و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

وردپرس یا دروپال – کدام بهتر است؟

قبل از اینکه به سراغ مقایسه وردپرس با دروپال برویم، اجازه بدهید کمی راجع به هر دو صحبت کنیم. مشخصاً هر دو اینها سیستم های مدیریت محتوا یا همان CMS هستند. به این معنا که به شما یک بستر مناسب برای ایجاد و مدیریت تمام محتواهای مورد نیاز در وب سایتتان را می دهند. می شود گفت دو CMS مطرح برای طراحی وب سایت، وردپرس و دروپال هستند. در این مقاله میخواهیم مقایسه بین این دو داشته باشیم و ببینیم کدام را استفاده کنیم بهتر است، وردپرس یا دروپال

وردپرس یا دروپال : اعداد و ارقام چه می گویند؟

وردپرس

وردپرس طبق آمار محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای دنیا است. این CMS در سال ۲۰۰۳ به عنوان یک پلتفرم بلاگینگ معرفی شد. در حال حاضر (جولای سال ۲۰۱۹) ۳۴ درصد از وب سایت های موجود در سطح اینترنت از وردپرس استفاده می کنند. درصد قابل توجهی است. همچنین ۶۰.۸% از بازار سیستم های مدیریت محتوای سرشناس را کنترل می کند.

چند مثال قابل توجه از وب سایت هایی که تماماً با وردپرس ساخته شده اند یا بخشی از آنها وردپرسی است:

 • Whitehouse.gov
 • Sony Mobile
 • University of Washington
 • Mercedes Benz
 • TechCrunch
 • The New Yorker

دروپال

قدمت دروپال در این بازار حتی از وردپرس هم بیشتر است با اینکه به اندازه وردپرس سهم بازار خوبی ندارد. این CMS در سال ۲۰۰۰ معرفی شد و در حال حاضر ۲.۳ درصد از کل وب سایت ها را قدرت دهی می کند. و ۴.۶% سهم بازار سیستم های مدیریت محتوا را در اختیار دارد. بعضی از وب سایت های مطرحی که با سیستم دروپال راه اندازی شده اند:

 • University of Colorado
 • State of Colorado
 • The Economist
 • Dallas Cowboys
 • Nasa.gov
وردپرس یا دروپال
در تصویر بالا سهم بازار هر CMS را به طور مجزا می بینیم

اگر به نمودار ترند گوگل در سال ۲۰۰۴ نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که هر دو سیستم رشد بسیار خوبی در ابتدا داشته اند. اما به مرور زمان این رشد کاهش یافته است.

وردپرس یا دروپال

مزیت های رایج وردپرس یا دروپال چه ویژگی هایی هستند؟

مزیت های وردپرس

سادگی در استفاده: وردپرس به طرز چشمگیری کاربر پسند تر است. خصوصاً برای افرادی که توسعه دهنده یا برنامه نویس نیستند.

قابلیت گسترش: قالب ها و پلاگین هایی که برای وردپرس وجود دارد، باعث می شود تغییر یا گسترش وب سایت کاری ساده باشد. بعضی معتقدند با نصب افزونه های درست، وردپرس هرکاری که دروپال از پس آن بر بیاید را انجام می دهد.

سادگی در کمک گرفتن: جامعه وسیع جهانی وردپرس این امکان را به شما می دهد که به سادگی برای هر مشکلی که پیدا می کنید، راه حلی بیابید.

حتما بخوانید!   4 ترفند فوق‌العاده که سرعت کار با فتوشاپ را بالا می‌برد

هزینه پایین توسعه: توسعه دهندگان وردپرسی معمولاً دستمزد کمتری نسبت به توسعه دهندگان دروپال می گیرند. و افزونه ها و قالب های قوی باعث شده تا کاربران کمتر نیاز به نیروی متخصص برای برطرف کردن نیازهایشان پیدا کنند.

مزیت های دروپال

نمایش های متفاوت و دلخواه محتواها: با اینکه وردپرس اجازه شخصی سازی و تغییر حالت های نمایش و تنظیمات محتوا را می دهد، اما سیستم تغییر نمایش محتوا در دروپال کمی منعطف تر است.

کنترل دسترسی ها/ مجوزهای کاربران: در حالی که وردپرس برای یک وب سایت ۵ نقش کاربری تعریف کرده است، دروپال امکانی به شما می دهد که بتوانید نقش های جدید با مجوزهای دلخواهتان را تعریف کنید. البته که در وردپرس هم با نصب پلاگین های مرتبط امکان چنین کاری را خواهید داشت.

پشتیبانی از سایت های چند زبانه: در دروپال ۸، دستورات مربوط به چند زبانه شدن سایت ها، به صورت از پیش تعریف شده در دروپال وجود دارد. در حالی که در وردپرس نیاز به یک پلاگین اضافه خواهید داشت.

دسته بندی برای سروکار داشتن با حجم زیادی اطلاعات: سیستم رده بندی دروپال بیشتر از وردپرس منعطف است. که کار را در شرایطی که با حجم زیادی اطلاعات رو به رو باشیم ساده تر می کند.

نصب و اجرای کدام راحت تر است؟ وردپرس یا دروپال؟

وقتی صحبت از نصب و اجرای یک CMS به میان می آید، برنده مقایسه مشخص است. ایجاد یک وب سایت و راه اندازی آن از طریق وردپرس به مراتب ساده تر از هر پلتفرم دیگری در دنیاست. وردپرس کاری کرده است که یک کاربر ساده اینترنت هم بتواند از صفر تا صد طراحی وب سایتش را با وردپرس و با چند کلیک ساده انجام دهد.

