و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

فتوشاپ یا لایت‌روم | کدام را برای طراحی انتخاب کنیم؟

شاید این سوال همیشگی برای شما هم به عنوان یک علاقه‌مند به طراحی و ادیت عکس مطرح باشد، که از بین فتوشاپ یا لایت‌روم کدام را برای طراحی اتنخاب کنیم؟

اگر شما تجربۀ چندانی در کار با فتوشاپ نداشته‌باشید، احتمالاً وقتی با رابط کاربری فتوشاپ رو به رو می‌شوید کمی گیج می‌شوید. گزینه‌ها و ابزارهای موجود در فتوشاپ شاید بی‌پایان به نظر برسند و وقتی‌ که می‌خواهید ادیت یک عکس را در فتوشاپ شروع کنید ممکن است سردرگم شوید که باید چگونه و از از کجا کار ادیت و پردازش عکس را شروع کنید. این پیچیدگی به این دلیل است که فتوشاپ چیزی بیشتر از آن چه که عکاسان تازه‌کار برای ادیت عکس‌های روزمرۀ خود می‌خواهند ارائه داده‌است.

در حالی که بیشمار ابزار و برنامۀ دیگر برای ادیت و تنظیم عکس‌ها وجود دارد، ولی احتمالاً بیشترین سوالی که با آن مواجه شدید، مقایسه و انتتخاب بین فتوشاپ یا لایت‌روم است. به همین دلیل در ادامه این دو برنامه را با هم مقایسه می کنیم. با خانه فتوشاپ همراه باشید.

ادوبی‌ فتوشاپ چیست؟

اگر به دنبال یک برنامۀ استاندارد هستید که تمام عکاسان سراسر دنیا از حرفه‌ای تا آماتور از آن استفاده می‌کنند، چیزی فراتر از فتوشاپ پیدا نخواهید‌ کرد. فتوشاپ یک برنامۀ حرفه‌ای و قابل‌اعتماد است که کمپانی Adobe برای ادیت عکس ارائه داده‌ است. فتوشاپ به دلیل داشتن تعداد زیادی از ابزار‌ها و امکانات، از باقی برنامه‌ها پیشی گرفته؛ به طوری‌که طیف وسیعی از هنرمندان مثل عکاسان، ناشران، معماران و طراحان گرافیک از آن استفاده می‌کنند.

در ابتدا کمپانی Adobe، فتوشاپ را به عنوان یک ابزار ادیت سادۀ عکس ارائه داد؛ اما با گذشت زمان طراحی ابتدایی آن به یک نرم‌افزار عظیم تبدیل شد.

فتوشاپ یک برنامۀ ادیت عکس با پتانسیل نامحدود است که به طور دائم می‌تواند توسط برنامه‌های شخص ثالث (برنامه‌هایی که به منظور توسعۀ یک برنامۀ خاص مثل فتوشاپ، توسط شرکت سازندۀ دیگری ارائه می‌شوند)، پلاگین‌های خود ادوبی و … گسترش یابد.

ادوبی لایت‌روم چیست؟

فتوشاپ یا لایت روم

می‌توان گفت لایت‌روم برادر سریع‌تر و جوان‌تر فتوشاپ است؛ پس حتی اگر عبارت «ادوبی فتوشاپ لایت‌روم» را بشنوید، نباید تعجب کنید! ارائۀ هر دو برنامه از پیشرفت‌ها و تحولات بزرگ ادوبی بوده‌ است که فتوشاپ، زودتر طراحی و ارائه شد و در حال حاضر بزرگ‌تر و قدرتمندتر است.

نرم افزار لایت‌روم با فتوشاپ متفاوت است؛ چرا که ادوبی آن را برای استفادۀ دیگری طراحی کرده‌است. با وجود این که فتوشاپ فوق‌العاده قدرتمند است، اما اگر بخواهید با صدها عکس در آن کار کنید، خواهید دید که کار با آن به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود.

ادیت عکس در لایت‌روم بسیار ساده‌تر است، چرا که لایت‌روم توانایی مدیریت و سازماندهی تعداد زیادی عکس را دارد. در نتیجه در مقایسۀ فتوشاپ و لایت‌روم، می‌توان گفت کار با لایت‌روم بسیار راحت‌تر است.

حتما بخوانید!  انیمیشن آنلاین بساز ( معرفی وب سایت های انیمیشن سازی )

لایت‌روم شامل بعضی از ویژگی‌های فتوشاپ است که مورد استفادۀ عکاسان امروزی است. اکثر ابزارهای ادیت عکس در لایت‌روم وجود دارد؛ همچنین لایت‌روم برای پیدا کردن، مدیریت، سازماندهی و اضافه کردن عکس نیز به اندازۀ قابلیت ادیتی که دارد عالی است. در واقع لایت‌روم ابزار واحدی است که دو قابلیت ادیت و مدیریت عکس را با هم دارد.

اگر شما در کار ادیت عکس تازه‌کار هستید کدام برایتان بهتر است؛ فتوشاپ یا لایت‌روم ؟

فتوشاپ یا لایت روم

می‌توان گفت عکاسان مبتدی لایت‌روم را برای ادیت عکس ترجیه می‌دهند؛ به دلیل اینکه تمام ابزارهای اساسی در آن وجود دارد و چیدمان آن‌ها نیز به گونه‌ای است که استفاده از آن‌ها بسیار راحت است. البته در مورد فتوشاپ نیز این امتیاز وجود دارد که کاربر می‌تواند فضای کاری خود را تغییر دهد و چیدمان ابزار‌ها را طوری تنظیم کند که با آن راحت‌تر است.

برای چه کارهایی لایت روم را انتخاب کنیم؟

 1. کار کردن روی عکس‌های خام

اگر پس از عکاسی می‌خواهید روی عکس‌های خام کار کنید، بهتر است که از لایت‌روم استفاده کنید؛ چرا که برای ادیت این عکس‌ها در فتوشاپ مجبورید که از پلاگین Adobe Camera Raw استفاده کنید؛ ولی لایت‌روم به خودی خود یک ویرایشگر برای عکس‌های خام است. علاوه بر این از دیگر قابلیت‌های لایت‌روم این است که می‌توانید عکس‌های جدیدی را که وارد آن می‌کنید، به‌راحتی مدیریت و سازماندهی کنید.

 1. پردازش دسته‌ای عکس‌ها

اگر قصد دارید چند عکس را هم‌زمان پردازش و ادیت کنید، در نبرد فتوشاپ و لایت روم، لایت‌روم برنده است؛ چرا که با وجود این که در فتوشاپ نیز می‌توان این کار را انجام داد، ولی فضای کاری لایت‌روم برای پردازش دسته‌ای عکس‌ها، بسیار راحت‌تر و روان‌تر است.

 1. داشتن یک گردش‌ کار راحت و سر‌ راست

فتوشاپ یا لایت روم

در مقایسۀ گردش کار در فتوشاپ و لایت‌روم و حتی هر برنامۀ دیگری، لایت‌روم از همه جلوتر است. در لایت‌روم با آن فضای کاری راحت و سرراست، می‌توانید کار پردازش دسته‌ای عکس‌ها را به‌سادگی انجام دهید و عکس‌ها را به طور مستقیم در سوشال‌مدیا به اشتراک بگذارید.

برای چه کارهایی فتوشاپ را انتخاب کنیم؟

جواب این سوال بسیار راحت است؛ فقط برای انجام کارهایی که در لایت‌روم امکان‌پذیر نیست از فتوشاپ استفاده کنید! بسته به نوع عکاسی‌ای که انجام می‌دهید، ممکن است هرگز از فتوشاپ استفاده نکنید و یا لازم باشد برای یک عمل خاص به سراغ فتوشاپ بروید. در فتوشاپ عناصر و قابلیت‌هایی وجود دارد که در لایت‌روم وجود ندارد. در ادامه به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. روتوش پیشرفته

اگر می‌خواهید قد یک شخص را بلندتر کنید، بازوی او را لاغرتر کنید و کارهایی شبیه این، باید از فتوشاپ استفاده کنید؛ چرا که فتوشاپ کنترل روی عکس را در سطح پیکسلی به شما می‌دهد.

