و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

همه چیز دربارۀ Color label در لایت‌روم

در این آموزش از خانۀ فتوشاپ می‌خواهیم یکی از روش‌های دسته‌بندی عکس‌ها در لایت‌روم را معرفی کنیم. Color label در لایت‌روم قابلیتی است که به کمک آن می‌توانید یک برچسب رنگی به هر عکس اختصاص دهید که برای هر یک از این رنگ‌ها قبلاً یک عنوان انتخاب کرده‌اید. با این کار همۀ عکس‌هایی که مثلاً با رنگ سبز مشخص شده‌اند، عضو یک گروه هستند و یک عنوان مشترک به آن‌ها نسبت داده شده است. در این آموزش با ما همراه باشید تا با قابلیت کاربردی Color label در لایت‌روم بیشتر آشنا شوید.

Color label در لایت‌روم

برای این که با کابرد Color label در لایت‌روم بهتر آشنا شوید، به یک مثال از کابرد آن اشاره می‌کنیم. فرض کنید یک سری عکس از یک سوژه یا یک منظره گرفته‌اید. بعد عکس‌ها را چک می‌کنید و می‌خواهید تصمیم بگیرید که کدام عکس‌ها برای پرینت گرفتن مناسب‌اند، کدام عکس‌ها را باید بیشتر ادیت کنید و کدام عکس‌ها بی کیفیت هستند و احتمالاً می‌خواهید آن‌ها را در آینده پاک کنید. خب در این صورت می‌توانید به راحتی از  Color label در لایت‌روم استفاده کنید و عکس‌ها را برچسب‌گذاری کنید. با این کار مطمئن می‌شوید که عکس‌ها کاملاً دسته‌بندی شده‌اند و عکسی را مثلاً به اشتباه پاک نمی‌کنید.

 

البته این فقط یکی از کاربردهای Color label در لایت‌روم است و چندین و چند کاربرد دیگر نیز می‌تواند داشته باشد که بستگی به کار و هدف شما دارد. برای استفاده از Color label در لایت‌روم مراحل زیر را طی کنید:

مرحلۀ ۱: 

اول از همه باید نام‌هایی را برای هر یک از رنگ‌ها انتخاب کنید که ترجیحاً معرف کار لازم روی عکس یا محتوای عکس باشند. برای این کار اول به ماژول Library و بعد به این مسیر بروید: Metadata> Color label Set> Edit.

Color label در لایت‌روم

 

با این کار پنجرۀ Edit Color Label Set باز می‌شود.

Color label در لایت‌روم

مرحلۀ ۲:

در این پنجره همان‌طور که می‌بینید، برای هر کدام از رنگ‌های قرمز، زرد، سبز و … به طور پیش‌فرض اسم رنگ‌ها انتخاب شده است. به علاوه کلیدهای میانبر هر یک از این برچسب‌ها هم سمت راستشان نوشته شده است. مثلاً کلید شمارۀ ۶ روی کیبورد میانبر رنگ قرمز، کلید شمارۀ ۷ میانبر زرد و … . برای رنگ بنفش هم هیچ میانبری انتخاب نشده است. البته دقت کنید که تا زمانی که در این پنجره هستید، بهتر است میانبرها را امتحان نکنید.

برای یادگیری اصولی و از پایه لایت روم کلیک کنید

مرحلۀ ۳:

حالا می‌توانید نام هر یک از این برچسب‌ها را بنا به نیاز و دلخواه خود تغییر دهید. مثلاً دسته‌های مختلف برای ادیت، پاک کردن، پرینت و … . یا مثلاً عکس‌ها را طبق این که قرار است بعداً آن‌ها برای چه کسی ارسال کنید دسته‌‍بندی کنید. مثلاً مشتری، گریمور، فشن استایلیست و … .

حتما بخوانید!  تایم ریمپینگ در پریمیر

وقتی اسامی برچسب‌های جدید را وارد کردید، می‌توانید این اسامی و تنظیمات را برای برچسب‌های کارهای بعدی هم ذخیره کنید. پس اگر فکر می‌کنید تنظیماتی که ساختید ممکن است در آینده دوباره لازمتان شود، نوار منوهای جلوی گزینۀ Preset را باز کنید و گزینۀ Save Current Settings as New Preset را انتخاب کنید.

مرحلۀ ۴:

حالا فرض کنید مشتری عکس‌ها را دیده و چند تا از آن‌ها را پسندیده و انتخاب کرده است. شما هم می‌خواهید رنگ مخصوص مشتری که در تنظیمات Color label در لایت‌روم برای مشتری انتخاب کرده بودید را به این عکس‌ها بدهید تا بدانید کدام عکس‌ها را قرار است برای او آمده کنید (یا به هر دلیل و هدف دیگری که می‌خواهید عکس‌هایتان را تقیسم بندی و مشخص کنید).

برای اختصاص دادن یک برچسب به یک عکس، کافیست روی Thumbnail آن عکس (تصویر کوچکی که از عکس نشان داده می‌شود) کلیک کنید و بعد کلید میانبر مربوط به آن برچسب را بزنید. مثلاً کلید شمارۀ ۶ را بزنید تا عکس قرمز شود و با تنظیمات رنگ قرمز، برچسب‌گذاری شود. به همین ترتیب برای همۀ عکس‌ها طبق تنظیماتی که در نظر گرفته‌اید، برچسب بگذارید.

 

مرحلۀ ۵:

برچسب‌گذاری عکس‌ها به کمک Color label در لایت‌روم به همین راحتی بود. حالا هر وقت بخواهید می‌توانید همۀ عکس‌های یک برچسب (یعنی عکس‌های هم گروه) را ببینید تا مثلاً برای کسی ارسال کنید یا ادیت خاصی روی آن‌ها اعمال کنید. برای این کار باید به بخش فیلترColor Label که هم می‌توانید آن را سمت راست و بالای Filmstrip پیدا کنید و هم بالا و سمت راست صفحه. در این قسمت‌ها رنگ‌های مختلف در آیکون‌ها کوچک نمایش داده می‌شوند. کافیست روی رنگ برچسب مدنظرتان، مثلاً قرمز کلیک کنید. با این کار می‌بینید که همۀ عکس‌هایی که با رنگ قرمز برچسب‌گذاری شده بودند، روی صفحه ظاهر می‌شوند. به همین راحتی می‌توانید گروه‌های مختلفی که از عکس‌هایتان ساخته‌اید را جدا جدا ببینید.

Color label در لایت‌روم
Lightroomkillertips

 

مرحلۀ ۶: پایان کار با Color label در لایت‌روم

در هر جای کار اگر فراموش کردید کدام رنگ را با چه عنوانی ذخیره کرده‌اید، کافیست به همان پنجرۀ Edit Color Label Set بروید و برچسب‌ها را چک کنید.

امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید. می‌توانید سایر نکات و ترفندها دربارۀ برنامۀ لایت‌روم را در این لینک ببینید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question