و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

۱۰ نکته که بازاریاب‌ها می‌توانند از گرافیک دیزاین یاد بگیرند

حتماً می‌دانید که بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک دیزاین در تولید و پخش محتوا دائماً با هم همکاری می‌کنند. ارتباط این دو زمینه به اندازه‌ای است که می‌توان گفت هیچ کدام بدون دیگری نمی‌تواند کار کند. به خصوص وقتی قرار است در کنار هم به فروش خدمات یا محصول یک برند کمک کنند.

به دلیل همین ارتباط نزدیک بازاریابی و گرافیک دیزاین ، بهتر است که هردو یک سری اصول را در مورد کار دیگری بدانند. به همین دلیل در این مطلب از وب‌سایت  Freepik می‌خواهیم به ۱۰ مورد اشاره کنیم که بازاریاب‌ها می‌توانند از گرافیک دیزاین یاد بگیرند. با ما همراه باشید.

۱/ انتخاب بهترین عناصر بصری، مهم‌ترین اصل گرافیک دیزاین

اولین و مهم‌ترین اصلی که بازاریاب‌ها باید بدانند این است که تمام عناصر بصری که در کار خود استفاده می‌کنند، باید فکر شده و با کیفیت باشد. مهارت گرافیک دیزاینرها این است که با استفاده از عناصر بصری مخصوص یک برند (مثل لوگو، فونت یا رنگ مختص آن برند)، بهترین تصاویر ممکن را طبق استراتژی بازاریاب برای آن برند طراحی کنند. اگر عناصر بصری به اندازۀ کافی خوب نباشند، بازاریابی قطعاً با مشکل مواجه می‌شود.

۲/ تأثیرگذاری در اولین نگاه

در کنار کیفیت عناصر بصری، تأثیر سریع آن تصویر در اولین نگاه و برداشت مخاطب هم بسیار مهم است. طرح‌هایی که برای یک استراتژی بازاریابی طراحی شده‌اند، باید بتوانند نظر مخاطب را در یک نگاه جلب کنند و داستان مورد نظر آن برند را به درستی انتقال دهد. اگر طرح مورد نظر این تأثیرگذاری سریع را نداشته باشد، مخاطب توجهی به آن نمی‌کند و در نتیجه تیم بازاریابی به هدفشان نمی‌رسند.

گرافیک دیزاین

۳/ برندسازی بصری

هر گرافیک دیزاینری می‌داند که تمام عناصر بصری که برای یک برند طراحی می‌شود، از مهم‌ترین دارایی‌های بازاریابیِ آن برند است. اگر بازاریاب‌ها برای برندسازی بصری با کیفیت با طراحان همکاری نکنند، آن برند ضرر بزرگی در بازاریابی خواهد کرد. در تولید محتوای بصری برای یک برند باید با استفاده از عناصر بصری، داستان آن برند منتقل شود; در کلیپ‌های تبلیغاتی تا بروشورها، بنر‌ها و …

۴/ روانشناسی رنگ‌ها

در بازاریابی هم مثل گرافیک دیزاین باید رنگ‌ها درست انتخاب شوند تا حال و هوایی که مد نظر بازاریاب است به مخاطب منتقل شود. رنگ‌ها احساسات مختلفی را می‌توانند منتقل کنند; هم احساسات مثبت و هم احساسات منفی.

خیلی اوقات روانشناسی رنگ‌ها به فرهنگ یک ناحیه بستگی دارد. پس یک بازاریاب باید همیشه سعی کند بنا به فرهنگ منطقۀ مورد نظر خود، رنگ‌ها را انتخاب کند تا به نتیجۀ درستی برسد. (برای مطالعه بیشتر می‌توانید تأثیر روانشناسی رنگ در گرافیک دیزاین را هم ببینید.)

حتما بخوانید!  تغییر سایز تصاویر در فتوشاپ بدون افت کیفیت با Smart Object ها

گرافیک دیزاین

۵/ روانشناسی فونت‌ها

در طرح‌هایی که شامل متن است، علاوه بر روانشناسی رنگ‌ها، باید به روانشناسی فونت‌ها هم توجه زیادی شود. تشخیص نوع و سبک فونت مناسب برای یک طرح خاص چندان هم کار راحتی نیست. چرا که بعضی از فونت‌ها پیشینۀ خود را دارند و اگر در جای نامناسبی استفاده شوند، استراتژی بازاریابی را به بیراهه می‌برند.

