و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

مهارت‌هایی که یک طراح UX تازه‌کار باید بداند

طراحی UX یا همان تجربۀ کاربری، از جذاب‌ترین شاخه‌های طراحی است که طرفداران زیادی دارد. اگر یک طراح UX تازه‌کار هستید و می‌خواهید راه تبدیل شدن به یک طراح UX حرفه‌ای را بدانید، این مطلب را دنبال کنید. در این مطلب به مهارت‌هایی که برای پیشرفت در این زمینه لازم دارید و همچنین چگونگی برنامه‌ریزی برای این پیشرفت اشاره می‌کنیم.

۱/ مهارت‌هایی که به عنوان یک طراح UX تازه‌کار لازم دارید

به طور کلی یک طراح UX معمولاً نقش یک واسطه را دارد. هم یک واسطه بین اعضای مختلف تیم که در بخش‌های مختلف هستند (از متخصصین تولید محتوا گرفته تا طراحان گرافیک، توسعه‌دهنگان وب، و …) و هم واسطه بین یک کسب و کار و مشتری. بنابراین برای این که این طراح UX تازه‌کار بتواند این نقش واسطه‌گری را به بهترین شکل ایفا کند، باید مجموعه‌ای از مهارت‌های ارتباط بین فردی و دانش‌های طراحی را داشته باشد. در ادامه بیشتر در مورد این مهارت‌ها توضیح می‌دهیم.

مهارت‌های بین فردی

تقویت مهارت‌های بین فردی شما را تبدیل به یک همکار خوب و یک عضو مفید برای گروه می‌کند. مهارت‌هایی که در پایین به آن‌ها اشاره می‌کنیم، باعث می‌شوند ارتباط مفید و درستی با گروه و همین‌طور مشتریان داشته باشید:

مهارت‌های تحلیلی:  

مهارت تحلیلی یعنی داشتن تفکر انتقادی و شناختن انگیزه‌ها و نیازهای کاربر با تحلیل رفتارهای آن‌ها .

خلاقیت:

آن بخش از تجربۀ کاربری که مربوط به طراحی بصری می‌شود (مثل طراحی آیکون‌ها، دکمه‌ها و …) اهمیت زیادی در رضایت کاربر دارد. خلاقیت طراحان UX باید به اندازه‌ای باشد که بتوانند یک رابط کاربری معمولی را به یک رابط کاربری جذاب و کاربردی‌ تبدیل کنند. یک طراح UX حرفه‌ای، در کنار نظراتی که کاربران می‌دهند، به عکس‌العمل‌های رفتاری آن‌ها هم توجه می‌کند. در واقع میزان کاربردی و مفید بودن یک رابط را از رفتار کاربران بهتر می‌توان تشخیص داد.

دیدگاه مشترک:

همان‌طور که گفتیم طراحان UX واسط‌های بین نقش‌های مختلف یک گروه هستند. بنابراین این خیلی مهم است که بتوانید دیدگاه خود را به درستی برای اعضای دیگر روشن کنید و به نظرات آن‌ها هم گوش دهید تا به یک دیدگاه مشترک برسید و نهایتاً یک ارتباط مؤثر با مشتری داشته باشید.

پیش‌بینی نیازها:

از مهم‌ترین مهارت‌هایی که یک طراح UX تازه‌کار را به یک طراح حرفه‌ای بدل می‌کند، پیش‌بینی نیاز کاربران و درک مشکلات آن‌هاست. همۀ تصمیم‌گیری‌های شما در فرآیند طراحی UX باید بر اساس نیازها و انتظارات کاربران باشد. بعضی از این نیازها را باید پیش‌بینی کنید و بعضی را هم در مرحلۀ ارزیابی و تست قابلیت استفاده متوجه می‌شوید.

حتما بخوانید!  فرآیند رشد یک طراح محصول
طراح UX تازه‌کار
UXPlanet

مهارت‌های تخصصی طراحی UX

غیر از مهارت‌های بالا که جزو مهارت‌های عمومی برای طراحان محسوب می‌شوند، مهارت‌های تخصصی‌تری هم هستند که به یک طراح UX کمک می‌کنند تا طراحی کارآمدتر و خلاقانه‌تری داشته باشد.

تحقیق کردن:

طراحانی که فرآیند تحقیق کردن دقیق را می‌دانند، دیدگاه بهتری نسبت به طراحی پیش رو و همین‌طور نسبت به نظر و نیاز کاربران دارند.

تست قابلیت استفاده:

طراحانی که بر تست قابلیت استفاده مسلط‌ند، می‌توانند خود را جای کاربر بگذارند و میزان کارآیی طراحی را بررسی کنند. در نتیجه از به کارگیری یک طراحی ضعیف جلوگیری می‌شود که این می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه شود.

پروتوتایپینگ:

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های یک طراح UX پروتوتایپینگ (ساخت نمونه‌های اولیه) است. با این کار قبل از این که طراح UX طراحی‌های خود را به توسعه‌دهندۀ وب تحویل دهد، می‌تواند به راحتی طراحی خود را به نوعی مجسم کند (یعنی ببیند که طراحیش مثلاً در وب‌سایت واقعاً چطور به نظر می‌رسد). ابزارهایی مثل Adobe XD, InVision و Figma  برای نمونه‌سازی اولیه عالی هستند.

