و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

راهنمای کامل و اصولی عکاسی شب (قسمت دوم)

با قسمت دوم از سری مطالب راهنمای کامل و اصولی عکاسی شب همراه شما عزیزان هستیم. در قسمت اول این سری که با کلیک روی این لینک می‌توانید آن را ببینید، در مورد اصول پایه‌ای عکاسی در شب و تجهیزات کمکی برای آن صحبت کردیم. در این قسمت می‌خواهیم در مورد تنظیمات مناسب دوربین برای عکاسی شب اشاره کنیم. در قسمت سوم نیز به ۸ نکته برای عکاسی بهتر در شب اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تنظیمات دوربین مناسب برای عکاسی شب

حتماً از قبل با تنظیمات اصلی دوربین آشنا هستید. اما شاید شک داشته باشید که هر کدام از آن‌ها را باید درچه حالتی تنظیم کنید تا بهترین عکس‌ها را بعد از عکاسی شب داشته باشید. بنابراین در این بخش نگاهی به مهم‌ترین مفاهیم و تنظیمات دوربین برای عکاسی در شب می‌اندازیم.

مثلث نوردهی

برای این که بتوانید بهترین تنظیمات را برای دوربینتان انتخاب کنید، بهتر است اول با مثلث نوردهی اشنا شوید. این مثلث شامل سه مؤلفه است که تعادل بین آن‌ها باعث خلق یک عکس خوب می‌شود. اگر یکی از این سه مؤلفه زیاد از حد باشد، یک یا دو مؤلفۀ دیگر باید کم شوند تا تعادل را حفظ کنند. این سه مؤلفه سرعت شاتر، دیافراگم و ISO هستند.

خیلی از عکاسان کار را به خود دوربین می‌سپرند و طبق تنظیماتی که دوربینشان پیشنهاد می‌دهد، پیش می‌روند. درست است که این کار بیشتر اوقات در شرایط عادی جواب می‌دهد، اما برای عکاسی شب، ما باید بهترین تنظیمات را خودمان برای دوربین پیدا کنیم. چرا که در عکاسی شب احتمالاً می‌خواهیم عکس نهایی با واقعیتی که به چشم می‌بینیم، کمی متفاوت باشد و این سنسورهای دوربین این را تشخیص نمی‌دهد. خب حالا اگر بخواهیم خودمان تعادل بین سه مؤلفۀ بالا را حفظ کنیم و از دوربین کمک نگیریم، باید بعضی نکات را بدانید. برای شروع گام‌های زیر را طی کنید:

گام اول:

احتمالاً از قبل شناختی از دوربینتان دارید و می‌دانید در هر ISO چه قدر نویز تولید می‌شود. برای شروع اول ISO را ۴۰۰ یا ۸۰۰ تنظیم کنید. فراموش نکنید که همان‌طور که در قسمت اول توضیح دادیم، هر چه ISO کمتر باشد، عکس بهتری خواهید داشت. پس ISO را فقط تا مقداری که مجبورید زیاد کنید.

گام دوم:

دیافراگم را روی آنچه که فکر می‌کنید برای این عمق میدان لازم است تنظیم کنید. اگر عمق میدان زیاد است به مقدار بالای دیفراگم مثل  f/8.0 یا f/11 نیاز دارید. اگر احساس کردید به دیافراگم بیشتر از این هم نیاز دارید، باز هم بیشترش کنید. اما بیشتر اوقات بنا به فضایی که برای عکاسی شب انتخاب کرده‌اید، دیافراگم  f/4.0 یا f/5.6 می‌تواند مقدار مناسبی برای عمق میدان زیاد باشد. در فضاهای خیلی تاریک، دیفراگم را تا جایی که موقف شود، باز نگه دارید.

حتما بخوانید!  20 نرم‌افزار برتر طراحی یو آی

گام سوم:

حالا نوبت شاتر است. سرعت شاتر را با صلاح‌دید خود تنظیم کرده و نوردهی مناسب را فراهم کنید. می‌توانید از ۵ ثانیه یا ۲۰ ثانیه شروع کنید و ببینید مناسب است یا نه. فراموش نکنید که با تمرین و بازی کردن با تنظیمات دوربین در فضاهای مختلف در شب، دستتان در عکاسی شب راه می‌افتد. اما تا از قبل از آن باید تنظیمات مختلف را در یک فضا امتحان کنید تا بهترین‌ها را پیدا کنید.

عکاسی شب

 

تنظیمات بیشتر برای دوربین

تنظیمات بیشتری هم هستند که به کیفیت عکس‌های شب کمک می‌کنند.

مورد اول:

سیستم فوکوس خودکار به ندرت در تاریکی جواب خوبی می‌دهد. پس از فوکوس دستی استفاده کنید. اگر می‌خواهید از آسمان شب یا سوژه‌های با فاصلۀ زیاد عکاسی کنید، لنز را روی بی‌نهایت تنظیم کنید. البته گاهی این بی‌نهایت آخرین حد فوکوس برای لنز نیست و بعضی دوربین‌ها گزینه‌ای برای فوکوس روی بیشتر از بی‌نهایت هم دارند.

مورد دوم:

بهتر است از وایت بالانس خودکار دوربین (AWB) استفاده نکنید. اگر فرمت را RAW انتخاب کرده‌اید، می‌توانید بعداً بالانس را ادیت کنید. اما وایت بالانس در نور کم، اصولاً جواب نمی‌دهد و رنگ تصاویر گرم‌تر از حد عادی می‌شود.

مورد سوم:

اگر دوربین را روی سه‌پایه محکم کرده‌اید، سعی کنید دیگر از تثبیت کنندۀ تصویر یا همان لرزش‌گیر اپتیکال (Optical Image Stabilization) استفاده نکنید. چون اگر هم از سه‌پایه استفاده کنید و هم از تثبیت‌کنندۀ تصویر، ممکن است لنز دوربین حرکات و لرزش‌های اضافی به دوربین وارد کند و عکستان خراب شود.

مورد چهارم:

عکسهای با فرمت RAW بهترین انتخاب برای عکاسی شب هستند. در این فرمت بهتر از هر فرمت دیگری می‌توانید به راحتی هر چیزی را دلخواهتان نیست ادیت کنید یا مشکلات وایت بالانس و سایه‌ها را برطرف کنید.

Pixpa

 

امیداوریم از این مطلب لذت برده باشید. می‌توانید نکاتی برای عکاسی بهتر در شب را در قسمت سوم از این سری مطالب ببینید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question