و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

هر آنچه که نیاز است درباره نسبت طلایی در طراحی گرافیک بدانید

گرافیک دیزاین می تواند درباره هرچیزی باشد که دوست دارید. قوانینی وجود دارد، بله، اما طراحی تفسیری است از آنچه که در ذهن شماست. و البته که قوانین ساخته شده اند که شکسته شوند! اما بعضی از قوانین هستند که بسیار کاربردی هستند. برای مثال خطوط راهنما و قواعدی که برای تایپوگرافی استفاده می شود. اگر تا به حال یک طراح نوشتار یا فونت دیده باشید، از همان لحظه اول متوجه خواهید شد که قوانین تایپوگرافی برایش مهم و جدی است. و تخطی از بعضی از آنها ممکن است کل کار را بهم بریزد. در این مقاله قرار نیست درباره قوانین دست و پاگیر حرف بزنیم، بلکه موضوع بحث ما نسبت طلایی در طراحی گرافیک است.

نسبت طلایی چیست؟

خب، معنی نسبت طلایی چیست؟ آیا با دانستن مفهوم آن، ازین به بعد معجزه خواهیم کرد؟ آیا تمام طراحی های شما را فوق العاده و بی نقص می کند؟ آیا اصلا نیاز به دوره یا مدرک خاصی برای کسب این مهارت دارید؟ قرار است راجع به اینکه نسبت طلایی چیست حسابی صحبت کنیم. نگران نباشید، نیازی نیست هیچ مهارت خاصی داشته باشید تا با این موضوع آشنا شوید.

نسبت طلایی خیلی به دنباله فیبوناچی نزدیک است و رابطه متقارن بین دو تناسب را توصیف می کند. این عدد تقریباً برابر با نسبت ۱:۱.۶۱ است. ( عدد دقیق اعشاری از ۱.۶۱۸۹ است) این نسبت می تواند داخل یک مستطیل طلایی، یک مارپیچ طلایی یا حتی یک مثلث بگنجد. نسبت طلایی می تواند در انواع مختلف طراحی دیده شود. یکی از معروف ترین استفاده های آن، نقاشی مونا لیزا اثر لئوناردو داوینچی هست.

نسبت طلایی همه جا هست!

نسبت طلایی در طراحی گرافیک

نسبت طلایی خیلی بیشتر از یک قانون در طراحی گرافیک است. تقریباً هرکجا را که نگاه کنید آن را می بینید. مثلاً در معماری ساختمان ها. حتی به صورت طبیعی در طبیعت هم وجود دارد و در پترن های موسیقی هم دیده می شود یا در DNA ما! بله، این نسبت طلایی به طرز خارق العاده ای در همه جا وجود دارد.

بک راه سریع برای محاسبه نسبت طلایی در طراحی این است که ، یک مستطیل بکشید. سپس آن را به ۱.۶۱ تقسیم کنید. انقدر این کار را تکرار کنید تا به تعداد دلخواه مستطیل با سایز مورد نظر برسید. البته نیاز نیست همیشه اینکار را خودتان انجام دهید. وب سایت هایی هستند که نسبت طلایی را برایتان محاسبه می کنند. Omni Calcualator سایتی است که این امکان را به شما می هد تا اطلاعات پایه را وارد کنید تا عدد نسبت طلایی را به شما بدهد.

حتما بخوانید!  تفاوت بین سیستم رنگی RGB و CMYK

چطور از نسبت طلایی در طراحی گرافیک استفاده کنیم؟

شما می توانید در طراحی لوگوها، یا لی آوت کردن کارهای خود از نسبت طلایی استفاده کنید. با رعایت این قائده، می توانید المان های خود را در طراحی ها در جای درست بچینید. شاید درک مفهوم نسبت طلایی چندان دشوار نباشد اما پیاده سازی آن کمی سخت است. سعی کنید از ابزارهای آماده در سطح اینترنت برای محاسبه نسبت طلایی در کار خود استفاده کنید.

براش شروع طراحی گرافیکی می توانید از آموزش های رایگان خانه فتوشاپ استفاده کنید یا حتی به سراغ دوره های آموزشی حرفه ای طراحی وکتور یا کار با فتوشاپ بروید. هر سوالی درباره شروع طراحی گرافیک کامپیوتری داشتید در قسمت نظرات مطرح کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question