طراحی وبمجله

۵ نکته ساده برای بهبود طراحی محتوا

یک طراحی خوب می تواند برای مبتدیان چالش برانگیز باشد. به همین دلیل در این مطلب می خواهیم با ارائه ۵ نکته ساده برای بهبود طراحی محتوا به شما کمک کنیم تا آنچه که برای موفقیت در این کار نیاز دارید را یاد بگیرید. خانه فتوشاپ را دنبال کنید تا به شما بگوییم از کجا شروع کنید و چه نکاتی را در نظر داشته باشید تا بهتر بتوانید پیام خود را به دیگران منتقل کنید و در این مهارت پیشرفت نمایید.

نکات مهم در بهبود طراحی محتوا

  • تطبیق و استفاده از رنگ ها
  • استفاده از حاشیه و فاصله
  • تایپوگرافی (فن چاپ)
  • هم ترازی و تعادل
  • استفاده از عناصر بصری
  1. تطبیق و استفاده از رنگ ها

انتخاب رنگ های مناسب برای محتوای شما، یک امر ضروری است، شما باید از رنگ ها به گونه ای استفاده کنید که متناسب با محتوای شما باشد و به جذابیت و نفوذ طراحی شما کمک کند.

به عنوان مثال، ترکیبی از رنگ هایی را انتخاب کنید، که مکمل یکدیگر باشند و بین عناصر و پس زمینه ای که روی آن قرار گرفته­اند، تضاد مناسبی وجود داشته باشد. برای انجام این کار، شما باید یک پالت رنگ خوب انتخاب کنید و برای ادامه طراحی محتوای خود از آن استفاده کنید.

پس از انتخاب پالت رنگ، اطمینان حاصل کنید که کنتراست (تضاد) بین عناصر (مانند متن یا اشکال) و پس زمینه به اندازه کافی خوب هست، که هرکسی بتواند به راحتی طرح شما را بخواند و درک کند.

هیچ وقت خوانایی طرح خود را به خطر نیندازید!

در سایت خانه فتوشاپ، یک مقاله آموزنده خوب تحت عنوان بهترین ترکیب های رنگ سال ۲۰۲۰ داریم که می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب ترکیب های رنگ مناسب در طراحی باشد.

  1. استفاده از حاشیه و فاصله

حاشیه ها و فاصله ها، کلید یک طراحی تمیز و منظم هستند. نحوه سازماندهی عناصر، بخش اساسی از قسمت خلاقانه طراحی محتوا است.

به صورت ذهنی یک بوم خالی را تصور کنید، و حالا ببینید چطور دوست دارید عناصر خود را در فهرست واقعی موجود قرار دهید. حالا به میزان سلیس و روان بودن آن فکر کنید: آیا طراحی محتوای شما خوب به نظر می رسد؟ آیا طرح شما به راحتی قابل درک می باشد؟ اگر پاسخ شما منفی است، همه چیز را حرکت دهید تا با جا به جایی های مناسب، جواب شما به سوالات فوق، مثبت شود.

زمانی که بوم خود را تصور می کنید، این نکته را به خاطر داشته باشید: ما در طراحی محتواها، عناطر نزدیک به هم را به عنوان یک واحد و عناصر دو از هم را به صورت مجزا و متفاوت درک می کنیم.

حتما بخوانید!  تغییر سایز تصاویر در فتوشاپ بدون افت کیفیت با Smart Object ها

 

  1. تایپوگرافی (فن چاپ)

هر فونت، با هر پس زمینه یا هر نوع طرحی به خوبی مطابقت ندارد. برخی از فونت های پررنگ برای طرح های ظریف، بسیار قوی هستند و برخی از فونت های نازک برای طرح های پرقدرت، بسیار ضعیف می باشند. بنابراین انتخاب فونت مناسب و متناسب با محتوای طرح یکی از مهم ترین نکات داشتن طراحی خوب است.

بهبود طراحی محتوا

به عنوان یک قاعده، می توانید هر بار حداقل ۳ فونت مختلف را امتحان کنید و آنهایی را که با پیام شما همخوانی ندارد، را حذف کنید.

در طراحی محتوا از تعداد زیادی فونت، استفاده نکنید. توصیه ما این است که، در صورت لزوم حداکثر از دو فونت در طراحی خود استفاده کنید­، در غیر این صورت با یک طراحی شلوغ، به هم ریخته و ناخوانا مواجه خواهید شد.

 

  1. هم ترازی و تعادل

نحوه متعادل سازی و همسو سازی مطالب محتوای یک طرح همان چیزی است که باعث موفقیت در جذب و یا از دست دادن توجه مخاطبان می شود. سعی کنید، ابتدا هسته تعادل و همسویی محتوای خود را پیدا کنید و سپس از طراحی خود را از همان نقطه شروع کنید.

 

متن و عناصر خود را با توجه به هسته تعادل (همسویی) و یادآوری اصل مجاورت، در طراحی محتوای خود قرار دهید.

  1. استفاده از عناصر بصری

در طراحی محتوا، استفاده از عناصر بصری، یک راه عالی برای حمایت از پیام شماست. وقتی احساس می کنید طرح شما خیلی خسته کننده است یا پیام شما را آنگونه که باید منتقل نمی کند، می توانید از عناصر بصری برای غنی سازی طراحی خود استفاده کنید.

بهبود طراحی محتوا

نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که به خاطر داشته باشد، برای اینکه یک طراحی منطقی و جذابی داشته باشد، باید بین پس زمینه، رنگ ها، متون و عناطر طراحی محتوا، هماهنگی وجود داشته باشد. همچنین، به یاد داشته باشید که آنها را مطابق اصول مجاورت و همسویی که قبلاً در مورد آنها بحث کردیم، در طراحی خود قرار دهید.

به نظر شما این نکات مفید هستند؟ اگر شما نیز ایده دیگری دارید که به بهبود طراحی محتوا کمک می کند، در بخش نظرات، لطفاً آن را با ما در میان بگذارید!

منبع

www.visme.co

نمایش بیشتر

خانه فتوشاپ

از سال 73 به کامپیوتر علاقه مند شدم ، بیش از 12 سال فروشگاه نرم افزار داشتم در رشته شهرسازی تحصیلاتم رو تموم کردم و از سال 81 دبیر آموزش و پرورش هستم . اما بیش از 7 ساله که به فتوشاپ علاقه مندم و دوست دارم در این زمینه بیشتر یاد بگیرم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا