و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

درباره اعجاز رنگ ها در قرآن بدانید!

اعجاز رنگ ها در قرآن

قرآن سراسر معجزه است و اعجاز رنگ ها در قرآن بیش از هر چیز دیگری رخ نمایی می کند. بعنوان یک گرافیست مذهبی بد نیست نگاهی به اهمیت و اعجاز رنگ ها در قرآن بیندازیم تا بیشتر با این نعمات الهی آشنا شویم و در کار خود بهره ببریم. با خانه فتوشاپ همراه باشید.

رنگ خدایی بالاتر از همه رنگ هاست

در سوره بقره آیه ۱۳۸ چنین آمده است: “صِبْغَهَ اللّهِ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللّهِ صِبْغَهً وَنَحْنُ لَهُ عَابِدُونَ” “رنگ خدایى و خوش‌رنگ تر از خدا کیست؟ و ما تنها پرستش‏‌کنندگان اوییم”. کلمه صبغه به معنی رنگ است و در این آیه اشاره به اختلاف میان انسان و سایر مخلوقات و اثر رنگ در جهان بینی انسانی دارد. همانطور که می دانید، گونه ای از رنگ ها که درباره آن صحبت می کنیم برای انسان قابل تشخیص و دیدن است که در ادامه آیه آمده که تنها ما پرستش کنندگان اوییم. و تفاوت رنگ و بی رنگی شامل حال ما شده است. اگر این اعجاز رنگ ها در قرآن نیست پس معجزه چیست؟

در جایی دیگر رنگ خدایی را به معنای فطرت الهی نیز آورده اند که نشان از جایگاه بالای رنگ در نگاه انسان دارد. البته در کتبی هم رنگ سفید را برای ترجمه این کلمه استفاده می کنند.

رنگ سبز اثبات اعجاز رنگ ها در قرآن

رنگ سبز بیش از هر رنگ دیگری در قرآن و فرهنگ شیعه جای دارد. بارها نام آن در قرآن ذکر شده و ائمه اطهار را هم با رنگ سبز می شناسند.

فرشته ها هم سبز توصیف شده اند. در چند آیه به بساط بهشتیان و لباس‌های ابریشمی و حریرهای سبز رنگ آنان اشاره شده. و البته از رنگ سبز طبیعت و گیاهان هم نباید بگذریم که بارها در قرآن مطرح شده است. رنگ سبز در خوابی که فرعون دید هم نشانگر همین موضوع است. حضرت یوسف علیه السلام هفت خوشه سبز را به هفت سال فراوانی تعبیر کرد. سبز را رنگ پایداری و حلم می دانند. در پکیج های طراحی هیئت یار بسیار به این رنگ اهمیت داده شده و سعی شده در حد امکان از ارزش های این رنگ و بطور کلی اعجاز رنگ ها در قرآن بهره مند باشیم.

فواید رنگ سبز به نقل از احادیث

در جایی دیگر امام کاظم علیه السلام می فرمایند: “سه چیز نور چشم را زیاد می کند” و در ادامه به نگاه کردن به سبزه اشاره می کند. نور چشمان ما با نگاه به سبزه و طبیعت بیشتر می شود و دل های ما آرام می گیرد و صبر و بردباری را تمرین می کنیم. سبز نماد ایمان، کمال، عروج و پاکدامنی ست. همانطور که در آیاتی برای نزول رحمات الهی بعد از بارش باران وعده سرزمین های سبز داده شده است. و بارها در آیاتی جداگانه به سبزی نعمات اشاره شده است. “فَأَنبَتْنَا بِهِ حَدَائِقَ ذَاتَ بَهْجَهٍ” (نمل/۶۰) “و به وسیله آن، باغ‌‏هایى زیبا و سرورانگیز رویاندیم”.

حتما بخوانید!   10 عادت طراحان موفق که به صورت فریلنس کار می‌کنند

اهمیت رنگ سبز در ادیان و اسلام و بطور کلی در اعتلای انسان بر کسی پوشیده نیست و به همین خاطر ما توصیه می کنیم با شناخت این رنگ و اهمیت آن، طراحی خود را قرآنی و انسانی نمایید. در همین راستا توفیق داریم که پکیج بسیار کاربردی و دقیق هیئت یار را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم.

استفاده از رنگ سبز در پروژه‌های دوره آموزش طراحی پوستر هیئتی – پکیج هیئت یار ۳

در دوره آموزشی طراحی پوستر هیئتی، علاوه بر اینکه یاد می گیرید چگونه طرح های مختلف پوستر هیئتی را با نرم افزار فتوشاپ ایجاد کنید، با تکنیک ها و سبک های مورد استفاده در این حوزه نیز آشنا می شوید. در ابتدای هر آموزش طرح نهایی کار نمایش داده می شود و شما به مرور می توانید بخش های مختلف هر پوستر را تفکیک کنید و روش ایجاد آن را متوجه شوید. در ادامه این مسیر شما خواهید توانست برای مناسبت های مختلف، پوسترهای مذهبی طراحی کنید و به راحتی وارد بازارکار این حوزه شوید.

