و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

کار کردن با‌ artboard ها در ایلاستریتور و فتوشاپ

در آموزش امروز می‌خواهیم دربارۀ نحوۀ کار کردن با Artboard ها صحبت کنیم. اما بهتر است قبل از آن کمی بیشتر با artboard ها آشنا شویم.

Artboard چیست؟

Artboard در واقع یک بوم مجازی است. نکتۀ جالب در مورد فتوشاپ و ایلاستریتور این است که می‌توانید چند Artboard را در یک سند داشته باشید. خوبی این ویژگی این است که وقتی بتوانید همۀ آرت بوردها را کنار هم ببینید، می‌توانید هماهنگی بهتری در کل پروژه داشته باشید و هر تغییری می‌خواهید به راحتی وارد کنید.

حالا می‌خواهیم ببینیم که چطور باید Artboard ها را در ایلاستریتور و فتوشاپ ایجاد کنیم؟

ایجاد Artboard در ایلاستریتور

وقتی برنامۀ ایلاستریتور را باز می‌کنید، پنجره‌ای می‌بینید که پر از گزینه‌های مختلف است. اگر از این گزینه‌ها سر در نمی‌آورید، نگران نباشید! برای شروع کار فقط چند تا از آن‌ها را باید تنظیم کنید. برای باز کردن آرت ‌بوردهای چندتایی مراحل زیر را طی کنید:

 1. روی Create New در سمت چپ بالا کلیک کنید.
 2. پنل Preset Details را در سمت راست پیدا کنید.
 3. مقدار Width (عرض) و Height (ارتفاع) را در این پنل پیدا کنید.
 4. تعداد Artboard هایی که می‌خواهید داشته باشید را وارد کنید.
 5. روی گزینۀ Advanced Settings کلیک کنید.
 6. گزینۀ Color Mode را روی RGB تنظیم کنید.
 7. گزینۀ Raster Effects را روی (Screen (72 ppi تنظیم کنید.
 8. روی Create در سمت راست پایین کلیک کنید تا کار تمام شود.

artboard

ایجاد Artboard در فتوشاپ

این مراحل شبیه مراحل بالا در ایلاستریتور است، فقط با کمی تفاوت. برای ایجاد کردن آرت بورد در فتوشاپ مراحل زیر را طی کنید:

 1. روی Create New در سمت چپ بالا کلیک کنید.
 2. پنل Preset Details در سمت راست را پیدا کنید.
 3. مقدار Width (عرض) و Height (ارتفاع) را در این پنل پیدا کنید.
 4. باکس پایین Artboards را تیک بزنید.
 5. گزینۀ Resolution را روی ۷۲ تنظیم کنید.
 6. گزینۀ Color Mode را روی RGB تنظیم کنید.

artboard

مدیریت Artboardها

مدیریت Artboardها در ایلاستریتور و فتوشاپ متفاوت است، اما در هر دو روند راحتی دارند. اینجا به یک راهنمای سریع برای مدیریت آرت بوردها در ایلاستریتور و فتوشاپ اشاره می‌کنیم.

مدیریت Artboardها در ایلاستریتور

برای شروع باید بدانید که وقتی داخل پروژه هستید، باز هم می‌توانید آرت بوردهای خود را مدیریت کنید و یا تعداد آرت بوردها را تغییر دهید. برای ویرایش و مدیریت Artboardها باید از ابزار Artboard استفاده کنید. اگر چیدمان ایلاستریتورتان در حالت پیش‌فرض باید، این ابزار را در قسمت ابزارها یعنی سمت چپ در ایلاستریتور می‌توانید پیدا کنید. آیکون این ابزار در تصویر زیر آمده است. همچنین برای انتخاب آن می‌توانید از میانبر Shift+O استفاده کنید.

حتما بخوانید!  موشن گرافیک | ساخت انیمیشن با افترافکت - قسمت چهارم
artboard
ابزار Artboard در ایلاستریتور

بعد از انتخاب ابزار Artboard سمت چپ گزینه‌های قابل تنظیم آرت بورد را می‌بینید.

پنل Properties آرت بوردها

در این پنل می‌توانید نام و اندازۀ آرت بورد را عوض کنید و خیلی سریع و راحت آرت بوردهای جدید بسازید.

artboard
گزینۀ ایجاد Artboard جدید

راه‌های راحت دیگری هم برای مدیریت و ساخت آرت بوردهای جدید هست. مثلاً می‌توانید مثل تصویر زیر یک آرت بورد را کپی بگیرید و جا به جا کنید.

artboard

مدیریت Artboardها در فتوشاپ

ابزار Artboard را در فتوشاپ می‌توانید در مجموعۀ ابزار Move پیدا کنید. یا می‌توانید از میانبر Shift+V استفاده کنید.

artboard
ابزار Artboard در فتوشاپ

بعد از انتخاب این ابزار، برای ایجاد آرت بوردهای جدید می‌توانید روی علامت “+” که کنار آرت بوردی است که در حال حاضر انتخاب کردید کلیک کنید. یا اینکه در پنل Layers می‌توانید آرت بورد را انتخاب کنید و با زدن CMD+J) Ctrl+J در مک) آن را کپی کنید.

روی “+” کلیک کنید تا آرت بورد جدید بسازید

وقتی Artboard های خود را ساختید، می‌توانید آن‌ها را در پنل Layers به صورت گروه‌بندی شده ببینید. اگر بخواهید اینجا می‌توانید لایه‌های جدید بسازید یا نام‌ها را عوض کنید. نامی که اینجا به آرت بوردهایتان می‌دهید، همان نامی خواهد بود که بعد از export هم روی آرت بورد می‌ماند.

Artboardها در پنل Layers

حالا اگر در پنل Layers یک آرت بورد را انتخاب کنید، در پنل Properties می‌توانید مشخصات و تنظیمات آرت بورد انتخاب شده را ببینید. اینجا می‌توانید عرض و ارتفاع، رنگ بک‌گراند آرت بورد و … را تنظیم کنید.

artboard
پنل Properties آرت بورد در فتوشاپ

باید بدانید که فتوشاپ بر خلاف ایلاستریتور، گزینه‌ای برای مرتب کردن اتوماتیک آرت بوردها ندارد. حالا می‌توانید آرت بوردها را مرتب کنید. توجه کنید که برای انتخاب کردن یک آرت بورد باید روی اسم بالای آن کلیک کنید، نه روی خود آرت بورد. برای این که جا به جا کردن آرت بوردها راحت‌تر باشد، چک کنید که گزینۀ  Snapping در منوی View در بالا، فعال باشد.

artboard
جا به جا کردن Artboard ها در فتوشاپ

به همین راحتی می‌توانید Artboard هایتان را بسازید و مرتب کنید.

 امیدواریم از این آموزش استفاده کرده باشید. اگر مایل به یادگیری نرم‌افزار فتوشاپ هستید می‌توانید این آموزش سیر تا پیاز فتوشاپ استفاده کنید و برای یادگیری ایلاستریتور می‌توانید از این آموزش ایلاستریتور ویژه بازار کار استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question