UI/UX

از طراحی تجربه کاربری چه می دانید؟

یکی از اتفاقات رایجی که بین گرافیست ها می افتد، تغییر رشته دادن به شاخه طراحی وب و اپلیکیشن است. اگر شما هم از آن دسته طراحان هستید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد. مهم ترین چیز یاد گرفتن مهارت هایی است که در زمینه طراحی تجربه کاربری یا رابط کاربری به کارتان می آید. در این مقاله بیشتر در رابطه با UXD یا همان User Experience Design صحبت می کنیم.

مفهوم تجربه کاربری

اولین قسمت از درک طراحی تجربه کاربری، شناخت درست کاربر است. فرقی ندارد شما در حال بازی با گوشی باشید، یک پترن در ایلاستریتور طراحی کنید، یا یک ایمیل به عضوی از خانواده خود ارسال کنید، در هر صورت شما یک کاربر یا یوزر به حساب می آیید. عملی که در حال انجام دادن آن هستید در واقع همان Experience یا تجربه به حساب می آید. تجربه کاربری 🙂

زمانی که یک طراح تجربه کاربری یا UX Designer کارش را روی یک پروژه شروع می کند، هدف اصلی اش ساخت یک تجربه به یاد ماندگی و یکپارچه برای کاربر است. اما برای اینکه بدانند تلاششان موثر خواهد بود یا نه، می بایست کاربر را به خوبی بشناسند. جزئیات کار هم بسته به اینکه چه برنامه، اپلیکیشن یا محصولی در دست است، تغییر خواهد کرد.

لانه زنبوری تجربه کاربری یا UX Honeycomb

یکی از اولین چیزهایی که یک طراح تجربه کاربری می آموزد، شش ضلعی های UX است. که در واقع نمایش بصری است از مراحل کار. یک طراح می بایست تمام این کانسپت ها را در ذهن داشته باشد تا بتواند یک تجربه کاربری خوب بسازد. Honeycomb اولین بار توسط پیتر مورویل ایجاد شد و حالا یکی از ابزارهای مهم برای یادگیری UXD به حساب می آید.

طراحی تجربه کاربری

یک طراح تجربه کاربری موفق، باید تمام جنبه های این مفهوم را از ابتدا به درستی متوجه شود. به طور خلاصه در طراحی همه چیز باید مفید، در دسترس، قابل استفاده، خواستنی و از همه مهم تر ارزشمند باشد. ارزشمند بودن به این خاطر در مرکز این لانه زنبوری قرار گرفته که مهم ترین جنبه آن است.  مابقی بخش ها متاثر از این جنبه مهم خواهند بود. برای اینکه یک تجربه کاربری در وب سایت یا اپلیکشن، ارزشمند باشد باید:

مفید باشد: یعنی می بایست مشکلی را حل کند، سوالی را پاسخ دهد و راه حلی ارائه کند. (Useful)

خواستنی باشد: باید به گونه ای باشد که کاربر آن را بخواهد، روی آن کلیک کند و برایش وقت بگذارد. (Desireable)

در دسترس باشد: باید طراحی شما برای هر کسی قابل دسترس باشد. چه کاربر با کامپیوتر کار کند چه با موبایل، چه با دستور صوتی باشد چه با تایپ کردن. (Accessible)

معتبر باشد: باید باورپذیر و صادقانه طراحی شود. نباید بیخود کاربر را به یک سیاهچاله انداخت. (Credible)

قابل یافتن باشد: باید به سادگی پیدا شود. برای اینکه کاربر یک دکمه یا یک منو را پیدا کند، نباید زمان زیادی بگذارد یا گم شود. (Findable)

قایل استفاده باشد: باید استفاده از آن ساده باشد، بدون اینکه نیاز باشد کاربر حدس بزند که باید چه کند. (Useable)

یک طراح UX چه کار می کند؟

کارهای زیادی هست که یک طراح تجربه کاربری می بایست انجام دهد. مراحل زیادی هست که باید طی کند تا موفق شود. اما لزوماً به این معنا نیست که تمام این مراحل برای همه پروژه ها استفاده خواهد شد. بعضی اوقات یک تیم UX برای یک پروژه وجود دارد و گاهی یک نفر به تنهایی باید همه کارها را بکند. در ادامه چند مسئولیت اصلی ای که در طراحی تجربه کاربری به عهده دارید را با هم مرور می کنیم.

طراحی پرسونا

اولین چیزی که در طراحی تجربه کاربری باید در نظر داشته باشید، این است که راهی پیدا کنید برای شناخت جامعه هدف. به همراه مشتری و شرکت یا تیمی که کار برندینگ را انجام می دهند، همیشه با یک گروه از کاربران سر و کار داریم که مخاطب محصول نهایی هستند. یوزر پرسونا مشخص می کند که دقیقاً با چه نوع آدمهایی رو به رو هستیم. چه افرادی از محصول ما استفاده می کنند و تجربه آنها برایمان اهمیت دارد. هر چه جزئیات بیشتری از جامعه هدف در دست داشته باشیم، طراحی کردن یک UX مناسب برای آن ها ساده تر خواهد شد. طراحی پرسونا نیاز به زمان، تحقیقات خوب و کمی تصورات خلاقانه دارد.

طراحی وایرفریم

وایرفریم در واقع یک اسکچ نه چندان دقیق است از آنچه که پروژه در نهایت به نظر خواهد رسید و شرح عملکرد آن. وایرفریم می تواند به سادگی چند مستطیل و توضیحاتش باشد، یا به پیچیدگی یک سیستم کامل که تمام جزئیات در آن به تصویر کشیده شده است. وایرفریم ها آنقدر در UXD مهم هستند که ده ها قالب آماده برای طراحی آن ها در اینترنت موجود است. حتی کارت های آماده پرینت شده ای موجود است که می توان به صورت دستی یک وایرفریم جذاب ایجاد کرد.

طرح اولیه ای که ایجاد می کنیم می تواند در طی پیشرفت پروژه و کسب اطلاعات بیشتر، تغییر کند. اما بهتر است به گونه ای طراحی خود را انجام دهید که نیاز نباشد دفعات زیادی به عقب برگردید و طرح خود را تغییر دهید.

ساخت نمونه اولیه

یک پروتوتایپ یا نمونه اولیه، درواقع یک محصول واقعی است که هنوز به صورت رسمی معرفی نشده است. می شود این محصول را برای کاربران آزمایشی فرستاد و از فیدبک های آنها به طراحی و اصلاح مشکلاتش ادامه داد. پروتوتایپ ها حدفاصل بین طراحی وایرفریم و اجرای نهایی محصول است.

آزمایش کاربر

یوزر تستینگ بخش عمده ای از UXD به حساب می آید. بدون آزمون و خطای کاربر واقعی، طراح و مشتری متوجه نخواهند شد که سیستمشان به درستی کار می کند یا نه. می شود گفت آخرین مرحله از طراحی تجربه کاربری، گزارشی است که بعد از آزمون و خطاهای دقیق کاربر به دست شما می رسد.

در این مقاله، تنها توضیحات اولیه در رابطه با طراحی تجربه کاربری را ارائه دادیم که می تواند راهنمای خوبی برای افرادی باشد که اطلاعات کمی در این زمینه داشته اند. سعی می کنیم در آینده مطالب بیشتری در این حوزه و آموزش های ویدیویی مرتبط با آن را نیز برای شما عزیزان تهیه کنیم.

سپیده خسروآبادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن