آموزش تصویری گام به گامآموزش های رایگانکورل دراو

افکت سه بعدی در کورل دراو چگونه ایجاد می‌شود؟

آموزش گام به گام یک پروژه

همانطور که می‌دانید کورل دراو یک برنامه طراحی دوبعدی است، با این حال با استفاده از برخی افکت‌ها و تکنیک‌ها می‌توان نسبت به ایجاد افکت سه بعدی در کورل دراو اقدام کرد. در واقع شما با استفاده از گرادیانت و پرسپکتیو می‌توانید تصویری بسازید که در عین دوبعدی بودن، کاملاً سه‌بعدی به نظر برسد. در این مقاله آموزش ساخت افکت سه بعدی در کورل را برایتان آماده کرده‌ایم، پس چنانچه به یادگیری نرم‌افزار کورل دراو علاقه دارید و یا برای پروژه خود نیازمند ساخت متن سه بعدی در کورل هستید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

آموزش گام به گام ایجاد افکت سه‌بعدی در کورل دراو

پیش از این که به سراغ آموزش خلق افکت سه‌بعدی در کورل دراو برویم، نسبت به نصب آخرین نسخه کورل دراو اقدام کنید. در واقع برای همراهی با این آموزش و ایجاد متن سه بعدی در کورل، به جز خود نرم‌افزار به هیچ افزونه یا برنامه جداگانه نیاز نخواهید داشت. گفتنی است برای انجام این آموزش حدود نیم ساعت زمان نیاز دارید.

برای آموزش اصولی نرم افزار کورل دراو اینجا کلیک کنید

گام اول: تنظیمات صفحه

پس از باز کردن نرم افزار کورل دراو، با استفاده از نوار بالایی یک فایل جدید بسازید و سایز آن را برابر با کاغذ A2 قرار دهید. گرچه ابعاد فایل اهمیت چندانی در آموزش ما ندارد، اما بهتر است آن را روی A2‌ یعنی سایز استاندارد پوستر قرار دهید.

گام دوم: ایجاد متن در کورل دراو

پس از این که تنظیمات صفحه را انجام دادید، نوبت به نوشتن متن در نرم‌افزار کورل دراو می‌رسد. ابزار Text ‌را انتخاب کرده و با استفاده ازآن متن مورد نظر خود را روی صفحه تایپ کنید. پس از انتخاب فونت دلخواه، کلید‌های Alt+A+B را با هم فشار دهید تا کار تفکیک فضای بین کاراکترهای فونت انجام شود.

گام سوم: تبدیل متن به شئ

پس از اینکه متن خود را نوشتید، باید آن را به شئ (Object) تبدیل کنید. برای این کار تمام متن خود را انتخاب (select) ‌کرده و کلید‌های Ctrl+Q را فشار دهید. حالا تمام اشیای ایجاد شده را انتخاب کرده و از منوی بالای نرم‌افزار، روی ابزار Weld کلیک کنید. با این کار اشیا با هم پیوند داده می‌شوند.

گام چهارم: ایجاد حاشیه برای متن در کورل

حالا نوبت به استفاده از ابزار Contour می‌رسد. با این ابزار می‌توانیم دور متن خود یک خط رسم کنیم، چیزی مانند Stroke ‌در فتوشاپ. برای این کار متن خود که اکنون تبدیل به یک شئ شده است را انتخاب کرده و روی آیکون ابزار Contour ‌در منوی سمت چپ نرم‌افزار کلیک کنید. حال تنظیمات دلخواه خود مانند قطر خط، رنگ و دیگر موارد را انتخاب کنید.

حتما بخوانید!  آموزش تغییر رنگ بخشی از تصویر در فتوشاپ

ساخت افکت سه بعدی در کورل

گام پنچم: استفاده از افکت پرسپکتیو

یکی از مورادی که تاثیر مهمی در نمای سه بعدی در کورل دراو دارد، استفاده از از افکت پرسپکتیو است. از منوی Effects گزینه Add Perspective را انتخاب کنید. همانطور که می‌بینید ۴ نقطه در گوشه‌های شئ ظاهر می‌شوند که در واقع کنترلرهای افکت پرسپکتیو هستند. با Drag کردن این نقاط مطابق شکل، یک زاویه مناسب برای متن خود ایجاد کنید.

گام ششم: حجم‌دهی و ایجاد برآمدگی برای متن در کورل دراو

در این مرحله باید به ایجاد برآمدگی برای متن خود بپردازیم. برای این کار ابتدا باید خط محیطی را از شئ جدا کنید. در منوی Arrange ‌به دنبال گزینه Break Contour Group Apart بگردید و روی آن کلیک کنید. حالا خط محیطی را انتخاب کرده و روی ابزار Interactive Extrude ‌در منوی سمت چپ نرم‌افزار کلیک کنید. اکنون با نگه داشتن و کشیدن (Drag) خط محیطی ‌می‌توانید افکت برآمدگی را برای متن خود ایجاد کنید. احتمالا برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به اندکی زمان خواهید داشت. آنقدر تنظیمات را تغییر دهید تا نمای مورد انتظارتان ایجاد شود.

ساخت افکت سه بعدی در کورل

گام هفتم: رنگ‌آمیزی متن

اکنون نوبت به رنگ‌آمیزی متن می‌رسد. برای این کار پس از انتخاب متن، روی ابزار Fountain Fill در نوار سمت چپ نرم‌افزار کلیک کنید. حالا در قسمت Color blend گزینه  Custom‌و در قسمت Type گزینه Linear را انتخاب کنید.

با ظاهر شدن کادر رنگ می‌توانید رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. ما در این مثال قصد داریم متن خود را به گونه‌ای رنگ‌آمیزی کنیم که جنس طلایی را تداعی کند. برای این کار در دو طرف و وسط، رنگ را به طلایی تغییر دهید. برای تغییر رنگ به صورت سفارشی باید روی نوار رنگ دوبار کلیک کنید. حالا در بخش Angle زاویه گرادیانت را روی ۲۷۰ درجه تنظیم کنید تا گرادیانت شما افقی شود. در انتها روی گزینه Ok کلیک کنید تا افکت مورد نظر روی متن اعمال شود. همانطور که می‌بینید، افکت طلایی رنگ زیبایی برای متن شما ایجاد شده است.

حالا نوبت به رنگ‌آمیزی حاشیه‌های متن می‌رسد. حاشیه رویی متن را انتخاب کرده و دوباره ابزار Fountain Fill را کلیک کنید. برای تنظیمات طبق مرحله قبل عمل کنید و مقادیر زیر را به کار ببرید.

مرحله بعدی، رنگ آمیزی قطر متن یعنی بخش اصلی برآمدگی است. این قسمت را انتخاب کرده و پس از کلیک روی ابزار Fountain Fill، از مقادیر زیر استفاده کنید.

حال می‌خواهیم برای طبیعی‌تر شدن افکت سه‌بعدی، برای متن خود سایه ایجاد کنیم. پس از انتخاب متن با استفاده از کلید‌های Ctrl + C و سپس Ctrl + V متن را کپی و پیست کنید و متن جدید را با رنگ سیاه رنگ‌آمیزی کنید. سپس کلید‌های Ctrl + PageDown را فشار دهید تا متن سیاه پشت متن اصلی قرار گرفته و حالت سایه را تداعی کند.

حتما بخوانید!  آموزش تغییر رنگ پوست در فتوشاپ

ساخت افکت سه بعدی در کورل

گام هشتم: ساخت بک‌گراند برای متن در کورل دراو

در این مرحله کار اصلی ساخت متن سه بعدی در کورل به پایان رسیده است، اما برای ایجاد نمای ظاهری بهتر بهتر است یک تصویر زمینه یا Background هم برای آن ایجاد کنیم. برای این منظور با استفاده از ابزار Rectangle یک کادر ایجاد کنید. سپس در بخش تنظیمات مربوط به اندازه کادر، سایز آن را برابر با اندازه پروژه یعنی A2 تنظیم کنید. حالا کادر مستطیلی ایجاد شده را با استفاده از Fountain Fill به صورت گرادیانت رنگ‌آمیزی کنید. برای این منظور می‌توانید از مقادیری که در عکس زیر مشاهده می‌کنید استفاده نمایید.

نکته: مقادیر و اعدادی که در این آموزش استفاده شده، لزوماً برای پروژه‌های مختلف مناسب نیستند. کلید اصلی دستیابی به افکت سه‌بعدی در کورل دراو ، تغییر دادن مقادیر و تنظیمات مربوط به هر قسمت از پروسه کار است، چرا که تنظیمات به کار رفته برای یک فونت و یک متن خاص، ممکن است انتظارات شما برای متن مورد نظرتان را برآورده نکند و یا رنگ‌آمیزی دیگری را در نظر داشته باشید.

ساخت افکت سه بعدی در کورل

نمایش بیشتر

سپیده خسروآبادی

از بچگی به هنر علاقه داشتم. تو دانشگاه نرم افزار خوندم ولی این علاقه‌رو فراموش نکردم. خیلی زود با گرافیک آشنا شدم و فکر نمیکنم هیچوقت از یادگیری تو این حوزه دست بکشم. به مباحث سئو و محتوا هم علاقه دارم و در حال توسعه توانایی‌هام هستم. با کلیک کردن روی اسمم میتونید نوشته‌های من رو ببینید و دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا