ابزار Frame در فتوشاپ

با ابزار Frame در فتوشاپ می‌توانید یک فریم یا چارچوب را رسم کرده و بعد هر تصویری را که می‌خواهید دقیقاً داخل آن چارچوب بیندازید. یعنی چیزی شبیه به Clipping Mask به راحت‌ترین شکل ممکن. در این دانشنامه همراه ما باشید تا نحوه کار با این ابزار را به طور کامل ببینیم.

انتخاب ابزار Frame در فتوشاپ

این ابزار در حال حاضر به صورت تکی و بدون هیچ هم‌گروهی در نوار ابزارها قرار گرفته است. ضمناً می‌توانید فقط با فشردن کلید k نیز آن را انتخاب و فعال کنید.

نحوه کار با ابزار فریم در فتوشاپ

وقتی این ابزار را انتخاب می‌کنید، می‌توانید یک چارچوب با آن رسم کنید. مثلاً ما در تصویر زیر می‌خواهیم یک تصویر دیگر را جایگزین تصویر مانیتور کنیم. پس باید اول با این ابزار مانیتور را انتخاب کنیم. با این کار می‌بینید که یک لایه جدید در پنل لایه‌های فتوشاپ ساخته می‌‍شود.

این لایه دو قسمتی است. قسمت چپ آن مشخص‌کننده فریمی است که کشیده‌ایم و قسمت سمت راست آن که در حال حاضر خالی است، نماینده تصویری است که می‌خواهیم داخل فریم قرار دهیم.

اما وقتی چارچوبمان را با Frame tool  در فتوشاپ می‌کشیم، دقیقاً قالب مانیتور نیست. پس باید چه کنیم؟ باید در حالی که قسمت چپ این لایه (قسمت مربوط به فریم) را انتخاب کرده‌ایم، کلیدهای Ctrl+T را بزنیم. حالا می‌توانیم فریم را کوچک و بزرگ کنیم یا بچرخانیم. همین‌طور می‌توانیم روی فریم راست‌کلیک کرده و گزینه Distort را انتخاب کنیم. حالا می‌توانیم این فریم را به هر حالتی که می‌خواهیم دربیاوریم.

حالا کافی است تصویری که می‌خواهید داخل فریم باشد را تا روی فریم درَگ کنید. این تصویر می‌تواند گوشه‌ای از همین سند باشد یا کلاً در سند دیگری باشد. همان‌طور که می‌بینید، بعد از انتقال تصویر، تصویر دقیقاً داخل فریم قالب می‌شود و اضافاتش نمایش داده نمی‌شود.

سپس می‌توانید برای تغییر اندازه و جهت دادن این تصویر نیز، روی قسمت سمت چپ لایه «Layer1 Frame» کلیک کنید و Ctrl+T را بزنید تا تصویر را دقیقاً قالب فریم کنید.

گزینه‌های Options

در نوار Options برای ابزار Frame در فتوشاپ چند گزینه با کاربردهای زیر داریم:

  • Tool Prestes: در این گزینه همان پنل Tool Presets فتوشاپ را داریم که قبلاً در دانشنامه مخصوص آن درباره‌اش صحبت کرده‌ایم.
  • انتخاب فریم چارچوبی یا دایره‌ای: در این قسمت دو شکل مربع و دایره می‌بینید که با انتخاب هر یک از آنها تعیین می‌کنید که فریمتان مربعی باشد یا دایره‌ای.