و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

نگاهی به تاریخچه تصاویر استوک

ما انقدر به تصاویر استوک عادت کرده ایم که شاید هیچوقت به ذهنمان نرسد که از چه زمانی عکاسی تصاویر استوک شروع شد. دیگر برای هر پروژه گرافیکی یا هر محتوایی که نیاز به عکس داریم، خیلی ساده به سراغ سایت هایی مثل Freepik یا Unsplash می رویم و هزاران تصویر با کیفیت در اختیار قرار می گیرد.

اما بد نیست بدانید تصاویر استوک در واقع راه حلی بوده برای هزینه های سرسام آور عکاسی حرفه ای. در اوایل قرن ۲۰، مجله ها و روزنامه ها از تصویرسازی برای روایت داستان ها و اخبار استفاده می کردند. همینطور که این صنعت بیشتر به سمت عکاسی پیش رفت، هزینه استخدام یک کارمند عکاس حرفه ای سر به فلک گذاشت. آنجا بود که ایده یک بانک تصاویر آماده برای صنعت چاپ مطرح شد.

امروز ما انقلاب عکاسی استوک را می بینیم که از اولین تصویر گرفته شده توسط H.Armstrong Robert آغاز شد.

اولین تصویر استوک تاریخ

اولین تصویری که در تاریخ معاصر گرفته شد و بعنوان یک عکس استوک شناخته می شود، تصویری از تعدادی از افراد جلوی یک هواپیمای اولیه است. این عکس بین سالهای ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ توسط آرمسترانگ رابرتز گرفته شد. ویژگی متفاوتی که این عکس داشت، این بود که عکاس از شرکت کنندگان در تصویر اجازه خواست که تصویر را به هر رسانه ای که می شود، بفروشد؛ حتی بیشتر از یکبار! این فقط شروع کار بود.

جالب است که این تصویر هنوز در وب سایت Alamy موجود و قابل خریداری است!

اولین مجموعه تصاویر استوک

بعد از انتشار اولین تصویر، انتشارات و آژانس های تبلیغاتی بیشتری رو به استفاده از تصاویر استوک آوردند تا در هزینه هایشان صرفه جویی شود. عکاسان فرصت پیش آمده برای کسب درآمد بیشتر را دیدند. بعضی از مجموعه های مشهور در ابتدا تصاویر گرفته شده توسط یک عکاس خاص بودند. مثل آرشیو عکس های Otto Bettmann

bettmann یک عکاس یهودی بود که در جریان جنگ جهانی دوم به اروپا گریخته بود. او با یک چمدان پر از عکس به نیویورک رسید. این آغازی شد برای آرشیو تصاویر استوک در تاریخ. بسیاری از مجله ها از عکس های او استفاده کردند. این مجموعه الان با بیش از ۱۶ میلیون تصویر ( که شامل عکس های اصلی bettmann هم می شود) در اختیار بیل گیتس است!

تصاویر استوک

در دهه ۱۹۶۰، Tony Stone شروع به ساخت یک مجموعه از تصاویر هنری کرد. این یک شاخه جدید در عکاسی استوک به حساب می آمد. آرشیو تصاویر وی امروزه تبدیل به سایت Gettyimages شده است که یکی از بزرگترین وب سایت های دانلود عکس استوک است.

حتما بخوانید!  تفاوت بین فایل  PNG و  SVG

زمانی که همه چیز دیجیتالی شد

قبل از ۱۹۸۰، عکس ها به صورت پرینت شده و یا با نگاتیو فیلم هایشان ذخیره می شدند. زمانی که یک روزنامه نگار تصویری را میخواست، از کاتالوگ عکس های موجود در آژانس ها چیزی را انتخاب می کرد تا نسخه ای از آن را در اختیارش قرار دهند. اولین مجموعه عکس دیجیتال همراه با قوانین جدیدی وارد بازار شد. آزانس ها می بایست هزینه یک سی دی پر از تصاویر را می پرداختند تا آن را در اختیار داشته باشند. اگر آژانسی لایسنس تصاویر را هم برای خودش می خواست، به این معنا که انحصار استفاده از آن تصاویر به خودش برسد، می بایست به صورت ماهیانه حق اشتراک پرداخت می کردند.

تصاویر استوک به گونه ای که ما میشناسیم

با ظهر اینترنت، تصاویر استوک معنی کاملاً متفاوتی به خود گرفتند. حجم تصاویر در دسترس بسیار زیاد شد و همینطور میزان استفاده از آنها! تا جایی که بارها از یک تصویر تکراری از تبلیغات یا مجلات استفاده می شد. و همینطور مخاطبان این بازار هم دیگر محدود به روزنامه نگار ها یا طراحان نبودند. بلکه حتی بلاگرها نیز به تصاویر استوک نیاز داشتند.

بعد از این وب سایت های زیادی برای دانلود تصاویر با کیفیت ایجاد شدند. بعضی از آنها مانند Unsplash تمام تصاویر را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند. و بعضی دیگر با اشتراک ماهیانه. بد نیست همین الان سری به این سایت ها بزنید و از دیدن این همه تصویر زیبا و با کیفیت لذت ببرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question