حالا که مهارت‌های لازم برای یک طراح UX تازه‌کار را مرور کردیم، هر یک از این مهارت‌ها را در خودتان بررسی کنید و به آن‌ها امتیاز دهید. بعد باید مشخص کنید که کدام مهارت‌ها را باید در خودتان تقویت کنید و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. در ادامه در مورد این برنامه‌ریزی بیشتر توضیح می‌دهیم.

آموزش طراحی رابط کاربری با XD

۲/ برنامه‌ریزی برای پیشرفت 

اگر یک طراح UX تازه‌کار هستید یا در سطح متوسطید و احساس می‌کنید نیاز به پیشرفت دارید، بهترین کار برنامه‌ریزی برای این پیشرفت است.

این برنامه‌ریزی می‌تواند شامل موارد مختلفی باشد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

به دنبال فرصت‌های آموزشی باشید

برای پیشرفت، باید دائم به دنبال فرصت‌های آموزشی باشید. بنابراین برای شناخت بیشتر طراحی UX و یا یادگیری نرم‌افزارهایی مثل ادوبی ایکس‌دی هر چه سریع‌تر اقدام کنید. برای این کار یا باید در دوره‌های آموزشی حضوری یا آنلاین ثبت نام کنید یا به سراغ منابع آنلاین (وب‌سایت‌ها، صفحات اینستاگرام و …) بروید. برای شروع می‌توانید از آموزش‌های متنوع خانۀ فتوشاپ استفاده کنید. حتماً خودتان مراجع دیگری را برای یادگیری می‌شناسید، اما از شناخته‌شده‌ترین منابع آنلاین می‌توان این موارد را نام برد:

آیندۀ دلخواه خود را مشخص کنید

۵ تا ۱۰ سال آینده خود را کجا می‌بینید؟ سعی کنید به طور دقیق‌تر جایگاه آیندۀ دلخواه خود را تعیین کنید. عناوین شغلی که به عنوان یک طراح UX می‌توانید داشته باشید عبارتند از:

 • اتراتژیست UX: روی طراحی استراتژیک و کاربر محور تمرکز می‌کند تا نیازهای مشتری را برطرف کند.
 • معمار اطلاعات: روی چگونگی ارائه و تفهیم اطلاعات برای کاربران تمرکز می‌کند.
 • کپی‌رایتر UX: متن‌های خبری یا تبلیغاتی برند را با هدف تأثیرگذاری روی مخاطب می‌نویسد.
 • طراح تعاملی: از داده‌ها و نتایج تحقیقات استفاده می‌کند و رابطۀ بین محصول (که می‌تواند همان وب‌سایت باشد) و کاربران را طراحی می‌کند.
حتما بخوانید!  4 مهارت مهمی که گرافیست ها باید در سال 2020 یاد بگیرند

 

ترندهای طراحی UX را بشناسید

ترندهای طراحی UX روز به روز در حال پیشرفت و تغییرند. پس برای پیشرفت در طراحی، باید حواستان به چیزهایی که مد می‌شوند باشد و خودتان را به روز نگه دارید. مهم‌ترین ترندهای اخیر طراحی UX عبارتند از:

 • سبک نئومورفیسم: در این سبک حالتی سه‌بعدی به طراحی‌های Flat (تخت) می‌دهند تا طبیعی‌تر به نظر بیایند. (می‎‌توانید اینجا کلیک کنید تا دربارۀ این سبک بیشتر بدانید).

 • پالت‌های رنگی هیجان‌انگیز: یعنی استفاده از رنگ‌های تند و متضاد در طراحی‌ها و متن‌ها.

 • استفاده از انیمیشن: استفاده از تصاویر متحرک در طراحی.

اهداف خود را تعیین کنید

اهدافی که برای آیندۀ خود تعیین می‌کنید باید مشخص، واضح و قابل دستیابی باشند و حتماً باید برای رسیدن به آن یک بازۀ زمانی مشخص کنید. کارهای زیر می‌توانند برای رسیدن به هدفتان کمکتان کنند:

 • از اطرافیان خود در مورد طراحی‌هایتان نظر بخواهید  تا تفکر انتقادی خود را بهتر کنید.
 • روی مهارت‌هایی مثل کار گروهی و ارائۀ طراحیتان کار کنید تا برای رویارویی با مشتری واقعی و همکاران خود اماده باشید.
 • گوش دادن به دیگران را تمرین کنید.
 • نوشتن نکات مهم و کلیدی را تمرین کنید. مثلاً هنگام شنیدن نظرات دیگران و یا در حین آموزش دیدن، نکات مهم را به طور خلاصه و طوری که بعدآ برایتان واضح باشد یادداشت کنید.
 • می‌توانید یک جدول زمانی تصویری بسازید تا برایتان جذاب‌تر و گویاتر باشد.

 

در طراحی UX حد و مرزی برای خلاقیت و ابتکار وجود ندارد. اگر مهارت‌هایتان را تقویت کنید، اهدافتان را مشخص کنید و از منابع خوبی برای یادگیری استفاده کنید، قطعاً از یک طراح UX تازه‌کار به یک طراح حرفه‌ای خواهید شد. با کلیک روی این لینک می‌توانید سایر مطالب مرتبط با UX را ببینید. اگر سؤال یا پیشنهادی دارید، می‌توانید از قسمت نظرات با ما در تماس باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question