و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

کار با کدک ها در پریمیر

یکی از چالش های خروجی گرفتن از نرم افزارهای تدوین، انتخاب صحیح کدک ویدیو است. در این آموزش ویدیویی رایگان کار با کدک ها در پریمیر را خواهیم دید و یاد می گیریم که چطور از موتورهای رندر استفاده کنیم. با خانه فتوشاپ همراه باشید.

کدک (CODEC) چیست؟

قبل از اینکه به سراغ ویدیو بروید، بد نیست کمی درباره کدک ها بدانید. به طور کلی ساختار تشکیل دهنده یک فایل ویدیویی، کدک نامیده می شود. در واقع این کلمه از ترکیب دو لغت کدر (Coder) و دیکدر (Decoder) ساخته شده است. کدک ها داده ها را برای ذخیره سازی، کد گذاری و فشرده می کنند. و اگر نیاز به ویرایش را نمایش آنها باشد، داده ها را از حالت فشرده خارج می کنند.

کدک ها تنوع زیادی دارند. به همین خاطر ممکن است حتی یک ادیتور حرفه ای ویدیو هم در هنگام کار با کدک ها در پریمیر یا افترافکت یا هر نرم افزار تدوین دیگری، دچار سردرگمی شود. اما شناخت انواع کدک ها می تواند کمی از این سردرگمی بکاهد.

انواع کدک های رایج

کدک های بی اتلاف یا lossless: این نوع از کدک ها ویدیو ها را همانطوری که هستند فشرده می کنند. یعنی کمترین افت کیفیت را در این نوع کدک ها مشاهده می کنیم.

کدک های اتلاف پذیر یا lossy: برخلاف نوع قبلی، کدک های lossy ممکن است برای فشرده سازی بیشتر، برخی از اطلاعات را حذف کنند. این نوع کدک ها برای ارسال فایل از طریق ایمیل یا قرار دادن آن در سایت مناسب است.

کدک های دگرگون کننده یا transformative: در این نوع کدک، اطلاعات ابتدا به قسمت های مجزا و قابل مدیریت تبدیل می شوند. سپس عمل فشرده سازی روی آنها انجام می گیرد.

کدک های پیش بینی کننده یا predective: در طی عملیات فشرده سازی، داده های اصلی و داده های در حال فشرده سازی با هم مقایسه می شوند و فقط آن هایی حذف می شوند که غیر ضروری به نظر می رسند.

در نهایت تمام کدک ها به هدف کمتر کردن حجم فایل ها و فشرده سازی استفاده می شوند. حالا با داشتن این اطلاعات، به سراغ ویدیو برویم و نحوه کار با کدک ها در پریمیر را ببینیم.

آموزش رندر گرفتن و کار با کدک ها در پریمیر

 

حتما بخوانید!  آموزش نرم افزار پروشو | قسمت دوم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question