و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

آیا رنگ روی روحیات شما تاثیر می‌گذارد؟

تا به حال فکر کرده‌اید که رنگ‌هایی که دائم به چشممان می‌خورند، چه تأثیری روی روحیاتمان دارند؟ یا اصلاً تأثیری دارند یا نه؟ در این مطلب می‌خواهیم در مورد روانشناسی رنگ با هم صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

اهمیت روانشناسی رنگ

ما در دنیای بصری اطرافمان هر طرف را که نگاه می‌کنیم، رنگ‌ها را می‌بینیم. پس جای تعجبی ندارد که “رنگ” جزو پرتأثیرترین عناصر زندگی باشد. رنگ‌هایی که در طول روز به چشم ما می‌خورند، چه خودآگاه و چه ناخودآگاه روی روحیات ما تأثیر خود را می‌گذارند. به همین دلیل برندها توجهی زیادی به انتخاب رنگ دارند.  مثلاً برندی مثل مک‌دونالد چه در لوگوی خود از رنگ قرمز زیاد استفاده می‌کنند. گاهی حتی از روانشناسی رنگ برای بهتر کردن خلق و خو کمک می‌گیرند.

 

احساساتی که از رنگ‌ها می‌گیریم

حتماً بارها برایتان پیش آمده که با دیدن یک رنگ حس خاصی برایتان تداعی شود. مثلاً یکی از تقسیم‌بندی‌ها برای رنگ‌ها، سردی و گرمی است. رنگ‌های گرم روی چرخۀ رنگ، از قرمز و بنفش به سمت زرد می‌روند. اینها همان رنگ‌هایی هستند که با دیدنشان احساس گرمی برایمان زنده می‌شود. شاید چون رنگ‌های قرمز و زرد، نور خورشید یا شن‌های داغ صحرا را یادآوری می‌کنند. همین‌طور رنگ سبز، درختان سایه‌دار و رنگ آبی آب‌های خنک اقیانوس را به یادمان می‌آورند. اما گاهی یک رنگ خاص احساسات مختلفی را تداعی می‌کند. این بستگی به نوع و جای استفاده از آن رنگ دارد.

روانشناسی رنگ
Infoplease

 

البته این نکتۀ مهم را نباید فراموش کنیم که روانشناسی رنگ‌ها همه جای دنیا یکسان نیست و در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است. یعنی اگر مثلاً رنگی به شما آرامش می‌دهد، آن رنگ برای شخصی با فرهنگی دیگر احتمالاً احساس متفاوتی دارد و شاید حتی باعث اضطرابش شود. در ادامه روانشناسی رنگ را برای ۸ رنگ مهم می‌بینیم که برای بیشتر مردم دنیا همین احساس را دارند:

۱/ سیاه

رنگ سیاه نشانۀ اقتدار و قدرت است. اما گاهی به معنی اطاعت و تسلیم هم هست. مثلاً رنگ سیاه لباس کشیشان، نشانۀ تسلیم بودن در مقابل خداوند است. از طرفی رنگ سیاه نشانۀ مرموز بودن هم می‌تواند باشد. رنگ سیاه در دنیای مد بسیار محبوب است و رنگ شیکی به حساب می‌آید که هرگز از مد نمی‌افتد.

۲/ سفید

از مهم‌ترین کاربردهای رنگ سفید، لباس عروس است که حس خلوص و پاکی را تداعی می‌کند. سفید جزو رنگ‌هایی است که نور را منعکس می‌کند. به همین دلیل هم برای تابستان مناسب است. در دنیای مد و همین‌طور دکوراسیون استفادۀ زیادی از رنگ سفید می‌شود. چرا که سفید یک رنگ سبک و خنثی است که به همۀ رنگ‌ها می‌آید. پرستاران و پزشکاه رنگ سفید به تن می‌کنند تا پاکی و سبکی را القا کنند.

حتما بخوانید!   4 تمرین برای مسلط شدن به تئوری رنگ‌ها

۳/ قرمز

شما معمولاً با دیدن رنگ قرمز چه حسی را می‌گیرید؟ رنگ قرمز باعث هیجان و بالا بردن ضربان و تنفس می‌شود. به علاوه این رنگ به عنوان نمادی از عشق هم هست. قرمز توجه‌ها را بیشتر از رنگ‌های دیگر جلب می‌کند  از رنگ قرمز در دکوراسیون به عنوان تکیه‌گاه استفاده می‌شود. مثلاً خیلی از دکوراتیوها معتقدند مبلمان قرمز می‌تواند انتخاب منحصر به فردی باشد. چون توجه‌ها مستقیماً به خود جلب می‌کند.

از آنجایی‌ که قرمز یک رنگ سنگین و به نوعی اغراق شده محسوب می‌شود، بهتر است در گفت و گو و کنفرانس‌های رسمی از آن استفاده نشود. قرمز جزو رنگ‌هایی است که اشتها را زیاد می‌کند. بنابراین خیلی از رستوران‌ها از این رنگ برای دکور خود استفاده می‌کنند.

رنگ صورتی

رنگ صورتی که از طیف‌های رنگ قرمز است و رمانتیک‌ترین رنگ به حساب می‌آید، به مراتب از قرمز آرامش‌بخش‌تر است. گاهی در بعضی مسابقات، اعضای یک تیم رنگ صورتی را به نوعی وارد رختکن تیم حریف می‌کنند که از هیجان و انرژی آن‌ها کم کنند!

۴/ آبی

آبی، این رنگ محبوب، بر خلاف رنگ قرمز عمل می‌کند. رنگ آبی باعث تولید ماده‌ای در بدن می‌شود که آرامش فرد را بیشتر می‌کند. به همین دلیل هم می‌تواند انتخاب ایده‌آلی برای اتاق خواب باشد.

از طرفی رنگ آبی که یک رنگ سرد است، ممکن است گاهی دلگیر به نظر بیاید. به علاوه بعضی از مشاوران مد توصیه می‌کنند که برای مصاحبه‌های کاری آبی بپوشید. چون حس وفاداری و تعهد را القا می‌کنند. جالب است بدانید که آبی می‌تواند کارایی مغزی و جسمی فرد را بالا ببرد.

بر اساس تحقیقات رنگ آبی اشتها را کم می‌کند و همان‌طور که می‌دانید غذای آبی در طبیعت خیلی نادر است. جالب است بدانید انسان‌های اولیه که به دنبال غذا بوده‌اند، رنگ آبی و بنفش را نشانۀ خرابی غذا می‌دانستند و از آنها دوری می‌کردند.

روانشناسی رنگ

۵/ سبز

در حال حاضر محبوب‌ترین رنگ در دنیای دکوراسیون، رنگ سبز است. رنگ سبز رنگ سردی است که نماد طبیعت است. جالب است بدانید دیدن رنگ سبز برای چشم از همۀ رنگ‌ها راحت‌تر است و حتی ممکن است باعث بهبودی بینایی شود. سبز یک رنگ آرام است که شما را سرحال می‌کند. مثلاً معمولاً اتاق انتظار را برای کسی که قرار است به یک گفت و گوی تلویزیونی برود، به رنگ سبز در می‌آورند. خیلی از بیمارستان‌ها از رنگ سبز استفاده می‌کنند تا حال بیماران را بهبود دهند. همچنین از رنگ سبزدر دکور رستوران‌ها زیاد استفاده می‌شود. چرا که این رنگ هم هم مثل قرمز، اشتها را زیاد می‌کند.

حتما بخوانید!  آینده شغلی طراحی رابط کاربری ( UI UX ) چه خواهد شد

۶/ رنگ زرد

اولین چیزی با دیدن رنگ زرد به فکرتان می‌آید چیست؟ احتمالاً خورشید و آفتاب. این رنگ شاد توجه‌ها را جلب می‌کند. اما دقت کنید که زرد جزو رنگ‌هایی است که دیدنش برای چشم سخت است. بنابراین اگر بیش از حد استفاده شوند، ممکن است مشکل‌زا باشد. رنگ زرد تمرکز را زیاد می‌کند، به همین دلیل خیلی از برگه‌های یادداشت‌های کاری را به رنگ زرد تولید می‌کنند. به علاوه این رنگ متابولیسم بدن را هم بالا می‌برد.

روانشناسی رنگ

۷/ بنفش

رنگ بنفش جزو رنگ‌های نسبتاً کمیابی است که به دلیل ارتباطش با روم باستان، نشانۀ ثروت، تجملات و پیچیدگی است. رنگ که جزو رنگ‌های رومانتیک محسوب می‌شود، به دلیل همان کمیابی و چون در طبیعت به ندرت دیده می‌شود، نمی‌تواند نشانی از طبیعت باشد.

۸/ قهوه‌ای

همان‌طور که می‌دانید رنگ قهوه‌ای را بر خلاف بنفش، خیلی در طبیعت می‌بینیم. با این که قهوه‌ای تیره بیشتر فقط تداعی کنندۀ چوب و چرم است، قهوه‌ای روشن بیانگر اصالت است. البته قهوه‌ای می‌تواند حس ناراحتی و یا سرسختی را هم به مخاطب بدهد. این رنگ بیشتر جزو رنگ‌های محبوب برای آقایان است. به علاوه از این رنگ هم تأثیر مثبت در اشتها دارد. بنابراین از قهوه‌ای هم در دکوراسیون رستوران‌ها استفاده می‌شود.

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. می‌توانید همۀ مطالب مربوط به رنگ را در این لینک ببینید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question