۶/ اصول ترکیب‌بندی

نوع ترکیب‌بندی در یک طراحی، از مهم‌ترین اصول گرافیک دیزاین است. اینجا ما به نظریۀ گشتالت (Gestalt)  اشاره می کنیم که یک نظریۀ روانشناسی است در مورد چگونگی درک اطلاعات بصری توسط مغز انسان. اصول و قوانین این نظریه شامل موارد زیر است:

  • تشابه (Similarity)
  • تداوم یا پیوستگی (Continuity)
  • تکمیل یا یکپارچگی (Closure)
  • مجاورت  (proximity)
  • شکل و زمینه  (Figure/ground)
  • تقارن و نظم (symmetry & Order)

در واقع این اصول کمک می‌کنند تا برای ترکیب عناصر مختلف، به یک ترکیب‌بندی متوازن برسید. بازاریاب‌ها هم با شناخت این اصول می‌توانند استراتژی خود را بهتر آنالیز کنند و به ایده‌های جدیدتر فکر کنند.

۷/ سلسله مراتب بصری

مثل اصول ترکیب‌بندی، قوانین مربوط به سلسله مراتب بصری هم یک جنبۀ مهم در طراحی است که به بازاریاب کمک می‌کند ایده‌های خود را بهتر اجرا کند. سلسله مراتب بصری باید در تمام طرح‌های بصری رعایت شود.

اصل اولیۀ سلسله مراتب بصری این است که جایگاه تمام عناصر باید به ترتیب از مهم‌ترین تا کم‌اهمیت‌ترین منظم شده باشند. این قوانین به خصوص در انتخاب جایگاه تیترها، شعارهای تبلیغاتی، اطلاعیه‌ها و … اهمیت دارد.

گرافیک دیزاین

۸/ سبک مینیمالیسم

از بین تمام سبک‌های گرافیک دیزاین، مینیمالسیم سبکی است که بازاریاب‌ها باید حتماً با آن آشنا باشند. قانون اصلی این سبک این است که فقط از عناصری که برای انتقال مفهوم ضروری هستند استفاده کنیم و هر چیز اضافۀ دیگری را حذف کنیم. وقتی یک بازاریاب با مینیمالیسم آشنا باشد، می‌تواند استراتژی‌های ساده‌تر و در عین حال مؤثرتری طراحی کند.

۹/ خطوط دید

خطوط دید یکی از اصول گرافیک دیزاین است که می‌تواند برای بازاریاب‌ها هم مفید باشد. اصل اساسی در خطوط دید این است که چشم مخاطب باید برای خواندن یک متن یا عباراتی که در یک تصویر است، همیشه در یک جهت حرکت کند. در واقع وقتی مخاطب در حال خواندن یک متن است، ناخودآگاه همان مسیری که از قبل طراحی شده را دنبال می‌کند که این مسیر باید درست تنظیم شده باشد تا برای مخاطب روان و چشم‌نواز باشد. مثلاً در وب‌سایت‌ها اصولاً از خطوط دید F شکل یا Z شکل استفاده می‌شود.

۱۰/ استفاده از ابزار درست

اگر یک بازاریاب بداند در گرافیک دیزاین از چه ابزارهایی استفاده می‌شود، قطعاً کمک بزرگی به او می‌کند. البته لازم نیست که نحوۀ استفاده از این ابزارها را هم بلد باشد. فقط کافیست نام و کاربرد آن‌ها را بداند. شناخت این ابزارها به بازاریاب کمک می‌کند که زبان مشترک بهتری با یک طراح داشته باشد تا همدیگر را بهتر درک کنند.

حتما بخوانید!  اصول طراحی کارت ویزیت چیست؟

اگر بازاریاب‌ها و گرافیک دیزاینرها سعی کنند از هم بیشتر یاد بگیرند، قطعاً می‌توانند همکاری بهتری با هم داشته باشند. اگر شما هم یک بازاریاب هستید، آیا تا به حال به موارد بالا توجه کرده‌اید؟ می‌توانید دیدگاه خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question