و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

چگونه برای حقوق یک طراح مثل یک حرفه ای مذاکره کنیم

اگر در جست و جوی یک شغل طراحی جدید هستید، قبل از رفتن برای مصاحبه این مطلب را از دست ندهید. در این مطلب می خواهیم در مورد حقوق یک طراح و تمرین هایی برای آماده سازی شما به عنوان یک طراح صحبت کنیم. وقتی که در حال تحقیق درباره ی شرکت مورد نظر هستید و در مورد موقعیت شغلی که به آن علاقه دارید و تیمی که ممکن است به آن ها بپیوندید فکر می کنید، سوال مهم و گاهی اضطراب آور دیگری که باید درباره ی آن فکر کنید این است که چه حقوق و دستمزدی می خواهید؟

این مقاله که از سایت Dribbble.com و برای مخاطبان خانه ی فتوشاپ ترجمه شده است، از زبان یک مدیر راه حل مشتری به نام Alayna Burton است که با توجه به تجربیات خود در مصاحبه و به عنوان یک واسطه بین طراحان و کارفرمایان، از بهترین روش های ممکن برای یک مذاکره ی حرفه ای برای حقوق یک طراح می گوید. با ما همراه باشید.

فراموش نکنید که همیشه ارزش کار خود را بدانید

یکی از مهم ترین قطعه های پازل در مذاکره در مورد حقوق بالاتر، این است که شما ارزش کار و مهارت خود را بدانید. این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد، اما مهم ترین آن ها میزان تجربه ی شما به عنوان یک طراح و حقوق استاندارد برای زمینه ی کاری ( طراح گرافیک، طراح یو ایکس، تصویرساز و…) شماست.

اگر از حقوق مبنا و پایه در رشته ی طراحی خود مطمئن نیستید، می توانید در اینترنت سرچ کنید و یا از افرادی که در این زمینه تجربه ی کاری دارند، پرس و جو کنید.

حالا که ارزش کار خود را می دانید، بهترین روش برای برقراری ارتباط در روند مصاحبه در مورد انتظاراتتان از حقوق خود چیست؟ و مهم تر از آن، چگونه به طوری حرفه ای مذاکره کنید که نهایتاً مبلغی که می خواهید را به دست آورید؟

۳ حالت مختلف برای زمان مطرح شدن موضوع حقوق در مصاحبه وجود دارد:

 • ۱ در طول مصاحبه ی اولیه
 • ۲ در اواسط مصاحبه
 • ۳ وقتی که شغل را به دست آورده اید

در ادامه به بهترین روش برای موفقیت در روند مذاکره در هر یک از این سه حالت اشاره می کنیم:

 1. در طول مصاحبه ی اولیه

در بعضی موارد، انتظارات مربوط به حقوق و دستمزد در اولین جلسه مصاحبه ی شما با یک شرکت بیان می شود. معمولاً این مکالمات با استخدام کننده، نماینده ی منابع انسانی (یا نماینده ی HR) یا حتی مدیر استخدام انجام می شود. به یاد داشته باشید که باید در این گفتگوی اولیه درباره ی دستمزد، یک عدد تقریبی را به عنوان محدوده ی حقوق خود مطرح کنید که در صورت شروع همکاری با آن شرکت، با آن موافقید.

حتما بخوانید!  معرفی 5 اپلیکیشن برتر برای مدیریت زمان

نکته: به یاد داشته باشید که هر شرکتی برای حقوقی که قرار است پرداخت کند یک سقفی دارد و اغلب آن ها پیشنهاد رقم کمتری را نسبت به سقف واقعی یا بهترین حقوق به شما می دهند. اگر این پیشنهاد خیلی کم به نظر می رسد، از پیشنهاد رقم بیشتر برای حقوق خود نترسید. ارزش کار خود را بدانید!

اگر پیشنهادی در مورد حقوق ارائه نشده است، خودتان مطرح کنید

گاهی ممکن است برایتان پیش بیاید که کنجکاوید بدانید برای این موقعیت شغلی چه حقوقی را قرار است پرداخت کنند ولی کسی که با شما مصاحبه می کند، آن را مطرح نمی کند. در چنین شرایطی می توانید خودتان این سؤال را بپرسید. اصولاً در مصاحبه ی شغلی، به همان اندازه که با شما مصاحبه می کنند شما با آن ها صحبت می کنید؛ اما اگر احساس می کنید مصاحبه رو به پایان است و صحبتی از مسائل مربوط به حقوق نشده است، می توانید سؤال خود را به این شکل مطرح کنید: ” من مایلم بدانم که حقوقی که شما برای این شغل در نظر دارید چه قدر است؟ چون من دنبال شغلی هستم که حقوقش حدود ___ تومان باشد.”

فراموش نکنید که همیشه ارزش کار خود و سطح کلی حقوق شرکت را بدانید. چراکه در این صورت عددی که کارفرما پیشنهاد می دهد با عددی که در ذهن شماست فاصله ی زیادی نخواهد داشت.

نکته: به یاد داشته باشید که در بسیاری از ایالات متحده ی آمریکا و بعضی دیگر از کشورها، کارفرمایان از لحاظ قانونی اجازه ی پرسیدن در مورد حقوق فعلی شما را ندارند؛ اما می توانند از شما بپرسند که چه حقوقی مد نظر شماست تا در وقت هر دوی شما صرفه جویی شود.

حقوق یک طراح

 1.  در اواسط مصاحبه

در این مرحله، شما با اعضای مختلف تیم مصاحبه کرده اید و اکنون نوبت شماست که به گفتگو با نماینده ی منابع انسانی یا مدیر عملیات (OP) بروید. این قسمت،  اصولاً یا اول و یا آخر مصاحبه است. اگر قبلاً درخواست های خود را مطرح کرده باشید، این زمان مناسبی است تا روی آن درخواست ها تأکید کنید.

در حالت ایده آل، دستمزدی که در نظر دارید کاملاً با حقوق پیشنهادی شرکت مطابقت دارد! اما بیشتر اوقات پیشنهاد شرکت با حقوق مورد نظر شما متفاوت است. اما نا امید نشوید؛ همانطور که گفتیم، معمولاً کارفرما حداقل محدوده ی حقوق مورد نظر خود را پیشنهاد می دهد. به همین دلیل باید حتماً در مورد حقوق مورد نظر خود فکر کرده باشید تا در مورد مبلغ آن مذاکره کنید.

حتما بخوانید!  5 مهارت نرم‌افزاری که هر طراح محصولی باید مسلط باشد

نکته: بیشتر اوقات کارفرما پیشنهاد شما را قبول می کند. به خصوص اگر مبلغی که از سمت او پیشنهاد شده از انتظار شما و حقوق استاندارد آن موقعیت شغلی، خیلی پایین تر باشد. پس در مورد مبلغ حقوق خود صحبت کنید و بدانید که اصولاً پیشنهاد دوم کارفرما آخرین و بهترین پیشنهاد است.

 1. وقتی که شغل را به دست آورده اید

در این حالت شما به مرحله پذیرش رسیده اید که این یک موفقیت بزرگ است! تا قبل از این مرحله باید در مورد انتظاراتتان از حقوق خود صحبت کرده باشید و حالا زمان آن رسیده که پیشنهاد جدید خود را مطرح کنید.

از آنجایی که مسائل مربوط به حقوق و دستمزد در مکالمات قبلی شما روشن شده است، بنابراین این پیشنهاد جدید شما نباید خیلی از درخواست قبلیتان دور باشد. پس اگر در موقعیتی قرار دارید که فکر می کنید شانس مذاکره برای ۵ تا ۱۰ درصد اضافی را دارید، این زمان مناسبی است.

