آموزش تصویری گام به گامآموزش های رایگانطراحی وبفتوشاپ

تغییر سایز گروهی عکس‌ها در فتوشاپ

با استفاده از اسکریپت

حتماً می‌دانید که در طراحی وب استفاده درست و مناسب از تصویر تا چه اهمیت دارد. اما علاوه بر خود عکس‌ها سایز آن‌ها هم موضوع بسیار مهمی است. سایز و رزولوشن تصاویری که در صفحات وب استفاده می‌شوند باید متناسب با آن صفحه باشند. بنابراین خیلی اوقات لازم است که سایز تصاویر مد نظمان را تغییر دهیم. تغییر سایز تصاویر را می‌‍توان یکی یکی انجام داد. اما اگر تعداد عکس‌ها زیاد باشد، باید سایز همۀ آن‌ها ار با هم تغییر دهیم. شاید بپرسید چگونه؟ خوشبختانه این امکان در فتوشاپ مهیاست. پس تا انتهای این آموزش با ما همراه باشید تا تغییر سایز گروهی عکس‌ها در فتوشاپ را با هم ببینیم. در انتها نیز چند روش دیگر برای تغییر سایز گروهی عکس‌ها را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

تغییر سایز گروهی عکس‌ها

تغییر سایز گروهی عکس‌ها در فتوشاپ کار بسیار راحتی است. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

مرحلۀ ۱:

اول از همه همۀ عکس‌هایی که قرار است سایزشان را تغییر دهید در یک پوشه ذخیره کنید تا کنار هم باشند. بعد باید تصمیم بگیرید که چه ابعادی برای کار مد نظر شما مناسب است. اگر می‌خواهید از این عکس‌ها در وب‌سایت استفاده کنید، ببینید که در صفحۀ وب شما بهترین سایز برای عکس‌ها کدام است و با چه سایزی خوب به نظر می‌رسند.

مرحلۀ ۲:

در فتوشاپ به این مسیر بروید: File > Scripts > Image Processor. با این کار پنجرۀ Image Processor باز می‌شود.

تغییر سایز گروهی عکس‌ها

مرحلۀ ۳:

در قسمت بالای پنجرۀ Image Processor باید یکی از گزینه‌های Open Images یا Select Folder را انتخاب کنید تا عکس‌هایتان را در فتوشاپ باز کنید. با گزینۀ Open Images باید خود عکس‌ها را انتخاب کنید و با Select Folder می‌توانید پوشۀ عکس‌ها را انتخاب کنید. همچنین اگر عکس‌هایتان در پوشه‌‌های جداگانه است که همۀ آن‌ پوشه‌ها در یک پوشۀ دیگر هستند، می‌توانید بعد از انتخاب Select Folder گزینۀ “Include all subfolders” را تیک بزنید. با این کار وقتی یک پوشۀ اصلی را انتخاب می‌کنید، همۀ پوشه‌های داخل آن هم انتخاب می‌شوند. پس با یکی از گزینه‌هایی که گفتیم، عکس‌هایی را که می‌خواهید تغییر سایز گروهی عکس‌ها روی آن‌ها اعمال شود، انتخاب کنید.

تغییر سایز گروهی عکس‌ها

مرحلۀ ۴:

در قسمت پایین‌تر یعنی قسمت دوم پنجرۀ”Include  all subfolders” باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید عکس‌ها بعد از تغییر سایز در همان پوشۀ خودشان ذخیره شوند یا در یک پوشۀ جدید. اگر گزینۀ “Save in Same Location” را انتخاب کنید، فتوشاپ یک پوشۀ جدید در همان پوشۀ عکس‌ها می‌سازد و عکس‌ها را بعداً آنجا ذخیره می‌کند.

حتما بخوانید!  راهنمای انتخاب پالت رنگ برای طراحی

مرحلۀ ۵:

در قسمت سوم پنجرۀ”Include all subfolders”  باید فرمت عکس‌های را بعد تغییر سایز گروهی عکس‌ها انتخاب کنید. گزینه‌های موجود برای انتخاب فرمت  JPG ، PSD و TIFF هستند. می‌توانید یکی، دو تا یا همۀ فرمت‌ها را انتخاب کنید. فتوشاپ فایل‌های جدید را با فرمت‌های انتخابی شما می‌سازد.

برای پارامتر Quality را باید هر جور که صلاح می‌دانید عددی بین ۰ (حداقل) تا ۱۲ (حداکثر) انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه تعیین می‌کنید که در صورت لزوم بعد از تغییر سایز تا چه حد از کیفیت عکس‌ها گروهی عکس‌ها کم شود. برای عکس‌هایی با فرمت JPG که قرار است در صفحات وب بارگزاری شوند، معمولاً عددی بین ۸ تا ۱۰ انتخاب می‌شود.

اگر می‌خواهید رنگ تصاویر در بهترین حالتشان برای صفحات وب باشند، گزینۀ “Convert profile to sRGB” و همین‌طور گزینۀ “Include ICC Profile را که پایین پنجره است، تیک بزنید.

برای این که سایز همۀ عکس‌ها در یک مجموعۀ مشخص از پیکسل‌ها تغییر کنند و یک دست باشند، گزینۀ “Resize to fit” را تیک بزنید. بعد اندازۀ گزینه‌های W (عرض) و H (ارتفاع) را مشخص کنید تا این اندازه‌ها روی همۀ عکس‌هایی که انتخاب می‌کنید، اعمال شود.

همان‌طور که می‌بینید در این مثال برای  Quality مقدار ۸ و برای w و H مقادیر  ۱۵۰۰را انتخاب کرده‌ایم.

تغییر سایز گروهی عکس‌ها

مرحلۀ ۶:

در قسمت چهارم پنجرۀ”Include all subfolders”   می‌توانید یا همان گزینۀ “Include ICC Profile”   را که بالاتر گفتیم انتخاب کنید و یا از لیست کشویی، قالب مورد را برای عکس‌هایتان انتخاب کنید. اگر گزینه‌های این قسمت برایتان باز نیست، لازم نیست چیزی انتخاب کنید. در این مثال هم فقط گزینۀ “Include ICC Profile” انتخاب شده است.

Elegantthemes

مرحلۀ ۷:

حالا اگر همۀ تنظیماتی که گفتیم را انتخاب کردید، روی گزینۀ “Run” که بالا و سمت راست پنجره است کلیک کنید. با انتخاب این گزینه فتوشاپ عکس‌هایی را که انتخال کرده‌اید باز می‌کند، تغییر سایز می‌دهد و آن‌ها را طبق تنظیمات انتخابیتان، ذخیره می‌کند.

مرحلۀ ۸:

برای این که مطمئن شوید تغییر سایز گروهی عکس‌ها درست انجام شده، به پوشه‌ای که برای ذخیرۀ عکس‌های جدید انتخاب کرده بودید بروید. فتوشاپ پوشۀ عکس‌های جدید را طبق فرمتی که انتخاب کرده‌اید نامگذاری می‌کند. مثلاً اگر فرمت JPG را انتخاب کرده باشید، نام پوشه‌ای که عکس‌ها در آن ذخیره شده، JPEG خواهد بود. حالا چک کنید که آیا سایز عکس‌ها تغییر کرده است یا نه.

 

راه‌های دیگر تغییر سایز گروهی عکس‌ها

غیر از راهی که توضیح دادیم، راه‌های دیگری هم برای تغییر سایز گروهی عکس‌ها هست. اگر با کار با برنامۀ فتوشاپ راحتید، می‌توانید از تغییر سایز گروهی تصاویر با استفاده از تعریف یک اکشن در فتوشاپ سایز عکس‌ها را همزمان تغییر دهید. (می‌توانید آموزش این روش را در این لینک ببینید.)

حتما بخوانید!  آموزش ایجاد لباس نامرئی با تکنیک لاین آرت در فتوشاپ

اگر هم نمی‌خواهید این کار را در فتوشاپ انجام دهید، روش‌های دیگری هم هست. برای مثال اپلیکیشن‌های تحت وبی هستند که این کار را بریتان انجام می‌دهند که دو تا از آن‌ها، گزینه‌های پایین هستند و با کلیک روی هر کدام می‌توانید وارد آن‌ها شوید:

در هر دوی این وب‌سایت‌ها علاوه بر این که می‌توانید سایز تصاویر را به طور همزمان تغییر دهید، می‌توانید آن‌ها را به طور همزمان و گروهی ادیت هم بکنید (مثلاً برش دهید، بچرخانید و … ).

در وب‌سایت Bulkresize هم که با کلیک روی این لینک می‌توانید وارد آن شوید، می‌توانید به راحتی عکس‌هایتان را با Drag کردن به صورت همزمان تغییر سایز دهید. عکس‌های جدید هم به طور اتوماتیک در سیستمتان ذخیره خواهند شد.

 

همۀ رو‌ش‌‌هایی که در این مطلب برای تغییر سایز گروهی عکس‌ها گفتیم، به اندازۀ همان روش اول در فتوشاپ که توضیح دادیم، سریع هستند. اما در روش اول در فتوشاپ تنظیمات بیشتری را می‌توانید انتخاب کنید و کیفیت تصاویر هم یک دست‌تر خواهند بود و نفاوت ناچیزی با هم خواهند داشت. اگر شما هم روش دیگری برای تغییر سایز گروهی عکس‌ها می‌شناسید، می‌توانید در قسمت نظرات با ما اشتراک بگذارید.

نمایش بیشتر

ریحانه نصیری

توی دانشگاه آی‌تی خوندم و به فضای وب و گرافیک خیلی علاقه دارم. به نظرم دنیای وب و گرافیک بی‌انتهاست و من تلاش می‌کنم سهمی توی نشون دادن بخشی از اون به شما داشته‌باشم. می‌تونید روی اسمم کلیک کنید و مطالبم رو ببینید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا