و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

آینده شغلی طراحی رابط کاربری ( UI UX ) چه خواهد شد

سلام رفقا امیدوارم حالتون خوب باشه . عرفان امانیان هستم و دوباره اومدم با یه آموزش دیگر در مورد آینده شغلی طراحی رابط کاربری

بر خلاف آموزش های قبلی که یا در مورد انیمیشن سازی و یا در مورد اصول و مبانی گرافیک دیزاین بود این بار میخواهم یک گپ و گفتگو دوستانه با هم در مورد آینده شغلی یکی از پرطرفدار ترین شغل های دنیا بکنیم . و اون شغل چیزی نیست به جز طراحی رابط و تجربه کاربری .

رابط کاربری ( UI ) چیست ؟

خیلی ساده بخوام بگم هر چیزی که شما در ظاهر یک سایت و یا یک اپلیکیشن میبینید جز رابط کاربری به حساب می آید . در واقع رابط کاربری ظاهر سایت می باشد .

مثل لباس انسان  و همان طور که اگر یک نفر اصول درست مد و ترکیب بندی رنگ و اندازه را در لباس پوشیدن رعایت کند فردی خوش تیب به حساب می آید.

در طراحی رابط کاربری یک سایت و یا اپ هم اگر اصول آن رعایت شود شما با یک سایت یا اپلیکیشن خوب ، زیبا و دل نشین روبرو خواهید شد.

آینده شغلی طراحی رابط کاربری

طراح رابط کاربری (UI Designer ) کیست؟

طراح رابط کاربری کسی است که با شناخت اصول طراحی و تجبره شخصی اش رابط کاربری و یا ظاهر سایت یا اپ را دیزاین می کند .

اشتباه نشود طراح رابط کاربری صرفا برنامه نویس نیست . بلکه دیزاینری است که وارد حوضه طراحی ظاهری سایت و اپ شده است و به این حوضه علاقه پیدا کرده است.

آینده شغلی طراحی رابط کاربری

تجربه کاربری ( UX ) چیست ؟

همان طور که از اسمش پیدا است تجربه کاربری شانل تجربه کار یک کاربر با وب سایت و یا اپ است .

برای مثال شما وارد وب سایت خانه فتوشاپ می شوید اگر این وب سایت در عین زیبایی دسترسی ساده و راحتی داشته باشد و در کنار این ها امکانات کافی و لازم برای انتخاب را به ما بدهد پس میتوان بگوییم وب سایت خانه فتوشاپ دارای تجربه کاربری خوبی می باشد .

آینده شغلی طراحی رابط کاربری

طراح تجربه کاربری (Ux Designer ) کیست؟

طراح تجربه کاربری کسی است که با داشتن دانش در مورد رنگ ها ، اشکال ، وزن ، ترکیب بندی ، سئو ، روانشناسی رفتاری ، مطالعه رو افراد و علم آمارگیری در کنار طراح رابط کاربری به بالا رفتن بازده سایت یا اپ با توجه به هدف سازمانی کمک میکند.

آینده شغلی طراحی رابط کاربری

و سوال اصلی : چرا باید این شغل را جدی بگیریم ؟

میتونیم این موضوع رو تو یه جمله بهتون بگم و این مقاله رو تموم کنم . ولی مطمئنم بعدش کلی سوال میاد تو ذهنتون و کسی هم نیست جواب بده . پس ترجیح میدم این موضوع را کامل باز کنم .

حتما بخوانید!  با ادوبی افتر افکت چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

عصر دیجیتال :

در دنیایی زندگی میکنیم که همه چیز ها رو به دیجیتالی شدن می رود . خب یک سری کشور ها پیش رو تر هستند و یک سری هم عقب تر . به هر حال موجی است که دیر یا زود به همه جا حتی دور ترین روستا ها هم می رسد .

در عصر امروزه اگر به کسب و کار های سنتی نگاه کنیم منظورم کسب و کار هایی که در فضای سنتی و آنالوگ به سر میبرند تقریبا همه شان در حال ورشکست شدن هستند . اما کسب و کار هایی که در کنار روش سنتی وارد بخش دیجیتال یا کسب و کار های اینترنتی شده اند رشد بسیار زیادی داشته اند

مثال زنده اش در زمان کرونا بود و هست که تمام فروشگاه های اینترنتی چه فروشگاه های بزرگ و چه فروشپاه های کوچک تماما سود کردند و تمام کسب و کار های سنتی بسته شدند.

خلاصه این بحث این بود که ما در عصری هستم که تمام کسب و کار ها ناخواسته برای ماندگاری و بقا نیاز به استفاده از فضای نامحدود اینترنت را دارند و این موضوع باعث می شود روز به روز تعداد وب سایت ها و اپ ها بیشتر شود .

آینده شغلی طراحی رابط کاربری

گوگل چه میگوید ؟

خب حالا که فهمیدیم موج کسب و کار ها دارد به کدام سمت میرود باید کمی با گوگل و نحوه عملکرد آن آشنا شویم .

گوگل بزرگترین و معتبر ترین موتور جستجو در کل دنیا است . واقعیتش من که ندیدم کسی بره تو یاهو سرچ بزنه پس گوگل بی رقیب در صدر جدول است .

اما سوال اینجا پیش میاد که گوگل چگونه کار میکند

واقعیتش رو بخواید بحث مفصله ولی اگر بخواهیم در حد شناخت و دانش اولیه صحبت کنیم باید بگم گوگل طبق یک سری قوانین زیاد ، اصول و الگوریتم هایی که در مجموع به همه این ها میگویند سئو کار میکند .

سئو چیه ؟ سئو شامل یک سری فعالیت ها طبق قوانین و اصول گوگل است تا اینکه سایت شما بازدید بیشتری را کسب کند .

سئو کار کیست ؟ متخصص سئو کسی است که تمام این قوانین و اصول و الگوریت ها را یاد دارد و میتواند به سایت شما در جهت رشد و افزایش بازدید کم کند.

همه اینها رو گفتی که چی ؟

آینده شغلی طراحی رابط کاربری چگونه است ؟

تاکید گوگل در سال ۲۰۲۰ بر چیست ؟

همه این ها را گفتم تا بگویم گوگل طبق الگوریتم ها و اصولش در سال ۲۰۲۰ و سال های بعدی تاکید زیادی بر رضایت کاربر دارد .

این یعنی سایت شما باید

  • از نظر زیبایی
  • سادگی
  • دسترسی
  • سرعت
  • دقت
  • کارایی
  • کاربردی
حتما بخوانید!  چگونه برای حقوق یک طراح مثل یک حرفه ای مذاکره کنیم

در بالاترین سطح خود باشد .

اگر وب سایتی این گزینه ها را نداشته باشد رشد نخواهد کرد و وب سایت که در گوگل رشد نکند محکوم به شکست است

حالا وظیفه یه طراح تجربه و رابط کاربری را می شود بهتر درک کرد . چه بسا روز به روز این نیاز پر رنگ تر می شود . پس اگر به این حوضه علاقه مند هستید با جدیت بیشتری کار کنید

چون در آینده هر فردی که میخواهد سایتی داشته باشد و از آن سایت کسب درآمد کند نیاز به یک طراح تجربه و رابط کاربردی دارد و این است آینده شغلی طراحی رابط کاربری

راستی با این وجود فک میکنی کسی هست که در آینده سایت نداشته باشد ؟

دانلود نرم افزار adobe xd

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question