باید از ابزاری مثل آبرنگ، رنگ روغن یا بعضی از مدادهای رنگی استفاده کنید که با آن‌ها بتوانید رنگ‌ها را ترکیب کنید.

برای ساخت چرخۀ رنگ اول از روی عکس چرخۀ رنگ اصلی، رنگ‌های اصلی یعنی قرمز، آبی و زرد را در خانه‌های خود بکشید (معمولاً زرد بالای دایره، قرمز پایین و سمت راست و آبی پایین سمت چپ است). بعد رنگ‌های اصلی را دو تا دوتا ترکیب کنید تا رنگ‌های ثانویه یعنی سبز، نارنجی و بنفش را بسازید و سر جای خود بکشید. با این کار یک چرخه با ۶ خانه خواهید داشت.

تئوری رنگ‌ها

۲/ رنگ‌های بیشتری بسازید

وقتی یک چرخۀ رنگ پایه‌ای را خودتان کشیدید، بیایید آن را گسترش دهیم. پس دوباره یک دایره بکشید که این بار قرار است خانه‌های بیشتری داشته باشد. رنگ‌های اصلی و ثانویه را بسازید و درخانه‌های خود بکشید. بعد رنگ‌های اصلی را با رنگ‌های ثانویه و همین‌طور رنگ‌های ثانویه را با هم دو به دو ترکیب کنید و خانه‌های رنگ‌های ثالث را پر کنید. با این تمرین می‌بینید که فقط از ترکیب رنگ‌های اصلی به چه رنگ‌های زیبایی می‌رسید.

۳/ رنگ‌ها را تطبیق دهید

حالا یک چرخۀ رنگ کامل‌تر با خانه‌های بیشتر را به عنوان مرجع انتخاب کنید. بعد سعی کنید با ترکیب ۳ رنگ اصلی، رنگ‌های آن چرخه را عیناً مثل همان رنگ‌ها بسازید. با این تمرین یاد می‌گیرید که از هر رنگ همان اندازه که لازم است بردارید. اگر در دفعات اول رنگ‌ها کاملاً شبیه به رنگ‌های مرجع نشدند، اصلاً نگران نباشید! این یک تمرین است و قطعاً با تکرار آن به نتیجه‌ای که می‌خواهید برسید.

حتما بخوانید!  داوینچی ریزالو چیست؟

تئوری رنگ‌ها

این تمرین کم کم باعث می‌شود درک کنید که از هر رنگی را باید از ترکیب چه رنگ‌هایی و با چه مقدار از هر رنگ بسازید. آن وقت دیگر می‌توانید هر رنگی را که در اطراف خود می‌بیند با ترکیب رنگ‌ها بسازید.

تئوری رنگ‌ها

۴/ رنگ‌های مکمل را با هم جفت کنید

در این تمرین قرار است با رابطۀ رنگ‌های مکمل را بشناسید. جای رنگ‌های مکمل در چرخۀ رنگ مقابل همدیگر است. رنگ‌های مکمل شامل قرمز و سبز، آبی و نارنجی و زرد و بنفش هستند. پس این رنگ‌ها را بسازید و دو به دو کنار هم بکشید تا ببینید کنار هم چطور به نظر می‌رسند.

حالا سعی کنید طرح‌ها و نقش‌هایی را با ست کردن این رنگ‌های مکمل بکشید تا ببینید این رنگ‌ها در کنار هم چطور به تقویت طرحتان کمک می‌کنند. مثلاً برای شروع می‌توانید یک الگوی سادۀ راه راه قرمز و سبز بکشید. یا یک زمینۀ آبی بسازید و یک دایرۀ را وسط آن بکشید. اگر از آبرنگ، رنگ روغن و …  برای کشیدن این طرح استفاده می‌کنید، باید صبر کنید رنگ اول خشک شود و بعد رنگ دوم را بکشید که با هم قاطی نشوند. بعد می‌توانید همان طرح را با ترکیب رنگ‌های غیر مکمل بکشید تا تفاوت ست کردن رنگ‌ها را ببینید. انتخاب پالت رنگی که شامل رنگ‌های مکمل است، طرح شما را پویا و جذاب می‌کند.

دست از تمرین برندارید

تئوری رنگ‌ها
Mymodernmet

 

این ۴ تمرین علاوه بر نتیجۀ فوق‌العاده‌ای که برای تسلط شما بر تئوری رنگ‌ها دارد، بسیار لذت‌بخش و سرگرم‌کننده‌اند. پس اگر می‌خواهید بر تئوری رنگ‌ها مسلط شوید، بارها و بارها ترکیب رنگ‌های مختلف را در کنار هم امتحان کنید. با تکرار این تمرین‌ها، به راحتی بر چرخۀ رنگ و ارتباطی که رنگ‌ها در این چرخه دارند مسلط می‌شوید و انتخاب پالت رنگ برای کار بعدیتان، به مراتب بهتر و راحت‌تر خواهد بود. می‌توانید روی این لینک کلیک کنید تا سایر مطالب رنگ‌شناسی خانۀ فتوشاپ را ببینید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question