و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

۵ ترفند برای بالا بردن سرعت کار در Adobe Illustrator

اگر کار با ایلاستریتور را تازه شروع کرده‌اید یا به دنبال راهی برای افزایش سرعت کار خود هستید، این مقاله مناسب شماست. در ادامه چند نکته و ترفند جذاب را با هم مرور می کنیم که با استفاده از آنها می‌توانید زمان بیشتری در روند کاری خود حفظ کنید. نکاتی که ممکن است با وجود تجربه کاری در ایلاستریتور، تا به حال به آنها توجهی نکرده بودید. برویم سراغ نکات و ترفندهایی برای بالا بردن سرعت کار در ایلاستریتور.

۱. استفاده از Draw inside a shape

این ترفند می‌تواند جایگزینی برای ابزار clipping Mask باشد که بسیار ساده تر و سریع‌تر است و کار را برای شما راحت می کند. چه زمانی از این گزینه استفاده می کنیم؟ زمانی که می خواهید یک طرح را داخل طرح دیگری بیندازید و اضافات آن را حذف کنید. مثلاً بعد از طراحی دهان یک کاراکتر، دندان ها را داخل دهان طراحی میکند که بخش های اضافه خود به خود دیده نشوند و کار طراحی سریعتر پیش برود.

همان‌طور که در مثال زیر می بینید، شما می توانید ابزار دلخواه خود را انتخاب کنید؛ مثلا ابزار رسم دایره. سپس بر روی آیکون دایره‌ای شکل پایین جعبه ابزار اصلی ایلاستریتور، کلیک کنید، بعد ازآن ابزار Pencil یا Brush را بردارید و بر روی شئ انتخاب‌شده بکشید. حالا هر چیزی که بیرون از آن شئ کشیده می‌شود، به‌طور خودکار حذف می‌گردد. یعنی در واقع شما شکل های جدید را داخل شکل موجود طراحی می کنید. فراموش نکنید بعد از اتمام کار، این گزینه را به حالت Normal برگردانید در غیر این صورت تمام طراحی های بعدی شما هم داخل همین تصویر کشیده می شوند.

نکته‌ی کاربردی: شما می‌توانید برعکس این کار را با میانبر Shift+D انجام دهید و بیرون از یک شئ طراحی کنید.

۲. پاک کردن روی یک خط صاف

بسیاری از افراد ممکن است ندانند که ابزار پاک‌کن می‌تواند دقیقاً روی یک خط صاف پاک کند. برای این کار دکمه‌ی Shift را زمانی که موس را افقی یا عمودی روی Art Board می‌کشید نگه‌دارید. با این کار هم می‌توانید بین اشیا فضای خالی صاف ایجاد کنید و هم با دقت بیشتری پاک‌کنید. معمولاً همه پاک کن را به صورت آزادانه روی صفحه تکان می دهند تا قسمت های مختلف را حذف کند. ولی حالا می دانید که می شود با پاک کن به صورت مستقیم و صاف هم پاک کرد.

 

۳. ابزار Roughen

نکته‌ای که در مورد طراحی  با ایلاستریتور وجود دارد این است که می‌توانید بدلیل طراحی وکتور خطوط صاف و تمیز داشته باشید؛ اما ممکن است گاهی اوقات بخواهید یک افکت بی‌نظم شبیه چیزی که با دست کشیده شده به کار خود اضافه کنید. به این منظور می‌توانید از ابزار Roughen استفاده کنید. این ابزار یک‌راه سریع و آسان برای افزودن تکسچر به لبه‌های اشیا و  Stroke است. برای این کار ابتدا شئ یا Stroke مورد نظر خود را انتخاب کنید، سپس ابزار  Roughen را در نوار فهرست اصلی خود پیدا کنید:

حتما بخوانید!  نکات مهم عکاسی در شب

Effect -> Distort & Transform -> Roughen

در نهایت می‌توانید با تنظیمات آن بازی کنید تا به نتیجه‌ی دلخواه خود برسید! برای بالا بردن سرعت هم می توانید این خط را به عنوان یک براش تعریف کنید تا در دفعات بعدی هم بتوانید از آن استفاده کنید.

بالا بردن سرعت

۴. ابزار Global Editing

توجه کنید این ابزار می‌تواند برای همیشه روند کاری شما را بهتر کند. با استفاده از این ابزار می‌توانید گروهی از اشیا را که از لحاظ ظاهری به هم شباهت دارند، ویرایش کنید (بدون نیاز به انتخاب جداگانه‌ی هر شئ). یعنی یک کار را روی یک شکل انجام دهید ولی مجموعه ای از اشیا تحت تاثیر این تغییر قرار بگیرند.

برای این کار ابزار Global Edit را بالای Control Panel و یا از این مسیر پیدا کنید:

Select -> Start Global Edit

(به خاطر داشته باشید که ابتدا باید یک شئ را انتخاب کرده باشید)

به مثال زیر توجه کنید، ما اینجا از ابزار Global Editing استفاده کرده‌ایم تا اندازه‌ی دایره‌های سبز رنگ را در سراسر Art Board ها افزایش دهیم. Global Editing می‌تواند برای تغییر رنگ هر شئ، ویرایش اشکال و … استفاده شود.

۵. ابزار Blob Brush

Blob Brush را می‌توانید در گروه Paint Brush معمولی خود پیدا کنید (یا با میانبر Shift+B). این ابزار درست مانند Paint Brush عمل می‌کند، با این تفاوت که به جای Stroke، اشکال تو پر می‌سازد. این ابزار برای پر کردن نواحی رنگی و ایجاد اشکال تو پر فوق‌العاده است.

قراموش نکنید، با ۲ بار کلیک کردن روی آیکون Blob Brush می‌توانید اندازه‌ی براش، زاویه و نرمی آن را تنظیم کنید.

بالا بردن سرعت

امیدواریم که یادگیری این نکات برای شما مفید باشد. دفعه‌ی بعدی که مشغول طراحی شدید، بعضی از این ابزارها را امتحان کنید تا با بالا بردن سرعت کار خود در برنامه ایلاستریتور، روند کاری خود را بهتر کنید.

این مقاله ترجمه ای از سایت دریبل بود که برای مخاطبین محترم سایت خانه فتوشاپ تهیه شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question