و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

طراحی یک ماندالا در ایلاستریتور | آموزش گام به گام تصویری (قسمت دوم)

با دومین قسمت از آموزش طراحی ماندالا در ایلاستریتور در خدمت شما عزیزان هستیم. اگر قسمت اول این آموزش را دیده باشید، حتماً با ماندالا آشنا شده‌اید. (با کلیک روی این لینک می‌توانید قسمت اول این آموزش را ببینید). همان‌طور که گفتیم ماندالا همان نقش و نگارهایی است که در کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان می‌بینید. کاربرد اصلی ماندالا این است که با رنگ‌آمیزی طرح‌های آن آرامش پیدا کنیم و از استرس‌ها دور شویم.

در قسمت اول در ۱۱ مرحله یک الگوی ساده برای طراحی ماندالا ساختیم. در این قسمت می‌خواهیم با اضافه کردن قسمت‌های بیشتر، الگویمان را حرفه‌ای‌تر کنیم. در انتها هم به ۹ ترفند برای کشیدن نقش و نگارهای ماندالا اشاره می‌کنیم. با همراه باشید.

مرحلۀ ۱: ادامۀ طراحی ماندالا در ایلاستریتور

در قسمت قبلی الگویمان را تا اینجا پیش بردیم:

طراحی ماندالا
By: Bettencourt

 

حالا بیایید کمی الگویمان را از این نظم و سادگی در بیاوریم. برای این کار یکی از قسمت‌های رنگی را انتخاب کنید و Ctrl+C را بزنید تا کپی شود (دقت کنید که لایۀ Symbol 1 قفل باشد). یک لایۀ جدید بالای اولین لایۀ خود بسازید (با Ctrl+L) و نام آن را Symbol 2 بگذارید. حالا Ctrl+F را بزنید تا سر جایش Paste شود.

طراحی ماندالا

مرحلۀ ۲:

قسمت کپی شده را انتخاب کنید، R را بزنید تا پنجرۀ Rotate باز شود و بعد OK را بزنید. با این کار این قسمت ۲۲.۵ درجه می چرخد. حالا جا به جایش کنید تا رأس آن در مرکز قرار گیرد.

طراحی ماندالا

مرحلۀ ۳:

حالا برای ساخت دومین سمبل، می‌خواهیم این قطعه به تکه‌های اولیۀ آن تقسیم کنیم. پس ریو آن کلیک کنید و Ctrl+Shift+G را بزنید تا اجزایی که یک گروه کرده بودیم، Ungroup شوند.

اینجا سمت چپ این برش را انتخاب و Delete کنید. روی سمت راست کلیک‌راست کنید و گزینۀ Break Link to Symbol را انتخاب کنید.

مرحلۀ ۴:

روی این نیمۀ جدید کلیک کنید و رنگ آن را R200 G200 B200 تغییر دهید. F8 را بزنید تا از این برش یک سمبل جدید ساخته شود و نام آن را Symbol 2 بگذارید و type آن Graphic را انتخاب کنید.

مرحلۀ ۵:

مثل مرحلۀ ۱۰، این برش را کپی و منعکس کنید. بعد دوباره آن را انتخاب کنید و R را بزنید. در پنجرۀ Rotate آن را ۴۵- درجه بچرخانید. جای آن را تنظیم کنید و بعد آن را با نیمۀ دیگر انتخاب کنید و یک گروه کنید.

طراحی ماندالا

مرحلۀ ۶:

اینجا Symbol 2 را انتخاب کنید و دوباره مثل مرحلۀ ۱۱، آن را ۶ بار تکرار کنید.

حتما بخوانید!  طراحی لوگوی بانک ملت با ایلاستریتور | تکنیکهای چرخش و تکرار

طراحی ماندالا

مرحلۀ ۷:

حالا برش‌هایی داریم که می‌توانیم عناصر ماندالای خود را داخل آن‌ها بکشید تا دور دایره تکرار شوند. فقط دقت کنید که باید جای اولین برشهای را که نسخه‌های اصلی بودند، بدانید. چون باید عناصر روی آن‌ها بکشید، نه نسخه‌های کپی شده.

طراحی ماندالا

مرحلۀ ۸:

حالا با استفاده از همین دو سمبل، ماندالا را کامل می‌کنیم. برای این کار روی لایۀ هر کدام از آن‌ها در پنل Layers دابل‌کلیک کنید تا گروه آن را ببینید. بعد دوباره دابل‎کلیک کنید تا سمبل را ادیت کنید. اینجا احتمالاً یک هشدار نشان داده میشود که باید آن را OK کنید.

