آتلیه و عکاسیآموزش تصویری گام به گامآموزش های رایگان

۶ نکته برای بالا بردن سرعت لایت‌روم

اگر با نرم‌افزار ادوبی لایت‌روم کار می‌کنید و احساس می‌کنید سرعت آن به اندازۀ کافی بالا نیست، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. در این مطلب می‌خواهیم به ۶ نکته برای بالا بردن سرعت لایت‌روم اشاره کنیم. با پیاده‌سازی این نکات خواهید دید که سرعت برنامۀ لایت‌روم و در نتیجۀ آن گردش کارتان سریع‌تر و روان‌تر خواهد شد.

۱/ به کار گرفتن GPU برای بالا بردن سرعت لایت‌روم

اگر سیستم شما از GPU (پردازندۀ گرافیکی) پشتیبانی می‌کند، می‌توانید آن را برای بالا بردن سرعت لایت‌روم به کار بگیرید. برای فعال‌سازی GPU، اول به پنجرۀ Preferences بروید، بعد تب Perfonmance را انتخاب کنید. حالا در قسمت مربوط به Camera Raw ، برای قسمتUse Graphics processor  گزینۀ Custom را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب گزینۀ Custom، باکس کنار گزینه‌های”Use GPU for image processing” و “Use GPU for display” را تیک بزنید. با این کار پیام ” Full Graphics acceleration is enabled” نشان داده خواهد شد. GPU به طور پیش‌فرض روی گزینۀ Auto تنظیم شده. حالا GPU سیستمتان برای پردازش تصاویر به کار گرفته شده است.

۲/ زیاد کردن مقدار Cache در دسترس لایت‌روم

برای پیاده کردن راه دوم برای بالا بردن سرعت لایت‌روم، اول واردPreferences  و بعد وارد تب Performance شوید. حالا در قسمت مربوط به Camera Raw Cache Settings ، برای Maximum Size بیشترین مقدار ممکن را انتخاب کنید. (معمولاً  ۵۰GB عدد مناسبی است؛ اما برای شما ممکن است متفاوت باشد. می‌توانید این عدد را بر اساس قابلیت‌های سخت‌افزاری سیستمتان و همین‌طور تعداد عکس‌هایی که معمولاً در کاتالوگ دارید انتخاب کنید). هر چه برای این قسمت مقدار بیشتری را انتخاب کنید، فضای بیشتری را برای ذخیرۀ پیش‌نمایش‌ها، ادیت‌ها و هر عملکرد دیگری در اختیار لایت‌روم می‌گذارید. طبیعتاً با این کار سرعت عملکرد لایت‌روم بیشتر می‌شود.

بعد از تنظیمات بالا، در همین قسمت گزینۀ Purge Cache را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه Cache پاک‌سازی می‌شود.

۳/ انتخاب پیش‌نمایش هوشمند به جای نمایش عکس اصلی

برای اعمال این تنظمیمات دوباره Preferences را انتخاب کنید و بعد وارد تب Performance و تب Develop شوید. در این قسمت باکس کنار عبارت ” Use Smart Previews instead of Originals for image editing ” را تیک بزنید. با انتخاب این گزینه وقتی در حال ادیت یک عکس هستید، به جای عکس اصلی یک پیش‌نمایش نمایش داده می‌شود. معمولاً این پیش‌نمایش کیفیت پایین‌تری نسبت به عکس اصلی دارد. اما این افت کیفیت فقط برای پیش‌نمایش است و وقتی عکس را ذخیره می‌کنید، با همان کیفیت اصلی و بالا ذخیره می‌شود.

حتما بخوانید!  گرادیانت های جدید و پنل گرادیانت در فتوشاپ 2020

سرعت نمایش پیش‌نمایش هوشمند، بیشتر از نمایش عکس اصلی است. در نتیجه سرعت لایت‌روم هم زمان ادیت عکس بیشتر خواهد بود.

بالا بردن سرعت لایت‌روم

آموزش اصولی لایت روم – کلیک کنید

 

۴/ تنظیمات کیفیت و اندازۀ پیش‌نمایش برای بالا بردن سرعت لایت‌روم

وقتی  می‌خواهید یک عکس را Import کنید، گزینۀ Build Smart Previews را تیک بزنید. برای گزینۀ Build Smart Previews هم گزینۀ Standard را انتخاب کنید. بعد پنجرۀ Catalog settings را باز کنید و تب File handling را انتخاب کنید. حالا در قسمت Preview Cache و در قسمتStandard Preview Size  مقدار سایز پیش‌نمایش را کم کنید تا سرعت آن بالا برود. بعد برای گزینۀ preview quality هم مقدار Medium را انتخاب کنید.

بالا بردن سرعت لایت‌روم

۵/ ذخیره نکردن تغییرات روی فایل XMP

در حال پیش‌فرض وقتی در حال ادیت عکس هستید، تغییرات روی فایل XMP نوشته می‌شوند. اما وقتی تیک این گزینه را برداریم، تغییرات در فایل‌های XMP ذخیره نمی‌شوند و این به بالا بردن سرعت لایت‌روم کمک می‌کند.

برای این کار به پنجرۀ Catalog settings بروید و تب Metadata را انتخاب کنید. در این تب تیک عبارت ” Automatically write changes into XMP” را بردارید.

نکته: دقت کنید که با برداشتن تیک این گزینه، اگر از چندین برنامۀ دیگر مثل Photoshop یا Camera raw همراه با لایت‌روم استفاده کنید، تغییرات ایجاد شده در لایت‌روم در سایر برنامه‌ها قابل مشاهده نخواهد بود. پس فقط زمانی که قرار است فقط از لایت‌روم برای ادیت عکس‌هایتان استفاده کنید، این نکته را پیاده کنید و تیک آن گزینه را بردارید. در غیر این صورت این مرحله را نادیده بگیرید.

 

۶/ بهینه‌سازی Catalog

نکتۀ آخر برای بالا بردن سرعت لایت‌روم، بهینه‌سازی Catalog است. برای بهینه‌سازی Catalog به Preferences و بعد تب Performance بروید. حالا در قسمت مربوط به Catalog Settings گزینۀ Optimize Catalog را انتخاب کنید.

نکته: مطمئن شوید که Catalog روی هارد دیسک داخلی است. این که تصاویر روی سخت‌افزارهای داخلی باشند هم به بالا بردن سرعت لایت‌روم کمک می‌کند.

Diyphotography

 

امیدواریم ۶ نکته برای بالا بردن سرعت لایت‌روم برایتان مفید واقع شده باشد. می‌توانید سایر آموزش‌های لایت‌روم را ادر این لینک ببینید.

نمایش بیشتر

ریحانه نصیری

توی دانشگاه آی‌تی خوندم و به فضای وب و گرافیک خیلی علاقه دارم. به نظرم دنیای وب و گرافیک بی‌انتهاست و من تلاش می‌کنم سهمی توی نشون دادن بخشی از اون به شما داشته‌باشم. می‌تونید روی اسمم کلیک کنید و مطالبم رو ببینید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا