و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

با دستور loopOut در افتر افکت آشنا شوید

در آموزش امروز می‌خواهیم شما را با دستور loopOut در افتر افکت آشنا کنیم. با این دستور می‌توانید حلقه‌هایی را  به طور خودکار در تایم‌لاین ایجاد کنید و با توجه به عبارات وارد شده حرکات مشخصی را تکرار کنید. اگر تازه‌کار با افتر افکت را شروع کرده باشید، شاید فکر کنید که استفاده از این دستور خیلی سخت است؛ اما با دنبال کردن این آموزش می‌بینید که فقط با دانستن چند نکته می‌توانید از این دستور استفاده کنید. در ادامه چند کاربرد دستور  loopOut در افتر افکت را به شما معرفی می‌کنیم.

نحوۀ اضافه کردن عبارات در افتر افکت

اینجا یک راه سریع و ساده برای اضافه کردن این عبارات را می‌گوییم. برای این کار روی لایه‌ای باشید که می‌خواهید این دستور را روی آن اعمال کنید. کلید “P” را بزنید تا تب Position پایین همان لایه باز شود. بعد در حالی که کلید Alt (در ویندوز) یا کلید Option (در مک) را نگه داشته‌اید، روی کرنومتر Position کلیک کنید. با این کار نوار سفیدرنگی سمت راست قسمت Expression: Position ظاهر می‌شود. حالا عبارت مد نظر خود را داخل این نوار وارد کنید. بعضی از این عبارات و کاربردشان را اینجا آورده‌ایم. برای اعمال کردن هر کدام از آن‌ها کافیست دستور را Copy و در نوار سفیدرنگ Paste کنید.

  1. ;(”loopOut(“pingpong
  2. ;(”loopOut(“offset
  3. ;(”loopOut(“continue
  4. ;()loopOut یا ;(”loopOut(“cycle

۱/ دستور ;(”loopOut(“pingpong، پرکاربردترین دستور loopOut در افترافکت

این دستور در ساخت موشن گرافیک کاربرد زیادی دارد و همان‌طور که از اسمش مشخص است، یک حلقه برای تکرار حرکت پینگ‌پونگی ایجاد می‌کند. یعنی رفت و برگشت بی‌نهایت به کی‌فریم‌های آغازی و پایانی.

۲/ دستور ;(”loopOut(“offset

همان‌طور که در تصویر پایین می‌بینید، این دستور حلقه را از همان نقطۀ پایانی حرکت شروع می‌کند. با این دستور یک شیء در یک مسیر خاص با حرکت زاویه‌دار و نرم پیش می‌رود به جای این که فقط در یک مسیر صاف بالا و پایین برود.

دستور loopOut در افتر افکت

۳/ دستور ;(”loopOut(“continue

این دستور وقتی که عناصر زیادی در کار خود دارید، واقعاً مفید است. اگر یک عنصر دارید که مسیر کوتاهی را می‌رود اما شما می‌خواهید آن مسیر را به همان شکل ادامه دهد، به جای کلنجار رفتن با کی‌فریم‌ها، کافیست این دستور را وارد کنید. با این کار آن عنصر تا بی‌نهایت آن مسیر را ادامه می‌دهد.

 ۴/ دستور ;(”loopOut(“cycle

این دستور که به شکل ;()loopOut هم نوشته می‌شود، یک حلقۀ ساده است که از ابتدا کی‌فریم‌ها را پشت سر هم دنبال می‌کند و طبق آن‌ها حرکت می‌کند.

نکته: برای این که تنظیمات بیشتری روی این حلقه‌ها انجام دهید، می‌توانید از یک عدد در سمت راست نوع حلقه استفاده کنید. مثلاً بنویسید (loopOut(“offset”,۲ . این عدد که به آن Modifier  (اصلاح‌کننده) می‌گویند به این معنی است که این دستور در دستۀ دوم کی‌فریم‌ها ( و از آن به بعد) کار می‌کند و قبل از آن عمل نمی‌کند.

حتما بخوانید!  آموزش نرم افزار پروشو | قسمت اول

اگر این اولین بار است که دستور loopOut  در افتر افکت را می‌بینید، نگران نباشید. کار با این دستورها را شروع کنید و با آن‌ها بازی کنید. کم‌کم دستتان راه می‌افتد و می‌بینید که ساخت موشن گرافیک با این دستورها به مراتب ساده‌تر است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question