طراحی ماندالا

مرحلۀ ۹:

برای این که بتوانید طراحیتان را راحت‌تر سازماندهی کنید، بهتر است خود برشها را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید. پس Symbol 1 را انتخاب کنید و  با زدن کلید / ، قسمت اصلی که اول از همه کشیدید را به دو نیم تقسیم کنید. حالا یک Stroke با ضخامت pt 1 و رنگ خاکستری روشن‌تر انتخاب کنید. حالا یک خط افقی در ضلع این قسمت بکشید و یک خط کوچکتر نزدیک رأس بکشید. (این دو خط را در تصویر زیر مشخص کرده‌ایم).

حالا هر دو نیمه را انتخاب کنید و ابزار Blend را با میانبر W بردارید. بعد با این ابزار این دو خط که کشیدید را انتخاب کنید و بعد Enter را بزنید. حالا در پنجرۀ کوچکی که باز شده، باید مقدار خطوطی را که میخواهید بین این دو خط اضافه شوند بنویسید (اینجا عدد ۱۰ را نوشتیم).

مرحلۀ ۱۰:

حالا همۀ این خطوط را که داخل  Symbol 1است، کپی کنید و در Symbol 2 Paste کنید.

مرحلۀ ۱۱:

پروندۀ خود را به عنوان یک الگوی کلی ذخیره کنید. حالا در هر کدام از این دو قسمت هر طرحی که می‌خواهید را (با ابزار Pen یا هر ابزار دیگری) بکشید و می‌بینید که چطور همان طرح در قسمت‌های دیگر تکرار می‌شود و ماندالای شما را میسازد. بنابراین فقط با همین الگو می‌توانید ده‌ها ماندالا طراحی کنید.

منبع: Digitalarts

۹ ترفند برای طراحی ماندالا روی الگو

در ادامه چند ترفند برای بهتر شدن طراحی ماندالا را با هم می‌بینیم:

ترفند اول:

وقتی دارید طرحی را برای ماندلا می‌کشید، حواستان باشد که این نیمی از یک نقش و نگار است. پس از خاصیت تقارن برای طرح‌هایتان استفاده کنید.

طراحی ماندالا

ترفند دوم:

اگر خواستید یک نقطۀ پر (یا مثلاً یک بیضی خیلی کوچک) بکشید، می‌توانید این کار را با کشیدن یک خط خیلی کوچک انجام دهید. برای این کار یک نقطه را انتخاب کنید و بعد تا نقطۀ بعدی Drag کنید.

حتما بخوانید!  چگونه از پاپت وارپ در ایلاستریتور استفاده کنیم؟

طراحی ماندالا

ترفند سوم:

حواستان باشد که طرح‌هایی که در یک قسمت (مثلاً Symbol 1) می‌کشید، با قسمت دیگر متناسب باشد و همخوانی داشته باشد. دراین صورت است که نتیجۀ نهایی کار یکدست و چشم‌نوازمی‌شود.

ترفند چهارم:

سعی کنید تمام خطوطی که می‌کشید متناسب با الگوی اولیه باشد. با این کار طراحیتان منظم پیش می‌رود.

ترفند پنجم:

همین‌طور که مشغول طراحی هستید، دائم با Ctrl+Y حالت نمایش طراحیتان را تغییر دهید تا بدانید این گوشه از طراحی ماندالا در نمای کلی چطور به نظر می‌رسد.

طراحی ماندالا

ترفند ششم:

وقتی طراحی ماندالا به حد کافی پیش رفت، می‌توانید الگو را پنهان کنید تا ببینید کارتان به تنهایی چطور شده است.

طراحی ماندالا

ترفند هفتم:

این که هر بخش را با رنگ متفاوتی بکشید برای راحتی کار است. اگر فکر می‌کنید راحت‌ترید که از همان اول همۀ نقش و نگارها را با رنگ مشکی بکشید، پس این کار را انجام دهید.

طراحی ماندالا

ترفند هشتم:

برای کشیدن چندین نقطه (یعنی دایره‌های خیلی کوچک)، از خط‌های خیلی کوچک با ضخامت‌های خیلی کم، در حد ۰.۰۱  یا نهایتاً ۱pt استفاده کنید.

طراحی ماندالا

 

ترفند نهم:

و اما آخرین و مهم‌ترین نکته! همان‌طور که قبلاً هم گفتیم فقط باید در این دو ناحیه که در تصویر زیر مشخص شده طراحی کنید. این دو ناحیه همان ناحیه‌های اولیه هستند که بقیۀ قسمت‌ها را از آن‌ها کپی گرفتیم.

طراحی ماندالا

 

حالا که طراحی ماندالا در ایلاستریتور را یاد گرفته‌اید، دست به کار شوید، خلاقیت خود را به کار بگیرید و ماندالای منحصر به فرد خود را طراحی کنید. از همراهی شما با خانۀ فتوشاپ سپاسگزاریم. برای یادگیری کامل ایلاستریتور، می توانید دوره آموزش ایلاستریتور ویژه بازار کار را ببینید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question