در مورد مسئولیت های کلی نقش سؤال کنید و حقوق پیشنهادی خود را با ظرافت بالا ببرید

در این زمان در مورد مسئولیت های کلی این نقش سؤال کنید تا مطمئن شوید که همه چیز را می دانید و هم چنین حقوق پیشنهادی خود را با ظرافت بالا ببرید. برای این کار می توانید خواسته ی خود را اینگونه مطرح کنید: ” من خیلی خوشحالم که برای این شغل پذیرفته شده ام و برای شروع کار جدید خود هیجان زده ام؛ با این حال، با توجه به تجربه و تخصص من در این حرفه، امیدوار بودم که بتوانم حقوق بیشتری تا حدود ___ تومان داشته باشم.”

همچنین می توانید به آن ها بگویید که اگر پیشنهاد شما با چیزی که آن ها در نظر دارند، خیلی متفاوت است، خوشحال می شوید که این موقعیت شغلی را به طراحی بسپارند که شرایطش با آن ها بیشتر مطابق است.

نکته: فراموش نکنید که حقوق، مزایا، بیمه و تمام مسائل مربوط به پرداختی شرکت به شما، باید در گفت و گو در اولویت باشد. با این حال یادتان باشد که در مورد مسائل معقول و منطقی دیگری نیز گفت و گو کنید؛ مثلاً این که مزایا را از روز اول داشته باشید، نه بعد از یک ماه. بیشتر اوقات طراح و کارفرما در گفت و گو در مورد مربوط به حقوق و مزایا به تفاهم می رسند. در غیر این صورت اصولاً شرکت تلاش می کند تا بودجه ی مورد نظر را تأمین کند و خواسته ی طراح را قبول کند؛ چرا که این کار، ارزش استخدام یک طراح خوب را دارد. پس همیشه در مورد مسائلی که برایتان مهم است، صحبت کنید.

حتما بخوانید!  11 نکته برای ارائۀ طراحی‌ هایتان به غیر دیزاینرها

نکات پایانی در مذاکره ی حرفه ای برای حقوق یک طراح

برقراری ارتباط و مذاکره در مورد حقوق یک طراح ممکن است اضراب آور باشد؛ اما اگر موارد بالا را هنگام مصاحبه در نظر بگیرید، این کار برایتان بسیار راحت می شود. در حقیقت، کارفرمایان اصولاً انتظار دارند که شما پیشنهاد اولیه خود را مطرح کنید و بعد در مورد آن مذاکره کنید؛ پس این کار را با اعتماد به نفس انجام دهید. در اینجا به عنوان تأکید، موارد بالا را به طور خلاصه مرور می کنیم:

 • قبل از مصاحبه، تحقیقات لازم را انجام دهید؛ میانگین حقوق برای رشته ی طراحی شما چه قدر است؟ چند سال تجربه دارید؟ و …
 • همیشه انتظارات خود را در مورد حقوق مطرح کنید. این کار باعث می شود در وقت هر دو طرف صرفه جویی شود.
 •  پیشنهاد اولیه معمولاً پیشنهاد نهایی نیست؛ پس اگر این پیشنهاد از درخواست شما خیلی دور نیست، پیشنهاد جدیدی مطرح کنید.
 • صحبت کردن در مورد مزایا( بیمه ی سلامت، پاداش و…) را فراموش نکنید. در مورد آن ها نیز می توانید مذاکره کنید تا به تفاهم برسید.
 • ارزش و سطح کار خود را بدانید و اگر موقعیت شغلی با مهارت شما هماهنگ نبود، به سراغ کار مناسب تر بروید.
دیدگاه کاربران
 • هستی ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

  واقعا به چنین مطلبی تو حوزه پیشنهاد حقوق و استخدام کار برای طراحا نیاز داشتم. ممنون از مطلبای خوبی که میذارید.

  • بهرامی ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

   با سلام .
   خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده از بازخورد مثبتتون سپاسگزاریم .
   با احترام .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question