 1. ترکیب تصاویر

وقتی که می‌خواهید عکس‌ها را برش بزنید و قطعه‌های مختلف عکس‌ها را ترکیب کنید و عکس جدیدی بسازید، باید فتوشاپ را انتخاب کنید.

 1. تنظیمات HDR

فتوشاپ یا لایت روم

در لایت‌روم پلاگین (افزونه) های فوق العادۀ HDR وجود دارد، ولی وقتی می‌خواهید قسمت‌های تاریک و روشن را در عکس ببینید و تنظیم کنید و یا عکس را highlight یا blend کنید، فتوشاپ انتخاب بهتری است و در واقع در آن نتیجۀ مطلوب‌تری به دست می‌آورید.

 1. پانوراما

لایت‌روم می‌تواند پانوراما را انجام دهد، اما نه به خوبی فتوشاپ! فتوشاپ با کنار هم قرار دادن عکس‌ها یک پانورامای فوق‌العاده ارائه می‌دهد.

 1. استفادۀ پیشرفته از ابزار Healing

فتوشاپ یا لایت روم

فتوشاپ برای پاک کردن اجزای کوچک، درست کردن موهای به هم ریخته، از بین بردن چین و چروک و سفید کردن دندان‌ها بی‌نظیر است.

حتما بخوانید!  5 ترفند برای بالا بردن سرعت کار در Adobe Illustrator

شباهت‌های فتوشاپ و لایت‌روم

در مورد شباهت‌های فتوشاپ و لایت‌روم می توان گفت که که هر دوی آن‌ها نرم‌افزاری برای ویرایش عکس هستند؛ تفاوت آن‌ها فقط در نحوۀ اجرای وظایفشان است. وقتی به دنبال نرم‌افزاری هستید که در آن عکس خود را تقویت کنید و یا تغییر دهید، از هردوی آن‌ها می‌توانید استفاده کنید. همچنین اگر سوال کنید که برای کار با انواع فرمت عکس (TIFF،PNG ، RAW، JPEG و …) کدام بهتر است؟ پاسخ این است که هر دو یکسانند و تفاوتی ندارند.

هم چنین می‌توان گفت که گزینه‌های ادیت و کنترل، زمانی که می‌خواهید با ابزار Curves (منحنی تنظیمات روشنایی و کُنتراست) کار کنید یا برای تنظیمات Saturation و یا برای اصلاح اختلالات لنز، در لایت روم و فتوشاپ تفاوتی ندارند.

تفاوت‌های کلیدی فتوشاپ و لایت‌روم

 1. مدیریت فایل

فتوشاپ یا لایت روم

یک تفاوت قابل‌توجه بین فتوشاپ و لایت‌روم، این است که لایت‌روم خود عکس‌ها را تغییر نمی‌دهد؛ بلکه هر تغییری که در لایت‌روم روی عکس‌ها ایجاد می‌شود، در کاتالوگی نگهداری می‌شود که در آن کاتالوگ دستورالعمل‌های یک پردازش خاص روی عکس دیده می‌شود. در واقع لایت‌روم تمام اطلاعات مربوط به تغییرات انجام شده روی عکس و همچنین عکس اصلی را بدون تغییر در پایگاه دادۀ خود نگه می‌دارد.

ویژگی بالا باعث انجام ویرایش غیر‌مخرب در لایت‌روم می‌شود که تفاوت عمدۀ آن با فتوشاپ است. ویژگی دیگر لایت‌روم اختصاص فضای بسیار کم روی هارد کامپیوتر است، که این هم یک نکتۀ مثبت است.

 1. ابزار ادیت

فتوشاپ تعداد بسیار زیادی ابزار، بِراش و فیلتر برای تغییر و ادیت عکس دارد. علاوه بر این، فتوشاپ فایل عکس را در طول انجام ادیت، لایه‌بندی می‌کند.

اما در مقابل، لایت‌روم نرم‌افزاری انعطاف‌پذیرتر است؛ ولی ابزار کمتری برای ادیت دارد و فایل عکس را نیز لایه‌بندی نمی‌کند. هر دو برنامه یک پنل History دارند که در آن می‌توانید مراحل قبلی ادیت را ببینید؛ اما پنل Layers در فتوشاپ اهمیت زیادی دارد؛ چرا که می توانید کنترل بیشتری روی ادیت عکس خود داشته باشید.

فتوشاپ یا لایت روم

فتوشاپ ویژگی‌ها و گزینه‌های قابل توجه دیگری هم دارد؛ مثل ویدئو، گرافیک سه‌بعدی، پشتیبانی از متن و … . به همین دلیل است که فتوشاپ یک نرم‌افزار جذاب برای طراحان حرفه‌ای است.

 1. گردش کار

برگ برندۀ لایت‌روم نسبت به فتوشاپ گردش کار آن است که می‌تواند تمام مراحل کار یک عکاس را پوشش دهد.

هدف از ارائۀ نرم‌افزار لایت‌روم، کمک به عکاسان حرفه‌ای و علاقه‌مندان به عکاسی بوده‌است؛ بنابر‌ این می‌تواند همه کارهای لازم را از قبیل وارد کردن عکس از یک کارت حافظه به برنامه برای ادیت کردن، سازماندهی، چاپ و به اشتراک‌گذاری عکس را انجام دهد. همچنین این برنامه می‌تواند عکس‌ها را داخل پوشه‌های مجازی قرار دهد که با کلمات کلیدی قابل ردیابی هستند. علاوه بر این قابلیت ایجاد آلبوم دیجیتالی و یا نمایش اسلایدی عکس‌ها را نیز دارد.

 1. قیمت برنامه‌ها

مجموعۀ Adobe Creative Cloud در واقع پدر لایت‌روم و فتوشاپ محسوب می‌شود. سوال بعضی از طراحان این است که آیا ادوبی لایت‌روم رایگان است؟ پاسخ این است که برای استفادۀ نامحدود و مداوم خیر! در کشورهای دیگر کاربران برای استفاده از هر دو برنامه کم‌تر از ۱۰ دلار در هر ماه پرداخت می‌کنند؛ اما می‌توانند این برنامه‌ها را به طور آزمایشی نیز استفاده کنند.

حتما بخوانید!  5 ترند الهام بخش گرافیک دیزاین در سال 2019

چه کارهایی را نمی‌توانید در لایت‌روم انجام دهید؟

فتوشاپ یا لایت روم

اگر به دنبال یک راه برای ادیت ساده و سریع عکس‌هایتان هستید، لایت‌روم برای شما عالی است. اما یادتان نرود که لایت‌روم قابلیت لایه‌بندی فایل‌ها را ندارد؛ در نتیجه اگر به دنبال ادیت پیشرفتۀ عکس خود هستید لایت‌روم را کنار بگذارید!

چه کارهایی را در فتوشاپ می‌توانید انجام دهید؟

همانطور که گفتیم، فتوشاپ برای ادیت پیشرفتۀ عکس فوق‌العاده است! (می‌توانید برای یادگیری ادیت پیشرفته در فتوشاپ از آموزش‌های رایگان نیز استفاده کنید). اما این نکته را هم فراموش نکنید که همانطور که اشاره کردیم، برای ادیت عکس‌های خام، نمی‌توانید از فتوشاپ در حالت پیش‌فرض آن استفاده کنید و باید پلاگین مخصوص آن را دانلود و روی آن نصب کنید.

نتیجه‌گیری

در نهایت در جواب این سوال که فتوشاپ یا لایت‌روم ؟ کدام بهتر است؟ باید گفت فتوشاپ و لایت‌روم هر دو برنامه‌های بسیار خوبی برای ادیت عکس هستند؛ اما نمی‌توان گفت که دقیقاً یکسانند. در نتیجه اگر شما یک عکاس جدی هستید، بسیار عالی است اگر مهارت استفاده از هر دو برنامه را داشته‌ باشید.

به طور خلاصه می‌توان گفت که برای یک ادیت سریع و پایه‌ای از لایت‌روم و برای ایجاد تصاویر وکتور و ادیت پشرفته از فتوشاپ استفاده کنید.

اگر سوال یا پیشنهادی دارید در قسمت نظرات با ما در تماس باشید.

 منبع: سایت Design your way

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question