برای وب سایت های ساده محتوا محور، شاید یک بعدازظهر و یک ویدیوی آموزشی راه اندازی وب سایت با وردپرس کافی باشد تا کار تمام شود. البته که قابلیت های بیشتر و وب سایت های پیچیده تر به زمان و مهارت بیشتری نیاز دارند. در کل رابط کاربری وردپرس آنقدر ساده است که می توان به سرعت با آن کنار آمد.

کار کردن با دروپال چگونه است؟

با دروپال اوضاع کمی متفاوت است. برای دروپال هم قالب های آماده ای وجود دارد اما اغلب سایت های دروپالی نیاز به یک قالب شخصی سازی شده با کدنویسی دارند. به این معنا که احتمالاً نیاز به یک برنامه نویس پیدا خواهید کرد که نیازهای شما را در وب سایتتان پیاده کند. به غیر از این، رابط کاربری یا همان ظاهر سیستم دروپال ممکن است برای کاربران عادی چندان واضح نباشد. این یک نظر شخصی نیست. می توانید هر دو را نصب کنید و محیط شان را با هم مقایسه کنید. این یک تصویر از ادیتور دروپال ۷ است.

حتما بخوانید!  13 وب‌‌سایت برتر دانلود فایل‌های موک‌‌ آپ

وردپرس یا دروپال

این فضا ممکن است نیازهای اولیه شما برای بارگذاری محتوا در وب سایت را پاسخگو باشد، اما منعطف و کاربر پسند نیست. خصوصاً در مقایسه با ادیتور وردپرس و یا ویرایشگر حرفه ای دیگر که می شود به این CMS اضافه کرد.

چند پلاگین یا قالب برای وردپرس یا دروپال وجود دارد؟

به صورت رسمی دروپال ۳۹ هزار ماژول و ۲۵۰۰ قالب دارد. که اگر بخواهیم طبق گفته وب سایت دروپال، ماژول و تم های سازگار با نسخه دروپال ۸.x را در نظر بگیریم، این آمار به ۴۰۰۰ ماژول و ۲۵۰ تم کاهش پیدا می کند.

این در حالی است که وردپرس بیش از ۵۳ هزار پلاگین رایگان و هزاران پلاگین پولی دارد. همینطور بیشتر از ۵۰۰۰ قالب رایگان در اختیار کاربران قرار دارد که می توانند به سادگی از آنها استفاده کنند.

آیا وردپرس و دروپال به یک اندازه امن هستند؟

در یک دنیای بی نقص، هر دو این CMS ها به یک اندازه امن هستند. اما در دنیای واقعی که مردم عادت به آپدیت کردن همه چیز دارند و از وب سایت های واسطه استفاده می کنند، دروپال در نهایت امن تر به نظر می رسد. در واقع می شود گفت این مساله در نتیجه نقص و اشتباه آدمی بوجود می آید و ایراد خاصی در هسته اصلی وردپرس به چشم نمی خورد.

وردپرس یا دروپال

می شود این طور گفت که بخاطر انعطاف پذیری زیادی که هنگام کار با وردپرس دارید ، ممکن است سر و کارتان با واسطه هایی بیفتد که امنیت وب سایت شما را به خطر می اندازد. برای مثال از وب سایتی قالبی را تهیه کنید که حاوی کدهای مخرب است. از آنجایی که دروپال پلاگین یا قالب های زیادی در سطح اینترنت ندارد، احتمال مشکل پیدا کردن وب سایت کمتر می شود. به همین خاطر معمولاً وب سایت هایی همچون سازمان ها یا مراکز دولتی که نیاز چندانی به ابزارهای به روز و امکانات خاص ندارند، از دروپال استفاده می کنند.

وردپرس یا دروپال – کدام بهتر است؟

در جواب به این سوال باید گفت بستگی به معیارها و شرایط شما دارد.. نمی شود جواب دقیقی داد که کدام بهتر یا کدام بدتر است. شاید بهتر باشد بپرسیم ” برای این موقعیت خاص و وب سایتی که در حال ساختن آن هستم، کدام CMS را انتخاب کنم؟” اگر بخواهیم به صورت کلی پاسخ بدهیم، می شود گفت اگر در حال ساختن یک وب سایت سازمانی یا دولتی هستید که حجم بالایی از دیتاها را در خود جای می دهد، احتمالاً دروپال گزینه بهتری است. اما بخاطر داشته باشید که احتمال خیلی زیاد به تنهایی از پس طراحی وب سایت با دروپال برنخواهید آمد و نیاز به یک توسعه دهنده یا برنامه نویس خواهید داشت.

حتما بخوانید!  8 نکته برای موفقیت در طراحی وب سایت (قسمت اول)

در غیر این صورت، احتمالاً وردپرس را برای طراحی و راه اندازی وب سایت خود انتخاب می کنید. چرا که رابط کاربری  مناسبی دارد، کاربر پسند است و برای افراد غیر متخصص هم قابل یادگیری خواهد بود. می توانید با وردپرس خیلی سریع یک وب سایت جذاب راه اندازی کنید و محتواهای متنی، تصویری و ویدیویی خود را روی آن بارگذاری نمایید.

شما تا به حال از کدام سیستم مدیریت محتوا استفاده کرده اید؟ نظرتان را در کامنت ها با ما در میان بگذارید.

سپیده خسروآبادی

دیدگاه کاربران
 • Ali Saeidi ۲۰ آبان ۱۳۹۸

  سلام ممنون بابت زحماتتون

  • بهرامی ۲۱ آبان ۱۳۹۸

   با سلام ..
   ممنون از شما عزیزان بابت بازخوردهای مثبتتون که به ما انرژی میده برای کارهای موثرتر.
   با احترام ..

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question