و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

راهنمای کامل و جامع ابزار curvature pen در فتوشاپ

یکی از مفیدترین ابزارهای گرافیکی ابزار Curvature Pen در فتوشاپ است. کاربرد این ابزار به اندازه‌ای است که مورد استفادۀ خیلی از هنرمندان قرار می‌گیرد؛ از طراحان گرفته تا عکاسان و … . از این ابزار استفاده‌های زیادی هم می‌توان کرد. مثل کشیدن اشکال وکتوری، ساخت ماسک روی عکس و … . پس این مطلب را دنبال کنید تا با هم آموزش Curvature Pen در فتوشاپ را ببینیم.

دربارۀ Pen curvature در فتوشاپ

ابزار Curvature Pen در Photoshop CC نسخۀ ۲۰۱۸ ارائه شد. این ابزار نمونۀ کامل‌شده و بهتری از پِن معمولی است. ویژگی‌های مثبت این ابزار نسبت به پِن را در ادامه می‌بینید. احتمالاً اگر اولین بارتان باشد که می‌خواهید با ابزار Curvature Pen در فتوشاپ کار کنید، فکر می‌کنید که کار با آن خیلی سخت است. اما مطمئن باشید که اگر کمی با آن دست و پنجه نرم کنید، عاشق آن می‌شوید. در این آموزش با اشکال سادۀ سیاه و سفید کار می‌کنیم تا تمرکزتان روی کار با این ابزار باشد. بعداً می‌توانید از این ابزار برای هر طرح و شکلی که خواستید استفاده کنید. برای شروع بهتر است یک سری الگو داشته باشید و سعی کنید با ابزار Curvature Pen  در فتوشاپ دور تا دور آن‌ها را انتخاب کنید تا دستتان راه بیافتد. پس برای یادگیری این ابزار مراحل زیر را طی کنید:

مرحلۀ ۱:

اول از همه عکسی که می‌خواهید روی آن کار کنید را در فتوشاپ باز کنید. بهتر است از همین عکسی که ما روی آن کار می‌کنیم استفاده کنید. برای دانلود این عکس می‌توانید روی عکس پایین کلیک کنید و گزینۀ …Save image as را بزنید.

 Curvature Pen در فتوشاپ
Tigz Rice

 

 

حالا این عکس را در فتوشاپ باز کنید:

 Curvature Pen در فتوشاپ

مرحلۀ ۲:

ابزار Curvature Pen را که در فتوشاپ در گروه ابزار پِن است باز کنید.

 Curvature Pen در فتوشاپ

 

نکته: اگر به هر دلیلی این ابزار را پیدا نمی‌کنید، اول به مسیر …Edit> Toolbar بروید.

 Curvature Pen در فتوشاپ

 

بعد در پنجره‌ای که باز شده، در بخش Extra Tools گزینه‌ها را بالا پایین کنید تا گزینۀ Curvature Pen Tool را پیدا کنید. بعد روی آن کلیک کنید و آن را تا روی نوار ابزار و گروه ابزار پِن Drag  کنید.

 

برای تأیید روی گزینۀ Done بالا سمت راست پنجره کلیک کنید.

 Curvature Pen در فتوشاپ

مرحلۀ ۳:

حالا در حالی که ابزار Curvature Pen در فتوشاپ را در دست دارید، روی نقطه‌ای که می‌خواهید از آنجا شروع کنید، کلیک کنید.

 Curvature Pen در فتوشاپ

مرحلۀ ۴:

حالا روی نقطۀ بعدی کلیک کنید. تا اینجا این ابزار فرقی با پِن معمولی نداشته. چون تا الآن فقط یک خط صاف کشیدیم.

حتما بخوانید!  آموزش نرم افزار پروشو | قسمت سوم

مرحلۀ ۵: 

حالا برای انتخاب نقطۀ سوم کلیک کنید. حالا اینجاست که می‌توانید فرق این ابزار را با پِن معمولی ببینید! ابزار Curvature Pen خطوط صافی که بین ۳ نقطه‌ بود را به یک منحنی تبدیل می‌کند. حالا روی دو نقطۀ دیگر روی لبۀ شکل کلیک کنید، تا دایره کامل شود.

مرحۀ ۶:

برای این که مسیر بسته شود و دایره کامل شود، باید روی نقطۀ شروعتان کلیک کنید.

مرحلۀ ۷:

اگر لازم دیدید نقطۀ جدیدی اضافه کنید، می‌توانید هر جایی از لبه‌ که خواستید کلیک کنید. با این کار نقطۀ جدید ظاهر می‌شود.

 Curvature Pen در فتوشاپ

نکته: اگر احساس می‌کنید نقطه‌ای سر جایش نیست، برای تکان دادنش کافیست روی آن کلیک کنید و آن را تا جای درستش Drag کنید.

مرحلۀ ۸:

اگر خواستید نقطه‌ای را پاک کنید، اول روی آن کلیک کنید که انتخاب شود (وقتی نقطه‌ای آبی می‌شود یعنی انتخاب شده). بعد کلید Backspace کیبورد را بزنید. نکتۀ جذاب ابزار Curvature Pen در فتوشاپ این است که همۀ این کارها را می‌توانید با خود این ابزار انجام دهید. یعنی مثل ابزار پِن معمولی لازم نیست مثلاً برای حذف کردن نقطه، ابزار را عوض کنید.

 Curvature Pen در فتوشاپ

مرحلۀ ۹:

حالا که دایره تمام شد به سراغ شکل قلب می‌رویم. خب این شکل هم گوشۀ تیز دارد و هم منحنی. برای کشیدن این شکل از نقطۀ وسط بالا شروع کنید و بعد مثلاً به طرف چپ بروید و نقطۀ بعدی را بگذارید.

 Curvature Pen در فتوشاپ

مرحلۀ ۱۰:

خب حالا به نقطۀ پایین قلب رسیدیم. اما چه کار کنیم که خط تیز بماند و منحنی نشود؟ کافیست برای انتخاب این نقطه به جای یک کلیک، دابل‌کلیک کنید.

 Curvature Pen در فتوشاپ

مرحلۀ ۱۱:

باقی مسیر را ادامه دهید تا قلب کامل شود. برای بستن این مسیر باید روی نقطۀ شروع دابل‌کلیک کنید.

مرحلۀ ۱۲:

اینجا هم باز می‌توانید مسیرتان را چک کنید و اگر لازم بود نقطه‌ای اضافه کنید یا نقطه‌های قبلی را جا به جا کنید.

 Curvature Pen در فتوشاپ

مرحلۀ ۱۳:

شکل‌های بعدی کمی پیچیده‌تر هستند. اما چون قلق کار با ابزار Curvature Pen در فتوشاپ دست‌تان آمده، با کمی دقت می‌توانید آن‌ها را هم بکشید. وقتی توانستید مسیرها را روی الگوهای پیچیده‌تر بکشید، دیگر می‌توانید بدون الگو هم هر شکلی که می‌خواهید را رسم کنید.

 Curvature Pen در فتوشاپ
منبع: Digitalarts

برای یادگیری از پایه نرم افزار فتوشاپ می توانید پکیج سیر تا پیاز فتوشاپ را تهیه کنید. از همراهی شما با خانۀ فتوشاپ سپاسگزاریم. اگر سؤالی دارید می‌توانید در قسمت نظرات با ما در تماس باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question