و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

چگونه بک‌گراند محو در تصاویر ایجاد کنیم؟

محو کردن بک‌گراند در یک تصویر، علاوه بر جذاب‌تر کردن آن تصویر، باعث می‌شود توجه بیننده به سوژۀ اصلی جلب شود. در این آموزش می‌بینید که چطور فقط با ساخت یک اکشن در فتوشاپ می‌توانید بک‌گراند محو ایجاد کنید و این اکشن را برای همۀ عکس‌های دیگر هم استفاده کنید. برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

مرحلۀ ۱:

عکس خود را در فتوشاپ باز کنید. قسمت‌هایی را که قرار است واضح بمانند، با هر ابزار انتخابی که دوست دارید انتخاب کنید. اینجا ما از Magnetic Lasso Tool استفاده کردیم و از طریق گزینه‌های پنجرۀ Refine Edge هم سعی کردیم انتخاب دقیق‌تری داشته باشیم. اینجا هر چه انتخابتان دقیق‌تر و تمیزتر باشد، نتیجۀ بهتری خواهید داشت.

بک‌گراند محو

مرحلۀ ۲:

یک لایۀ جدید بسازید و در این لایه داخل قسمت انتخاب شده را با Paint Bucket Tool رنگ بدهید. نام این لایه را mask 1 بگذارید.

مرحلۀ ۳:

یک لایۀ جدید دیگر پایین لایه‌ها بسازید و با ابزار Gradient به آن یک گرادیانت سفید و سیاه بدهید. زاویه و جای این گرادیانت را طوری تنظیم کنید که قسمت سیاه قسمتی باشد که قرار است واضح بماند و قسمت سفید قسمتی که قرار است محو شود. قسمت خاکستری بین سیاه و سفید هم مرز بین قسمت واضح و محو است. اسم این لایه را mask 2 بگذارید.

بک‌گراند محو

مرحلۀ ۴:

روی یک جایی بیرون از لایه‌ها کلیک کنید. پنل Actions را از مسیر Windows-> Actions بازکنید و روی آیکون سفید مربوط به اکشن جدید کلیک کنید تا یک اکشن جدید باز شود. برای این اکشن یک اسم انتخاب کنید (اینجا نام این اکشن را Blur گذاشتیم). وقتی Record را بزنید، از آن لحظه به بعد مراحلی که طی می‌کنید ضبط می‌شود تا اکشن جدید را ایجاد کند.

مرحلۀ ۵ (شروع مراحل اکشن ایجاد بک گراند محو ):

همان‌طور که گفتیم از این به بعد مراحل شما در حال ضبط شدن است. تا اکشن ایجاد بک گراند محو را بسازد. به عنوان اولین مرحلۀ اکشن، به مسیر  Image-> Image Size بروید و مقدار ۵۰۰۰ پیکسل را برای Width (عرض) انتخاب کنید. این مرحله باعث می‌شود که برای همۀ عکس‌ها به یک نتیجۀ یکسان برسیم.

بک‌گراند محو

مرحلۀ ۶:

همۀ فضای کار را انتخاب کنید (با Control+A) و بعد از مسیر Edit-> Copy Merged  بروید (یا با میانبر Control+Shift+C) یک کپی از همۀ آن‌ها بگیرید. حالا به تب Channels بروید و با زدن آیکون مربوط به ایجاد کانال جدید، یک کانال جدید بسازید و برای آن اسم انتخاب کنید (ما نام کانال جدید را Alpha 1 گذاشتیم). حالا اینجا Paste کنید. دوباره به کانال RGB برگردید و به تب Layers بروید.

حتما بخوانید!  آموزش نرم افزار پروشو | قسمت سوم

مرحلۀ ۷:

دو لایۀ بالایی را پنهان کنید (با کلیک روی چشمی که سمت چپ لایه‌هاست). روی لایۀ Background کلیک کنید و آن را کپی کنید (با Control+J). بعد به مسیر Filter-> Blur-> Lens Blur بروید. با این کار می‌بینید که یک پنجرۀ جدید باز می‌شود. در این پنجره در قسمت Source کانالی را قبلاً ساختید انتخاب کنید. تنظیمات دیگر را هم به دلخواه خود و طبق تصویر نهایی که در نظر دارید تنظیم کنید و Ok را بزنید.

بک‌گراند محو

مرحلۀ ۸:

حالا می‌بینید که بک‌گراند محو شده، اما سوژۀ اصلی به طور غیرطبیعی شفاف است. پس باید کاری کنیم که طبیعی‌تر به نظر برسد. برای این کار کلید Control را نگه دارید و روی لایۀ mask 1 کلیک کنید (با این کار سوژۀ اصلی انتخاب می‌شود). بعد به مسیر Select-> Modify-> Expand بروید و مقدار Expand By را روی ۱۰ پیکسل تنظیم کنید. با این کار ناحیۀ انتخابی قبلی، به اندازۀ ۱۰ پیکسل به سمت بیرون گسترش می‌یابد.

بک‌گراند محو

مرحلۀ ۹:

روی لایۀ کپی بک‌گراند کلیک کنید و به   Layer-> New-> Layer via Copyبروید. با این کار قسمت انتخاب شده در لایه‌ای به اسم Layer 1 کپی می‌شود. حالا در این لایۀ Layer 1 به مسیر Filter -> Blur -> Gaussian Blur بروید. اینجا باید مقدار تاری را تنظیم کنید. در این مرحله باید به لبه‌های سوژۀ اصلی دقت کنید. مقدار را جوری تنظیم کنید که لبه‌های سوژۀ اصلی در کنار بک‌گراند محو غیرطبیعی نباشد.

مرحلۀ ۱۰:

حالا دوباره Control را نگه دارید و روی لایۀ Layer1 کلیک کنید. بعد به مسیر   Select > Modify > Contract بروید و برای مقدار Contract By 15 پیکسل را انتخاب کنید. حالا Delete را بزنید. با این کار می‌بینید که لبه‌های سوژه زیبا و طبیعی Blend شده است.

بک‌گراند محو

مرحلۀ ۱۱:

اما یک مشکل دیگر هم داریم! دور تا دور تمام سوژۀ اصلی نرم و کمی محو شده است؛ اما ما می‌خواهیم که فقط بالای سوژه که در مجاورت بک‌گراند محو است Blend شود. برای درست کردن آن لایۀ mask 2 را نمایان کنید (با کلیک روی چشم کنار لایه) و بعد به تب Channels بروید. کلید Control را نگه دارید و روی کانال RGB کلیک کنید. بعد دوباره به تب Layers بروید و لایۀ mask 2 را دوباره پنهان کنید. حالا یک لایۀ ماسک جدید برای لایۀ Layer 1 بسازید ( با کلیک روی آیکون مربوط به ساخت ماسک که پایین لایه‌هاست).

بک‌گراند محو

مرحلۀ ۱۲:

مراحل اکشن اینجا تمام شد. پس روی مربع پایین پنجرۀ اکشن کلیک کنید تا ضبط متوقف شود.

حتما بخوانید!  تنظیمات فتوشاپ برای چاپ بنر | آموزش تصویری

مرحلۀ ۱۳:

حالا هر وقت که خواستید این اکشن را روی یک عکس دیگر اجرا کنید، کافیست عکس را بازکنید، مراحل مربوط به ساخت لایه‌های mask 1 و mask 2 را انجام دهید و بعد اکشن را Play کنید. با این کار فتوشاپ به طور اتوماتیک تمام مراحل بعد را طی می‌کند و برای عکس بک‌گراند محو ایجاد می‌کند.

بک‌گراند محو

همان‌طور که دیدید، اکشن هم یکی از قابلیت‌های بی‌نظیر فتوشاپ است. امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید. اگر به مبحث اکشن ها علاقه مند هستید، آموزش اعمال اکشن های کاربردی در فتوشاپ را از دست ندهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question