ابزار Note در فتوشاپ

ابزار Note در فتوشاپ یکی از ابزارهای گروهی است که ما نام آنها را «ابزارهای اندازه گیری» گذاشته‌ایم. این ابزار به طور خاص برای یادداشت‌گذاری روی قسمت‌های مختلف کار است. بنابراین اگر برایتان پیش می‌آید که روی یک پروژه چندین بار کار کنید یا روی یک اثر به صورت گروهی و چند نفره بازبینی داشته باشید، این ابزار می‌تواند چرخه کاری‌تان را دقیق‌تر و منظم‌تر کند. در این دانشنامه فتوشاپ همراه ما باشید تا روال کار با این ابزار را ببینیم.

انتخاب ابزار Note Tool در فتوشاپ

 این ابزار در گروه ابزارهای اندازه گیری فتوشاپ قرار دارد. به طور دقیق می‌توانید آن را در گروه ابزارهای زیر پیدا کنید:

معمولاً ابزار قطره چکان فتوشاپ به عنوان سرگروه این گروه نمایش داده می‌شود. پس روی آن کلیک کرده و ابزار Note را انتخاب کنید.

ابزار Note در فتوشاپ

کلید میانبر انتخاب ابزار Note

برای انتخاب سریع‌تر این ابزار، می‌توانید از کلید حرف I کیبورد استفاده کنید. اما حرف I برای انتخاب تمام ابزارهای این گروه کاربرد دارد. نکته اینجاست که حرف I ابزاری را فعال می‌‌کند که آخرین بار از این گروه انتخاب شده است. بنابراین اگر یک بار این ابزار را انتخاب کنید و بعد از آن ابزار دیگری را از این گروه انتخاب نکنید، می‌تاونید هر بار قط با کلید I ابزار Note را فعال کنید.

نحوه کار با ابزار Note در فتوشاپ

با این ابزار می‌توانید روی قسمت‌های مختلف اثر خود یادداشت بگذارید. طبیعتاً این یادداشت‌ها در خروجی نهایی و همچنین در فرمت‌هایی مانند Png، JPG و … دیده نمی‌شوند. بلکه فقط وقتی می‌خواهید روی فایل اصلی اثر در فتوشاپ کار کنید می‌توانید این یادداشت‌ها را ببینید (حالا یا می‌توانید خودتان آنها را بازبینی کنید یا فردی که فایل را برای او فرستاده‌اید یادداشت‌ها را ببیند و تغییر دهد).

برای نوشتن یادداشت، بعد از انتخاب این ابزار، روی آن قسمتی که می‌خواهید برایش یادداشت بنویسید کلیک کنید. با این کار یک آیکون برگه یادداشت و قلم در آن قسمت ظاهر می‌شود. این آیکون همین‌جا باقی می‌ماند تا خودتان و دیگران بدانید که اینجا یادداشتی دارید.

و اما چطور متن یادداشت را بنویسیم؟ برای این کار به پنل Notes فتوشاپ نیاز داریم. این پنل را می‌توانید از منوی Window بالای صفحه پیدا کرده و آن را فعال کنید. اما ابزار Note Tool در فتوشاپ کارتان را راحت کرده و وقتی روی تصور کلیک می‌کنید، خودش این پنل را برایتان باز می‌کند.

حالا کافی است در فضای خالی داخلی پنل Notes، متن یادداشت این قسمت را بنویسید. مثلاً این یادداشت می‌تواند مربوط به تغییر رنگ یک قسمت باشد یا مربوط به جابه‌جایی عنصر مد نظر یا کیفیت آن و … .

ابزار Note در فتوشاپ

به همین ترتیب می‌توانید چندین یادداشت دیگر را هم در قسمت‌های مختلف کار ایجاد کنید.

انتخاب و مشاهده یادداشت‌های قبلی

برای این که متن یادداشت‌های قبلی را ببینید یا تغییراتی روی آنها اعمال کنید، کافی است در حالی که ابزار Note در فتوشاپ را انتخاب کرده‌اید، موس را روی آن یادداشت ببرید تا نشانگر موس به یک فلش مشکی تبدیل شود. بعد همان‌جا کلیک کنید. متن یادداشت را در پنل Notes می‌بینید و می‌توانید تغییرش هم بدهید.

پاک کردن یک یادداشت

قبلاً در دانشنامه پنل Notes فتوشاپ به پاک کردن یک یادداشت اشاره کرده‌ایم. اما برای یادآوری اشاره می‌کنیم که برای پاک کردن یک یادداشت، بعد از انتخاب آن، روی آیکون سطل زباله در پنل Notes کلیک کنید.

پنل Options برای ابزار Note

در نوار Options بالای برنامه یک سری گزینه داریم که کاربرد آنها را به ترتیب از چپ به راست در ادامه می‌بینیم.

ابزار Note در فتوشاپ

  • Tool Presets: با کلیک روی این بخش، پنل Tool Prestes فتوشاپ برای این ابزار باز می‌شود که اگر می‌توانید در آن از پریست‌های احتمالی موجود برای آن استفاده کنید.
  • Author: در این قسمت می‌توانید نام فردی که این یادداشت را نوشته تعیین کنید. اگر قرار است چند نفر روی این کار نظارت یا در آن همکاری داشته باشند، این کار می‌تواند تکلیف یادداشت را روشن‌تر کند. کافی است یادداشت مد نظر را انتخاب کرده و در همین کادر Author نام یادداشت‌کننده را بنویسید. با این کار هر بار که این یادداشت را انتخاب می‌کنید، نام مورد نظر در همین کادر نمایش داده می‌شود. همین‌طور وقتی موس را روی آن یادداشت می‌برید هم نام یادداشت‌کننده کار نشانگر موس نشان داده می‌‌شود.
  • Color: اینجا می‌توانید نام آیکون یادداشتی که در حال حاضر انتخاب شده را تغییر دهید. مثلاً می‌توانید یادداشت‌ها را بنا به اولویت آنها یا کاربردشان گروه‌بندی کرده و برای هر گروه یک رنگ خاص را تعیین کنید.
  • Clear All: با انتخاب این گزینه هم یادداشت‌ها حذف می‌شوند.
  • Show Or Hide The Notes Panel: به کمک این گزینه می‌توانید پنل Notes را ظاهر یا پنهان کنید.