اعجاز رنگ زرد در قرآن و سایر ادیان

در مسیحیت زمانی که کودکی را غسل تعمید می دهند با یک پودر زرد رنگ به رنگ زردچوبه به آب غسل می افزایند تا گناهان ذاتی کودک را پاک کنند و شفای گناهان او را تضمین کنند.

در سایر ادیان هم رنگ زرد معنی ایمنی و سلامت در برابر اهریمن و ناپاکی هاست و لباس راهبان بودایی بیشتر به همین رنگ دیده می شوند.

تحقیقات مدرن در همین زمینه نشان می دهد که رنگ زرد باعث شور و نشاط و شادی می شود که در قرآن هم به آن اشاره شده است. خداوند در سوره بقره آیه ۶۹ می فرماید: “صَفْرَاءُ فَاقِعٌ لَوْنُهَا تَسُرُّ النَّاظِرِینَ” “زرد اندک متمایل به پررنگی که ناظرین را به نشاط و مسرّت می‌رساند”. ابن سینا فیلسوف و طبیب بزرگ ایرانی در این زمینه گفته است: “رنگ زرد التهاب و درد را کاهش می‌دهد”.

آبی آرام و ژرف یا آبی محزون

در ادامه اعجاز رنگ ها در قرآن کریم به رنگ آبی، رنگ آرامش و خشم می پردازیم. در قرآن یک بار در سوره طه آیه ۱۰۲ این رنگ نام برده شده است: ” یَوْمَ یُنفَخُ فِی الصُّورِ وَنَحْشُرُ الْمُجْرِمِینَ یَوْمَئِذٍ زُرْقاً” “روزى که در شیپور دمیده مى‏شود؛ و خلافکاران را در آن روز، در حالى که آبی (کبود) است گرد مى‏آوریم!” کبود آمیخته ای از سیاهی و آبی است که نشانه خشم و تنبیه است. این رنگ به خودی خود نماد آرامش است به شرطی که با سیاه آمیخته نشود.

استفاده از رنگ آبی در طراحی استوری‌های اینستاگرام – دوره آموزشی طراحی پوستر مذهبی

این در حالی است که رنگ آبی در آفرینش کره زمین نقش کلیدی داشته و خداوند از این رنگ در راستای اشاعه آرامش و عظمت استفاده کرده است و آسمان را آبی و دریا را آبی ژرف قرار داده که خود گویای اثر بخشی این رنگ در چشم انسان پاک و روشن دل است. در جایی امام صادق علیه السلام می فرمایند: “پس تفکر کن که چگونه رنگ آسمان را کبود مایل، به سیاه قرار داد که نگاه کردن مکرر به آسمان، به دیده ضرر نرساند”

حتما بخوانید!  نکاتی که باید در مورد اضافه کردن متن به طرح بدانید

از دیگر نشانه های آرامش و ژرفا در رنگ آبی به سنگ فیروزه و اهمیت آن در زیورآلات مذهبی می توان اشاره کرد. این سنگ آرامش بخش و کاهنده استرس و تقویت کننده بینایی و چشم و برای درمان دردهای شکمی که عمدتا ریشه در استرس و اضطراب دارند توصیه شده است. همچنین آبی فیروزه ای برای شادی و نشاط و ندیدن کابوس هم موثر می دانند.

جمع بندی

هرچه از اعجاز رنگ ها در قرآن بیشتر بگوییم باز هم نگفته هایی باقیست. شما در مورد رنگ‌ها چه فکر می کنید؟ آیا قرآن بصورت اتفاقی به این رنگ‌ها اشاره کرده یا قصد و منظور خاصی در میان بوده است؟

هر چه که هست ما بعنوان جامعه گرافیست بد نیست نیم نگاهی به کتب الهی داشته باشیم تا با راهنمایی ها و راهکارهای انسان محور این ادیان نسبت به انتخاب و استفاده هر چه بهتر از این رنگ‌ها در آثار خود حساس باشیم. محصولات مذهبی خانه فتوشاپ با نگاهی دقیق به اهمیت رنگ‌ها و هنر اسلامی در نظر دارد در این راستا قدم برداشته و بصورت اصولی در کنار هم این موضوع را بهبود بخشیم. بد نیست نگاهی به محصولات آموزشی هیئت یار در خانه فتوشاپ بیاندازید که با همین هدف تهیه، تولید و ارائه می شوند. از اینکه همراه ما بودید، سپاسگزاریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question