و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

پاسخ به چند سوال درباره وایت بالانس در لایت‌روم

اگر شما هم جزو کسانی هستید که با برنامۀ ادوبی لایت‌روم سر و کار دارید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید. در این مطلب می‌خواهیم به ۳ سؤال متداول در مورد وایت بالانس در لایت‌روم پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

سؤال اول:

چرا گاهی اوقات وقتی در لایت‌روم به به منوی تنظیمات وایت بالانس می‌رویم، لیستی از تنظیمات از پیش تنظیم شده نمایش داده می‌شود که گاهی فقط دو گزینه برای انتخاب داریم؟ گزینه‌های Auto و Custom ؟

وایت بالانس در لایت‌روم

 

پاسخ:

دلیل این امر آن است که تنظیمات وایت بالانس برای عکس‌هایی  با فرمت‌های  مختلف، متفاوت است. بنابراین بنا به فرمت عکس، تنظیمات متفاوتی نمایش داده می‌شوند. حالا این تفاوت به چه شکل است؟ وقتی شما به تنظیمات وایت بالانس می‌روید در حالی که فرمت عکس RAW است، لیستی طولانی از تنظیمات برای شما نشان داده می‌شود (تصویر سمت راست بالا). اما اگر فرمت عکس JPEG یا TIFF باشد، در این قسمت فقط گزینه‌های Auto و Custom را می‌بینید (تصویر بالا سمت چپ). دلیل این امر آن است که وایت بالانسی که در دوربین هنگام عکس گرفتن انتخاب کرده‌اید، به JPEG یا TIFF اختصاص داده شده است. پس وقتی یک عکس با فرمت JPEG را باز می‌کنید، گزینه‌ها با گزینه‌های مربوط به فرمت RAW (فرمتی که تنظیمات وایت بالانس برای آن آماده نشده) متفاوت هستند.

 

سؤال دوم:

آیا این فرضیه درست است که حتما باید با فرمت RAW عکس بگیریم؟ و در غیر این صورت اگر با فرمت‌های دیگر عکس بگیریم، نمی‌توانیم تنظیمات وایت بالانس در لایت‌روم را تغییر دهیم؟

 

پاسخ:

این فرضیه، یک تصور قدیمی و اشتباه است! تنظیمات وایت بالانس را برای عکس‌هایی  با فرمت JPEG یا TIFF هم می‌توان تغییر داد. احتمالاً این تصور غلط از همان سؤال اول نشأت گرفته است. یعنی از جایی که وقتی عکسی با فرمت JPEG داشته باشیم، تمام گزینه‌های تنظیمات وایت بالانس در لایت‌روم نمایش داده نمی‌شود. اما این این به آن معنا نیست که نمی‌توانید تنظیمات وایت بالانس را تغییر دهید. عکس‌هایی با فرمت غیر از RAW را هم می‌توانید به کمک اسلایدرهای Temperature و Tint و Eyedropper در وایت بالانس تغییر دهید. البته همان ۲ گزینۀ Auto و Custom معمولاً به اندازۀ کافی کاربردی هستند.

برای یادگیری اصولی لایت روم اینجا کلیک کنید

البته لازم به ذکر است که معمولاً تغییرات وایت بالانس روی یک عکس RAW نتیجۀ بهتری دارند تا روی فرمت‌های  دیگر (JPEG و …). می‌توانید این موضوع را خودتان هم امتحان کنید. دفعۀ بعد که می‌خواستید عکاسی کنید، فرمت عکس را Raw + JPEG اتخاب کنید. با این کار یک عکس را با دو فرمت RAW و JPEG دارید. بعد تصویری را پیدا کنید که به تنظیمات وایت بالانس نیاز دارد و بعد هر دو فرمت آن را در Camera Raw باز کنید و تنظیمات وایت بالانس را روی هر دو فرمت عکس تغییر دهید. بعد وقتی آن دو عکس را با هم مقایسه کنید، احتمالاً شما هم به همین نتیجه می‌رسید.

حتما بخوانید!  لوگوموشن برای لوگو و لوگو برای همه ( اصول ساخت لوگو موشن )

 

سؤال سوم:

گاهی وقتی اسلایدرهای Temperature و  Tintرا تنظیم می‌کنیم، مقدار اسلایدر Kelvin را هم تنظیم می‌کنیم. ولی در مورد گزینۀ Kelvin گاهی می‌توانیم هر مقدار دلخواهی را به آن بدهیم و گاهی فقط مقدارهای مثبت و منفی مشخصی مثل ۱۴+ یا ۱۲- برای آن وجود دارد. دلیل آن چیست؟

Lightroomkillertips

 

پاسخ:

دلیل این اتفاق هم تفاوت بین فرمت‌های  RAW و JPEG است. وقتی تنظیمات گزینۀ Temperature را برای یک عکس RAW اعمال می‌کنید، در واقع در حال تنظیم Kelvin گزینۀ Temperature هستید. بنابراین اگر وایت بالانس سفارشی (Custom) را در دوربین خود انتخاب کنید، همان تنظیمات Kelvin مورد نظر را که دنبالش هستید، در اختیار دارید. در مقابل وقتی با فرمت JPEG عکس می‌گیرید، شما در حال تنظیم وایت بالانسی هستید که از قبل در فایلتان وجود دارد. بنابراین اعداد Kelvin را تنظیم نمی‌کنید.

 

امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد. می‌توانید سایر مطالب مرتبط با برنامۀ لایت‌روم را در این لینک ببینید. همچنین اگر سؤال یا پیشنهادی دارید، می‌توانید در قسمت نظرات با ما در تماس باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question