فتوشاپمجله

۵ نکته ضروری در فتوشاپ که همه باید بدانند

اگر مدتی است که از فتوشاپ استفاده می کنید یا حتی کاملاً مبتدی هستید، بهتر است چند نکته ضروری در فتوشاپ را که همه باید بدانند، را یاد بگیرید. در این مقاله می خواهیم ۵ نکته را ارائه دهیم که دانستن آن برای شما نیز خالی از لطف نخواهد بود. یاد گرفتن این نکات در طولانی مدت موجب صرفه جویی در وقت شما می شود. البته بیش از ۵ مورد نکته در دنیای فتوشاپ وجود دارد، اما این چند نکته می تواند از نکات مهم و اساسی باشد.

۵ نکته ضروری در فتوشاپ که هر کاربری باید بداند

  1. چگونه از صفحه خوش آمد گویی فتوشاپ خلاص شویم

صفحه خوش آمد گویی مفید است، ما می توانیم تصاویر موجود را به صورت بصری باز کنیم یا اسناد جدید را به راحتی ایجاد کنیم. برای رفتن به فتوشاپ، روی نماد PS در بالا سمت راست کلیک کنید تا وارد برنامه فتوشاپ شوید.

واقعیت این است که، همه طرفدار این شیوه برای وارد شدن به برنامه فتوشاپ نیستند. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه آن را پنهان کنید و مسقیماً وارد برنامه فتوشاپ شوید.

خلاص شدن از صفحه خوش آمد گویی ابتدای برنامه، ساده است. برای این کار از قسمت منوی فتوشاپ (Edit)، وارد قسمت تنظیمات (preferences) شوید، سپس به قسمت کلی (general) بروید.

حالا گزینه auto show the home screen را مشاهده می کنید، که فعال است. اکنون نمایش خودکار صفحه اصلی (auto show the home screen) را غیر فعال کنید.

نکته ضروری در فتوشاپ

خواهید دید زمانی که دوباره برنامه فتوشاپ را راه اندازی می کنید، دیگر لازم نیست آن صفحه را ببینیم.

 

  1. پر کردن اشکال در فتوشاپ

افراد زیادی را دیده ایم که وقت زیادی را برای پر کردن بعضی موارد در فتوشاپ تلف می کنند. این نکات ارزش بخاطر سپردن در حافظه را دارند.

یکی از کارهایی که ما در فتوشاپ خیلی زیاد انجام می دهیم، پر کردن است. ما قصد داریم چندین روش برای پر کردن اشکال و اشیا به شما نشان دهیم.

یکی از راه ها، استفاده از ابزار سطل رنگ (paint bucket tool) است. در جعبه ابزار فتوشاپ (Tools)،  گزینه (paint bucket) را انتخاب کنید. گزینه (ابزار سطل رنگ) را در زیر گزینه ابزار شیب (gradient tool) مشاهده خواهید کرد.

با استفاده از هدف گیری در تصویر مورد نظر، به عنوان مثال (۳ حلقه) که در تصویر زیر مشاهده می کنید. ابتدا برای سطل رنگ خود، به عنوان مثال یک رنگ قرمز انتخاب کنید. و با سطل رنگ بر روی منطقه مورد نظر کلیک کنید، تا شکل شما به صورت یکنواخت پر شود.

حتما بخوانید!  11 نکته برای ارائۀ طراحی‌ هایتان به غیر دیزاینرها

 

همانطور که مشاهده می کنید پر کردن حلقه های تصویر مرحله به مرحله انجام شد. حالا اگر می خواهید همه پیکسل های یک لایه از تصویر را به یک باره پر کنید، گزینه contiguous  را غیر فعال کنید و سپس فقط یک کلیک کنید، تا همه اشکال به یک باره پر شود.

نکته ضروری در فتوشاپ

راه های کوتاه برای پر کردن انتخاب ها یا اشکال در فتوشاپ

  • با رنگ پیش زمینه (foreground) پر کنید. برای این کار می توانید از مسیرهای زیر وارد شوید:

Option + delete (Mac)

و یا فشردن هم زمان کلیدهای Alt + Backspace در ویندوز.

 

  • با رنگ پس زمینه (background) پر کنید. برای این کار می توانید از مسیرهای زیر وارد شوید:

command + delete (Mac)

و یا فشردن کلیدهای control + backspace در ویندوز.

اگر می خواهید شفافیت را حفظ کنید، تمام کاری که باید انجام دهیم افزودن کلید shift است.

  • Option+Shift+Delete (Mac) و یا Alt+Shift+Backspace .(در ویندوز)
  • Cmd+Shift+Delete (Mac), Ctrl+Shift+Backspace (در ویندوز).

اگر می خواهید سریع به کادر گفتگو پر کردن (Fill) بروید: shift + delete یا backspace را در ویندوز فشار دهید.

ما می توانیم اشکال و قسمت های مورد نظ خود را در فتوشاپ، به راحتی با سیاه، سفید، خاکستری، هر رنگ یا محتوای دلخواهی و یا حتی با یک پترن پر کنیم.

نکته ضروری در فتوشاپ

  1. سومین نکته ضروری در فتوشاپ این است که چگونه می توان با ماسک های لایه ای معکوس کار کرد.

شاید شما بخواهید برخی از تنظیمات سطوح (levels adjustment) را انجام دهید، ما از این تنظیمات در مثال زیر استفاده می کنیم. تصویری انتخاب و باز کنید.

یک لایه تنظیم سطح (levels adjustment) ایجاد کنید. همانند تصویر زیر، مثلث ها را به سمت چپ حرکت دهید تا روشنایی تصویر افزایش یابد.

نکته ضروری در فتوشاپ

اما ما نمی خواهیم این تنظیمات (روشنایی) را در کل تصویر اعمال کنیم. فقط می خواهیم روشنایی بیشتر را کمی در این کوه اعمال کنیم. ما می خواهیم ماسک لایه را معکوس کنیم.

روی ماسک لایه کلیک کنید و Ctrl / Cmd + I را فشار دهید. ماسک لایه اکنون سیاه می شود، یعنی کاملاً پنهان است.

یک قلم مو انتخاب کنید، رنگ سفید را به عنوان رنگ زمینه انتخاب کنید و روی ماسک رنگ کنید. تنظیمات اکنون قابل مشاهده است.

دلیل خوبی وجود دارد برای این که ماسک را معکوس کنید و با رنگ سیاه پر نکنید. بسیاری از افراد، ماسک را به جای اینکه معکوس کنند، با رنگ سیاه پر می کنند.

مشکل این کار اینجاست که اگر ماسک را حرکت دهید، یک لبه قابل مشاهده ایجاد می شود. اگر معکوس شود، به جای استفاده از ماسک سفید و پر کردن ناحیه قابل مشاهده، یک ماسک سیاه ایجاد می کنید. بنابراین همیشه ماسک را برعکس کنید تا از ایجاد این لبه ها جلوگیری کنید.

حتما بخوانید!  آموزش ادیت ویدیو با فتوشاپ (کار با تایم لاین)

۴٫      چهارمین چیزی که همه باید درباره فتوشاپ بدانند، اسکرچ دیسک (SCRATCH (DISK است.

از قسمت منو فتوشاپ به تنظیمات آن (preferences) بروید، در اینجا لیستی از تنظیمات مختلف را مشاهده می کنید. در بین موارد مختلف، یک گزینه به نام scratch disks را مشاهده خواهید کرد.

اگر بیش از یک درایو داشته باشید، درایوهای مختلف را مشاهده خواهید کرد. کاری که می خواهید انجام دهید، این است که این علامت تیک کوچک را انتخاب کرده و سریع ترین درایو موجود خود یعنی دروای که بیشترین فضای خالی را دارد، روشن کنید. علامت تیک در درایوهای کندتر (فضای خالی کمتر) را بردارید.

نکته ضروری در فتوشاپ

فتوشاپ از RAM (حافظه دسترسی تصادفی) استفاده می کند. بسیار سریع است، اما در نهایت حافظه RAM فتوشاپ تمام می شود و شروع به نوشتن در هارد دیسک کندتر می کند. هارد دیسک شما اکنون به عنوان RAM استفاده می شود که اصطلاحاً به آن scratch disks می گویند.

گاهی اوقات می توانید ۱۰ برابر اندازه سند خود از فضای scratch disks استفاده کنید، بنابراین می توانید ببینید که چرا یک درایو کند عمل می کند و یا اینکه یک درایو بهم ریخته، واقعا می تواند سرعت را کاهش دهد.

ضمناً، با توجه به اینکه فتوشاپ یک سری از اطلاعات شما را به صورت خود کار در حافظه خود ذخیره می کند، بعد از مدتی فضای کار شما در فتوشاپ پر خواهد شد، که موجب ایجاد خطایی مبنی بر اینکه حافظه پر است، می گردد.

بنابراین هرگاه پیامی را دیدید که می گوید حافظه پر است (scratch disks are full)، می توانید از طریق روش زیر حافظه را آزاد کنید:

edit>purge >all

با این کار  همه چیز را از حافظه موقت فتوشاپ شما پاک می شود و فضای کار شما را مجدد آزاد می کند.

  1. استفاده از CLIPPING

گروه های کلیپ (CLIPPING) راهی ساده و حرفه ای برای قرار دادن اشیا در داخل اشیای دیگر هستند.

وقتی تصویری دارید و می خواهید آن را درون شفافیت لایه زیر قرار دهید. بین دو لایه بروید یعنی بین لایه اصلی و لایه زیرین آن که به عنوان لایه ماسک انتخاب شده است:

کلید alt / option را پایین نگه دارید، یک پیکان کوچک خواهید دید،کلیک کنید و اکنون آن لایه را در لایه دیگر قرار می دهد.

مزیت دیگر استفاده از CLIPPING این است که، می توانید لایه را حرکت دهید، بدون اینکه در تصویر شما مشکلی ایجاد کند. بنابراین می توانید لایه بالایی را به راحتی و بدون از دست داد چیزی تغییر مکان دهید تا به تصویر و هدف مد نظر خود برسید.

حتما بخوانید!  سبک های نقاشی از گذشته تا حال همگی در یک قاب

در اینجا آموزش ۵ نکته ضروری در فتوشاپ به پایان رسید، امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید. برای یادگیری کامل این نرم افزار هم می توانید دوره سیر تا پیاز فتوشاپ را ببینید.

نمایش بیشتر

خانه فتوشاپ

از سال 73 به کامپیوتر علاقه مند شدم ، بیش از 12 سال فروشگاه نرم افزار داشتم در رشته شهرسازی تحصیلاتم رو تموم کردم و از سال 81 دبیر آموزش و پرورش هستم . اما بیش از 7 ساله که به فتوشاپ علاقه مندم و دوست دارم در این زمینه بیشتر یاد بگیرم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا