و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

تصویرسازی محصول چیست و چگونه در آن مشغول به فعالیت شویم

آیا می‌دانید تصویرسازی محصول و کاربرد آن چیست؟ در این مطلب فرنسیس تو، طراح محصول و تصویرساز، در مورد استفاده از تصویرسازی در طراحی محصول صحبت می‌کند و در کنار آن به چند نکتۀ کاربردی برای افرادی که به دنبال گسترش مهارت‌های خود در این زمینه هستند، اشاره می‌کند. پس اگر شما هم به تصویرسازی محصول علاقه دارید، این مطلب را از زبان این طراح باتجربه دنبال کنید.

تصویرسازی محصول
طراح: Alice Lee
طراح: Tanner Christensen

اگر تصوری از تصویرسازی محصول ندارید، باید بدانید که این تصاویر را حتماً در محصولات دیجیتالی مورد استفادۀ خود دیده‌اید. مثل تصویری از افراد مختلف که در صفحۀ اول وب‌سایت Slack می‌بینید، یا کاراکترهای عجیب و غریبی که در لندینگ پیج وب‌سایت MailChimp خودنمایی می‌کنند و یا ماشین‌های وکتوری در  Uber می‌توانید ببینید. این تصویرسازی‌های دیجیتالی دقیقاً چه هستند؟ و چرا شرکت‌های فناوری یک‌دفعه از این فرم هنری استقبال کردند؟

نصویرسازی محصول
طراح: Joe Montefusco

تصویرسازی محصول و کاربرد آن چیست؟

در طراحی محصول از تصویرسازی محصول استفاده می‌شود تا عناصر انسانی به تجربۀ کاربری اضافه شود و در نتیجه ایده‌های پیچیده به یک شکل ساده و جذاب نمایش داده شود.

یک مثال خوب برای چگونگی استفاده از تصویرسازی محصول در محصولات دیجیتالی، کار تصویرسازی آلیس لی برای Wealthfront است (Wealthfront یک شرکت خدمات سرمایه‌گذاری است). محصولاتی که به مسائل مالی مربوط‌ اند، اصولاً برای کاربر سخت‌تر و پیچیده‌تر به نظر می‌رسند. با این حال، آلیس با استفاده از تصویرسازی‌های جذاب و قابل فهم خود این ذهنیت را تغییر داده است.

او برای این کار از یک سری استعاره برای انتقال مفاهیم مالی استفاده کرده است. مثلاً در این وب‌سایت، گیاهان نشانگر پول و گروهی از گیاهان نشانگر افزایش سرمایه‌گذاری مشتریان است. با این شباهت که همان‌طور که گیاهان را می‌توان آبیاری کرد و رشد داد، سرمایه‌گذاری را هم می‌توان رشد داد و مدیریت کرد. تصویر زیر چند نمونه از تصویرسازی‌های آلیس برای شرکت Wealthfront است که هر کدام از این شکل‌ها نشانگر یک مفهوم خاص مالی هستند:

تصویرسازی محصول

تفاوت تصویرسازی محصول و تصویرسازی نشریات چیست؟

شاید بپرسید که آیا تصویرسازی محصول همان نوع تصویرسازی است که در مجلات و روزنامه‌ها مثل TIME Magazine یا New York Times می‌بینیم؟ می‌توان گفت نه کاملاً!

تصویرسازی محصول با تصویرسازی مقالات از نظر هدف و نیتی که پشت آن‌هاست متفاوت است. هدف تصویرسازی محصول، جلب رضایت کاربر از تجربۀ کاربری است و همین‌طور توضیح امتیازات یک محصول و ترغیب مخاطب برای دوست داشتن آن محصول. اما هدف تصویرسازی برای نشریات، این است که توجه خوانندگان را جلب کند و آن‌ها را با محتوای نشریه درگیر کند. می‌توان گفت تصویرسازی نشریات، داستان‌هایی را که خواننده می‌خواند، به‌ نوعی زنده می‌کند.

حتما بخوانید!  داوینچی ریزالو چیست؟

هدف استفاده از تصویرسازی محصول چیست؟

این را به عنوان یک قاعدۀ کوچک به یاد بسپارید که تصویرسازی محصول فقط نباید به عنوان تزئینات استفاده شود. چون این کار فقط کاربران را گیج می‌کند. در واقع هدف اصلی تصویرسازی محصول این است که روش استفاده از محصول را نشان دهد و توضیحات مربوط به محصول را برای مخاطب روشن کند.

بعضی از بهترین هدف‌ها برای استفاده از تصویرسازی محصول عبارت‌اند از:

  • وقتی که خواندن و درک متنی که توضیحات را داده است سخت است
  • وقتی که کاربران می‌خواهند بدانند که در مرحلۀ بعد باید چه کار کنند
  • برای آشنا کردن کاربران جدید با چگونگی استفاده از محصول
  • وقتی که یک کاربر به یک هدف رسیده است و می‌خواهید به او تبریک بگویید
  • وقتی که یک کاربر دچار سردرگمی شده و نتوانسته کار مد نظر خود را انجام دهد

نکاتی برای شروع به فعالیت در تصویرسازی محصول

۱/ شکل و استایل را ثابت نگه دارید

در تصویرسازی برای محصول جزئیات، رنگ‌ها، خط کلی طرح‌ها، ظاهر نهایی و … بسیار مهم‌اند و می‌توانند تصویرسازی شما را به خوبی بسازند یا آن را خراب کنند. مثلاً اگر چندین تصویر با لبه‌های گرد و نسبت‌های بزرگ ساخته‌اید و تصمیم دارید که فقط یک تصویر را با لبه‌های گرد و با نسبت کوچک بسازید، ظاهر کلی کار شما متناقض و غیر منسجم به نظر خواهد رسید.

حالا چرا باید تصویرسازی‌تان منسجم باشد؟ چون که یک تصویرسازی یکدست و منسجم اعتماد کاربر را جلب می‌کند. به علاوه تصویرسازی محصول، نشان‌دهندۀ خود محصول و هویت برند است. اگر یک تصویرسازی کیفیت و انسجام کافی را نداشته باشد، همین ذهنیت در مورد خود محصول ایجاد می‌شود.

طراح: Diana Stoyanova

۲/ در تصویرسازی برای صفحه‌نمایش‌های کوچک‌تر، جزئیات را مینیمال نگه دارید

با وجود این که یک تصویرسازی با جزئیات دقیق، آن را قابل قبول‌تر و باورپذیرتر می‌کند، اما اگر تصویرسازی در ابعاد کوچک‌تر نمایش داده شود، ممکن است نتیجۀ عکس دهد. شاید یک تصویرسازی در یک مرورگر بسیار عالی باشد اما روی صفحۀ موبایل به‌هم‌ریخته و ناهنجار به نظر برسد.

وقتی قرار است برای صفحه‌نمایش‌های کوچک‌تر تصویرسازی کنید، بهترین کار این است که جزئیات را مینیمال نگه دارید. می‌توانید جزئیاتی را که مفهوم خاصی را منتقل نمی‌کنند و واجب نیستند، حذف کنید. مثلاً اگر تصویرسازی شما یک کوکی با دوازده قطعه شکلات است، می‌توانید وقتی خواستید کوکی را در اندازۀ کوچک‌تر طراحی کنید، به جای دوازده تا پنج تا شکلات روی آن بذارید. چون اگر قطعه‌های شکلات را کم کنید، باز هم معلوم است که این یک کوکی است.

حتما بخوانید!  نکاتی درباره میکاپ صورت در فتوشاپ
طراح: Zuairia Zaman

۳/ برای انتقال ایده‌های سخت از استعاره و شبیه‌سازی استفاده کنید

کاربر باید بداند که این محصول دقیقاً چه کاری می کند. هدفی که پشت ساخت یک محصول است، ممکن است برای کاربر سخت و غیر قابل فهم باشد و نمایش آن از طریق تصویرسازی هم به همان اندازه سخت است. اما استفاده از استعاره و شبیه‌سازی در تصویرسازی، این مشکل را حل می‌کند. چون که این کار، یک مفهوم ناملموس را ملموس‌تر و قابل درک تر می‌کند.

یکی از بهترین راه‌ها برای انتخاب استعاره، این است که آن مفهوم سخت را به واقعیت مربوط کنید. مثلاً فرض کنید که می‌خواهید ایدۀ ساخت یک وب‌سایت را طراحی کنید. می‌توانید با کامل کردن چنین جمله‌ای، استعاره‌های مناسب را پیدا کنید: “طراحی یک وب‌سایت مثل … است.” یک جواب مناسب برای آن، “نقاشی کردن یک دسکتاپ با رنگ و قلم‌موی واقعی” است. در واقع شما طراحی یک وب‌سایت را به نقاشی کردن روی دسکتاپ تشبیه کرده‌اید. می‌توانید از سطل‌های رنگی بارنگ‌های مختلف، برای برجسته کردن مفهوم سفارشی‌سازی استفاده کنید.

طراح: Jack Daily

حرف آخر

تصویرسازی محصول یک روش قدرتمند برای برجسته کردن امتیازات یک محصول دیجیتالی و همین‌طور ترغیب کردن مخاطب برای استفاده از آن محصول است. از تصویرسازی محصول نباید به عنوان یک راه حل برای بهبود خود محصول استفاده کرد و فقط برای معرفی هر چه بهتر محصول است. اما فراموش نکنید که اگر تصویرسازی محصول را به خوبی انجام دهید، می‌توانید توجه کاربران را جلب کنید و آن محصول را از رقیبان خود متمایز کنید.

این مقاله از وب‌سایت دریبل‌دات‌کام برای مخاطبان خانۀ فتوشاپ ترجمه شده است. اگر سؤال یا پیشنهادی دارید در قسمت نظرات با ما در تماس باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question