UI/UXطراحی وبمجله

 ۷ نکته برای استفاده از عکس در طراحی یو‌ آی

آیا تا به حال به اهمیت طراحی یو آی در جذب مخاطب فکر کرده‌اید؟ خیلی از طراحان وب‌سایت‌ها، حتی طراحان با تجربه، گاهی اهمیت استفاده از عناصر مناسب در طراحی یو آی را دست کم می‌گیرند. یو آی می‌تواند شامل عناصر مختلفی باشد. یکی از مهم‌ترین این عناصر، عکس است. عکسی که یا قرار است خودتان بگیرید یا  باید از بین عکس‌هایی که قبلاً عکاسی شده انتخاب کنید. اما به هر حال سؤال مهم این است که چه نوع عکسی می‌تواند بهترین انتخاب برای استفاده از عکس در طراحی یو آی باشد؟ در این مطلب می‌خواهیم پاسخ این سؤال را از زبان آناستازیا که یک طراح یو آی/یو ایکس با بیش از ۵ سال تجربه است، با هم ببینیم.

اهمیت استفاده از عکس در طراحی یو آی

شاید بپرسید یک عکس چه قدر می‌تواند در جذابیت طراحی یو آی تأثیرگذار باشد؟ باید بدانید که یک عکس می‌تواند حال و هوای طراحی شما را کاملاً به مخاطب متقل کند.

یک طراحی یو آی ایده‌آل می‌تواند در یک نگاه داستان مد نظر شما را به مخاطب بگوید

وقتی در مورد طراحی وب‌سایت، اپلیکیشن یا هر محصول دیجیتالی دیگری صحبت می‌کنیم، “عکس” نقش بسیار مهمی در انتقال پیام برند به مخاطب و شناخت مخاطب از آن برند دارد. یک طراحی یو آی ایده‌آل می‌تواند در یک نگاه داستان مد نظر شما را به مخاطب بگوید. در واقع قدرت تأثیرگذاری یک عکس، به مراتب بیشتر از کلمات است.گاهی برای پیدا کردن یک عکس خوب برای یو آی باید ساعت‌ها جست و جو کرد. ولی اولین قدم برای شروع کار این است که دقیقاً بدانید دنبال چه عکسی هستید. در ادامه به نکاتی برای استفاده از عکس در طراحی یو آی اشاره می‌کنیم.

۱/ برای انتخاب عکس در طراحی یو آی، عکس‌های حرفه‌ای را انتخاب کنید

اگر می‌خواهید در طراحی یو آی از عکس استفاده کنید و عکسی در اختیار ندارید، راه اول این است که خودتان عکاسی کنید. اما اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید این راه را انتخاب کنید، دو راه دارید:

۱٫ از یک عکاس حرفه‌ای در قبال پرداخت هزینه کمک بگیرید.

۲٫ از عکس‌های با کیفیت استوک (Stock) استفاده کنید.

خیلی از طراحان گزینۀ دوم را ترجیح می‌دهند. چرا؟ چون در عین راحت‌تر بودن، انتخاب‌های بیشتری هم دراختیار دارند. برای پیدا کردن عکس‌های استوک منابعی زیاد و متنوعی وجود دارند. بعضی از این منابع برای فروش عکس‌های استوک هستند و بعضی از آن‌ها عکسها را بخ صورت رایگان در اختیار مخاطب قرار می‌دهند. (در انتهای این مطلب چندتا از این منابع را معرفی کرده‌ایم.)

حتما بخوانید!  داوینچی ریزالو چیست؟

اولین نکته برای انتخاب عکس در طراحی یو آی ، این است که عکس انتخابی به اندازۀ کافی حرفه‌ای باشد. خیلی اوقت بین عکس‌هایی که از یک سوژۀ مشترک گرفته شده‌اند، یکی به مراتب حرفه‌ای‌تر از دیگری است. چه در نوع عکاسی و چه حتی در ادیت عکس. مثل عکس‌های زیر:

عکس در طراحی یو آی
منبع: دریبل‌دات‌کام

۲/ از عکس‌های کلیشه‌ای دوری کنید

همان‌طور که گفتیم استفاده از عکس‌های استوک در طراحی یو آی یک گزینۀ عالی است. اما اگر تصمیم گرفتید این کار انجام دهید، باید به یک نکتۀ مهم دقت کنید. این نکته این است که از عکس‌های استوک تکراری دوری کنید. احتمالاً تا به حال برایتان پیش آمده که یک عکس را عیناً در چندین وب‌سایت دیده‌اید. و یا در حالت بهتر، عکس‌هایی که در وب‌سایت‌ها دیده‌اید خیلی نزدیک به هم و با یک حال و هوا و طراحی تکراری باشند. خب طبیعتاً این باعث کم شدن تأثیرگذاری طراحیتان می‌شود. پس سعی کنید تا جای ممکن از عکس‌هایی که شبیه به آن را زیاد دیده‌اید استفاده نکنید. به جای آن در انتخاب عکس‌ها خلاقیت داشته باشید و از کلیشه‌ها دوری کنید.

۳/ به تضاد رنگ عکس و متن داخل آن توجه کنید

اگر قرار است روی عکستان متن اضافه کنید، باید حواستان باشد که متن روی عکس کاملاً خوانا باشد. برای این کار، باید تضاد (کنتراست) لازم را بین متن و عکس حفظ کنید. اگر در عکسیتان رنگ‌ها و روشنی و تیرگی‌های متنوعی در قسمت‌های مختلف آن وجود دارد، با تکنیک‌های زیر می‌توانید تضاد متن و عکس را ایجاد کنید:

  • اضافه کردن Color Overlay به عکس در فتوشاپ
  • کم کردن کنتراست رنگ‌ها درخود عکس
  • عوض کردن رنگ‌های عکس با استفاده از Colorizing در فتوشاپ
  • اضافه کردن افکت به متن (مثلاً سایه یا همان Drop Shadow)

۴/ از عکس‌های مرتبط با محتوا استفاده کنید

فراموش نکنید که استفاده از عکس در طراحی یو آی به تنهایی باعث بهتر شدن یو آی نمی‌شود! بلکه علاوه بر مواردی که گفتیم، عکستان باید با محتوا و پیام صفحه مرتبط باشد. استفاده از عکسی که ارتباط واضحی به محتوا ندارد، نه تنها فضای اضافی اشغال می‌کند، بلکه بدتر کاربر را گیج می‌کند.

طبیعتاً وقتی نگاه مخاطب به یک صفحه می‌افتد، اول از همه توجهش به عکس‌های آن جلب می‌شود. بنابراین دقت کنید که عکستان علاوه بر جذابیت، باید به محتوا و هدفی که مدنظرتان است مربوط باشد.

عکس در طراحی یو آی

۵/ از عکس‌های با کیفیت استفاده کنید

عکس‌هایی که کیفیت (یا رزولوشن) پایینی دارند، تأثیر منفی زیادی در طراحی یو آی دارند. گاهی این رزولوشن پایین به این دلیل است که سایز عکس اصلی کم بوده و شما بعداً سایز آن زیاد کرده‌اید. به هر حال برای انتخاب عکس در طراحی یو آی ، حواستان باشد که آن عکس برای سایز مد نظر شما تار و پیکسلی نباشد. اگر منبع عکس انتخابیتان، رزولوشن‌های مختلفی را برای دانلود در اختیارتان گذاشت، همیشه بیشترین رزولوشن را انتخاب کنید. چون اگر بعداً عکس را کوچک کنید کیفیت آن خوب می‌ماند. اما اگر عکس را بزرگ کنید، احتمالاً کیفیت آن کم می‌شود.

حتما بخوانید!  5 عادت یک تصویرگر عالی

عکس در طراحی یو آی

۶/ از مجموعه‌ای از عکس‌های یک‌دست استفاده کنید

نکتۀ طلایی در طراحی یو آی: یک طراحی یو آی ایده‌آل، یک طراحی یکپارچه است. شاید بپرسید یعنی چه؟ یعنی همۀ قسمت‌ها، عناصر، عکس‌ها و … از لحاظ ساختاری و ظاهر در یک انسجام کلی باشند. شاید رسیدن به این انسجام از سخت‌ترین مراحل طراحی یو آی باشد. اما با بعضی تکنیک‌ها می توانید به آن برسید. یکی از این تکنیک‌ها، استفاده از عکس‌های شبیه به هم مثل تصاویر زیر است. این شباهت می‌تواند در رنگ عکس‌ها باشد یا در سوژه‌های موجود در آن‌ها و یا در هر چیز دیگری; که این دیگر به خلاقیت  شما بستگی دارد.

عکس در طراحی یو آی

 

۷/ در عکستان از محتوای مختصر و مفید استفاده کنید

گاهی اوقات بهترین تصمیمی که می‌توانید برای یک عکس در طراحی یو آی بگیرید، این است که روی محصول یا سوژۀ اصلی تمرکز کنید. این باعث می‌شود که توجه مخاطب مستقیماً به آن سوژه جلب شود.نمونه‌هایی از این نوع عکس‌ها را می‌توانید در صفحۀ اصلی وب‌سایت اپل ببینید. عکس‌هایی با اندازۀ بزرگ و Full Screen که فضای خالی زیادی دارند و حس تمیزی و نظم را القا می‌کنند. در واقع مرکز توجه در این عکس‌ها، محصول مورد نظر است.

منابع دانلود عکس‌های استوک برای استفاده از عکس در طراحی یو آی

شاید با خواندن این مطلب به استفاده از عکس در طراحی یو آی علاقه‌مند شده باشید. بنابراین اگر چه می‌توانید با سرچ کردن عبارت “Sources of stock Photos” در گوگل، همۀ منابع را یکی یکی ببینید، اما اینجا چندتا از بهترین منابع برای دانلود عکس‌های استوک را معرفی می‌کنیم (با کلیک روی نام وب‌سایت‌ها می‌توانید وارد آن‌ها شوید):

۱: Unsplash

عکس‌های استوک این وب‌سایت آنقدر حرفه‌ای و جذاب‌اند که شاید باور نکنید رایگان هستند! Unsplash عکسها را دست‌چین می‌کند و سعی می‌کند کلکسیون بی‌نظیری از عکس‌ها را جمع‌آوری کند.

۲: Pexels

یک منبع فوق‌العادۀ دیگر که جست و جو  کردن در آن خیلی راحت است وب‌سایت Pexels است.

۳: Pixabay

اگر در وب‌سایت‌های بالا عکس دلخواهتان را پیدا نکردید، به Pixabay سر بزنید. در این وب‌سایت بیش از ۱٫۷ میلیون عکس استوک با کیفیت را می‌بینید.

علاوه بر منابع بالا، با کلیک روی این لینک می‌توانید چند منبع دیگر را برای دانلود تصاویر استوک ببینید. اگر شما هم منبع خوب دیگری برای دانلود تصاویر استوک می‌شناسید، لطفاً در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نمایش بیشتر

ریحانه نصیری

توی دانشگاه آی‌تی خوندم و به فضای وب و گرافیک خیلی علاقه دارم. به نظرم دنیای وب و گرافیک بی‌انتهاست و من تلاش می‌کنم سهمی توی نشون دادن بخشی از اون به شما داشته‌باشم. می‌تونید روی اسمم کلیک کنید و مطالبم رو ببینید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا