ابزارDirect Selection در فتوشاپ

ابزار Direct Selection در فتوشاپ برای انتخاب و ویرایش مستقیم نقاط لنگری روی مسیر یا همان Path کاربرد دارد. در این دانشنامه نحوه کار با این ابزار و کلیدهای کیبورد مورد استفاده برای آن را با هم بررسی می‌کنیم.

انتخاب ابزار Direct Selection

این ابزار در گروه ابزار Path Selection Tool قرار دارد. بنابراین کافی است روی این گروه راست‌کلیک کرده و این ابزار را انتخاب کنید. آیکون این ابزار یک فلش است که با رنگ سفید پر شده است.

این ابزار را می‌توانید تنها با فشردن کلید A کیبورد نیز انتخاب کنید. البته اگر آخرین ابزاری که از این گروه انتخاب کرده‌اید، ابزار Path Selection باشد، کلید A این ابزار را به جای Direct Selection فعال می‌کند. اما وقتی شروع به ویرایش نقاط لنگری کنید، ابزار خودبه‌خود به Direct Selection تبدیل می‌شود. بنابراین در عمل می‌توانید از کلید حرف A برای فعال کردن هر دو ابزار استفاده کنید.

اما برای ویرایش نقاط لنگری باید چه کنیم؟ در ادامه می‌بینیم.

ویرایش نقاط لنگری با ابزار Direct Selection در فتوشاپ

در حالی که این ابزار را انتخاب کرده‌اید، روی یک نقطه لنگری یا همان Anchor Point کلیک کنید. سپس آن را با موس درَگ کنید و حرکت دهید. می‌بینید که نقطه و مسیر جابه‌جا می‌شوند.

همینطور می‌توانید روی یک نقطه لنگری کلیک کنید و وقتی دستگیره‎‌های کنترلی ظاهر شدند، آنها را جابه‌جا کنید تا زاویه مسیر در آن نقطه تغییر کند.

استفاده از Options در کار با ابزار Direct Selection در فتوشاپ

در نوار Options گزینه‌های برای این ابزار داریم که می‌توانند کارمان را دقیق‌تر کنند. 

بسیاری از گزینه‌های این نوار برای ابزار دایرکت سلکشن، مربوط به ابزاری هستند که مسیر را با آن ساخته‌اید. مثلاً ما اینجا شکلمان را با ابزار Custom Shapes ساخته‌ایم. بنابراین گزنه‌های Options این ابزار را داریم. حالا اگر مسیر را با ابزار Pen ایجاد کنید، گزینه‌های آن را در این نوار خواهید داشت.

اما یکی از گزینه‌های مهم این نوار گزینه Select است. در این بخش می‌توانید انتخاب کنید که تأثیر انتخابتان فقط روی لایه‌ای باشد که در حال حاضر انتخاب شده یا از کل لایه‌ها بتوانید انتخاب را انجام دهید.