ابزار Patch در فتوشاپ

ابزار Patch Tool در فتوشاپ یکی از ساده‌ترین ابزارهای روتوش در فتوشاپ است که به کمک آن می‌توانید ناحیه دیگری از تصویر را جایگزین ناحیه مشکل‌دار کنید. پس در ادامه این دانشنامه فتوشاپ همراه ما باشید تا نحوه کار با این ابزار را ببینید.

توجه: توصیه می‌کنیم که برای آشنایی بیشتر با ابزارهای روتوش، آشنایی با میان‌بر آنها و … سری به صفحه اصلی «ابزارهای روتوش فتوشاپ» بزنید.

انتخاب ابزار Patch در فتوشاپ

این ابزار در گروه ابزارهای زیر قرار دارد:

کافی است روی این گروه راست‌کلیک کرده و ابزار Patch Tool در فتوشاپ را انتخاب کنید.

ابزار Patch Tool در فتوشاپ

کار با ابزار Patch

فرض کنید عکسی گرفته‌اید که همه چیز در آن خوب است؛ اما به دلیل منبع نوری نامناسب، تمیز نبود لنز یا … یک لکه اضافه روی بخشی از آن افتاده است. یا شاید پرتره‌ای دارید که می‌خواهید آن را روتوش کنید و ترجیح می‌دهید که نتیجه‌ای کاملاً طبیعی داشته باشید. در هر صورت ابزار Patch در فتوشاپ می‌تواند راه حل باشد.

با ابزار Patch می‌توانید ناحیه مورد نظر را انتخاب کرده و هر بخش دیگری را که می‌خواهید جایگزینش کنید. حالا این بخش می‌تواند یک لکه کوچک باشد یا حتی ناحیه بزرگی از تصویر.

و اما نحوه کار با Patch فتوشاپ…

بعد از این که این ابزار را انتخاب کردید، با موس دورتادور ناحیه‌ای که می‌خواهید اصلاح شود بکشید. سپس ناحیه انتخاب‌شده را جابه‌جا کنید و تا جایی ببرید که می‌خواهید جایگزین پیکسل‌های قبلی شوند.  

در گیف زیر می‌توانید ببینید که چطور چند لکه و جوش را با همین روش اصلاح کردیم.

تغییر حالت ابزار Patch (کپی کردن یک اِلِمان)

ابزار پچ فتوشاپ در حالت پیش‌فرض به این صورت کار می‌کند که ناحیه انتخابی دوم جایگزین ناحیه اولی می‌شود. اما برعکس این کار هم ممکن است! یعنی ناحیه را انتخاب کنیم که می‌خواهیم عیناً جای دیگری تکرار شود.

برای این حالت روی تصویر دیگری کار می‌کنیم. اینجا می‌خواهیم یکی از این پرنده‌ها را کپی کرده و جای دیگری تکرار کنیم. برای این کار اول از همه باید حالت ابزار را تغییر دهیم. پس روی گزینه «Destination» در نوار آپشنز کلیک‌ می‌کنیم.

سپس از آنجایی که می‌خواهیم نسخه کپی تغییر زیادی نداشته باشد، پس در منوی Patch که در نوار Options بالای برنامه است، حالت Normal را انتخاب می‌کنیم. سپس با موس دورتادور پرنده مد نظر می‌کشیم. حالا همین ناحیه را تا جایی که می‌خواهیم قرار بگیرد درَگ می‌‎کنیم.

گزینه‌های Options برای ابزار پچ تول در فتوشاپ

گزینه‌هایی که در نوار Options برای ابزار Patch Tool در فتوشاپ داریم، می‌توانند روی نتیجه نهایی تأثیرگذار باشند. کاربرد این گزینه‌ها به این شرح است:

ابزار Patch Tool در فتوشاپ

  1. حالت‌های انتخابی: در ابتدای نوار آپشنز و سمت راست بخش Presets، ۴ حالت انتخابی داریم. این حالت‌ها تعیین می‌کنند که وقتی یک ناحیه را انتخاب کرده‌اید، انتخاب بعدی نسبت به انتخابی قبلی چه وضعیتی داشته باشد. برای مثال با انتخاب اولین حالت، وقتی یک بخش را انتخاب می‌کنید و موس را رها می‌کنید، اگر دوباره شروع به انتخاب کنید، ناحیه قبلی از حالت انتخاب خارج می‌شود. اما در حالت دوم، ناحیه بعدی به ناحیه قبلی اضافه می‌شود و … .
  2. منوی Patch: در حالت Content-Aware ناحیه جدیدی که انتخاب می‌کنید کمی بیشتر با ناحیه اولی ادغام می‌شود. یعنی ناحیه دوم دقیقاً به همان شکل جایگزین ناحیه مورد نظر نمی‌شوند. اما در حالت Normal ناحیه دوم تا جای ممکن عیناً در منطقه اولی تکرار می‌شود (با کمی تغییر و هماهنگ‌سازی).
  3. Source/Destination: تعیین که آیا ناحیه دوم جایگزین ناحیه اول شود یا برعکس.
  4. Transparent: انتخاب این گزینه باعث می‌شود که ناحیه مد نظر تا جای ممکن شفاف شود.
  5. Use Pattern: اگر این گزینه را انتخاب کنید، پترن انتخاب‌شده روی بخش انتخاب‌شده اعمال می‌شود.
  • Diffusion: تعیین میزان انتشار یا پراکندگی پیکسل‌ها.