و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

راهنمای اضافه کردن فایل‌های ایلاستریتور به افتر افکت

اگر طراحی باشید که هم با ایلاستریتور و هم با افتر افکت سر و کار دارید، شاید برایتان پیش آمده که بخواهید طراحی خود را در ایلاستریتور انجام دهید و بعد آن را وارد افتر افکت کنید اما راه آن را ندانید. در این آموزش نحوۀ اضافه کردن فایل‌های ایلاستریتور به افتر افکت را با شما به اشتراک گذاشته‌ایم. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

ایلاستریتور به افتر افکت

مرحلۀ ۱: طرح خود را در ایلاستریتور ایجاد کنید

برای شروع باید طرح یا تصویرسازی تمام شدۀ خود را در ادوبی ایلاستریتور بسازید. حالا شاید تصویرتان مربوط به کاراکتری است که قرار است اندام‌هایش تکان بخورند و یا ماشینی که قرار است چرخ‌هایش بچرخد.

ایلاستریتور به افتر افکت

مرحلۀ ۲: آیتم‌ها را در ایلاستریتور گروه‌بندی کنید

این مرحله خیلی راحت است. هر قسمتی از طرح را که قرار است در افتر افکت جداگانه متحرک شود انتخاب کنید و با Ctrl+G (یا Command+G در مک) آن‌ها را یک گروه کنید. همان‌طور که می‌دانید برای انتخاب فقط یک بخشی از یک قسمت می‌توانید از ابزار Direct Selection (با میانبر A) استفاده کنید و برای انتخاب کل یک قسمت Alt+Shift را نگه داشته و کلیک کنید. با این کار همۀ عناصری که قرار است در افترافکت با آن‌ها کار کنید جدا و مشخص هستند و سرعت کار بالا می‌رود.

مرحلۀ ۳: لایه‌ها را ایجاد کنید

بعد از گروه‌بندی، می‌خواهیم این عناصر را داخل لایه قرار دهیم تا بتوانیم در افتر افکت با آن‌ها کار کنیم. توجه کنید که قبل از لایه‌بندی بهتر است به Anchor point، چرخش و حرکت عناصری که قرار است انیمه شوند فکر کنید. برای ایجاد یک لایۀ جدید Ctrl+L (یا Command+L در مک) را بزنید.

مرحلۀ ۴: لایه‌های خود را نام‌گذاری کنید

حالا لایه‌های خود را نام‌گذاری کنید که لایۀ آیتم‌های انتخابی مشخص باشد. برای نام‌گذاری یک لایه، روی آن لایه دابل کلیک کنید و نام جدید را تایپ کنید.

مرحلۀ ۵: آیتم‌ها را وارد لایۀ جدید کنید

حالا باید آیتم‌های مورد نظر را وارد لایه کنید. بعد از این که آیتم یا آیتم‌ها را انتخاب کردید، اول Ctrl+X (Command+F در مک) را بزنید که آیتم Cut شود و بعد Ctrl+F را بزنید تا در همان مکان Paste شود. ( در مَک به جای Ctrl کلید Command را بزنید). دقت کنید که هر آیتمی که قرار است انیمه شود، باید در لایۀ بالایی خودش باشد; یعنی داخل زیر لایه نباشد تا در افتر افکت دسترسی مستقیم به آن داشته باشید.

مرحلۀ ۶: فایل ایلاستریتور را ذخیره کنید

بعد از این که همۀ آیتم‌ها را وارد لایه‌های مربوطه کردید و طرحتان برای انتقال به افتر افکت آماده شد، فایل ایلاستریتور خود را در یک پوشۀ مشخص ذخیره کنید.

حتما بخوانید!  موشن گرافیک | ساخت انیمیشن با افترافکت - قسمت چهارم

مرحلۀ ۷: فایل ایلاستریتور خود را در افتر افکت باز کنید

حالا که طرحتان آمادۀ تبدیل شدن به انیمیشن است، نوبت افتر افکت است. در ادامه به نکاتی در مورد اضافه کردن فایل‌های ایلاستریتور به افتر افکت اشاره می‌کنیم.

نکاتی برای اضافه کردن فایل‌های ایلاستریتور به افتر افکت

برای وارد کردن فایل ایلاستریتور به افتر افکت کافیست Ctrl+I را بزنید و یا از این مسیر بروید: File->Import. وقتی فایل خود را وارد می‌کنید، چند گزینه ظاهر می‌شوند که باید آن‌ها را تنظیم کنید. مهم‌ترین تنظیم در این قسمت، انتخاب بین گزینه‌های زیر است که تعیین می‌کند فایلتان با کدام یک از عنوان‌های زیر در افتر افکت باز شود:

  • Footage
  • Composition
  • Composition – Retail Layer Sizes

بیشتر اوقات بهتر است Composition – Retail Layer Sizes را انتخاب کنید. در ادامه توضیح کوتاهی در مورد هر یک از گزینه‌ها می‌دهیم.

تفاوت بین گزینه‌های مختلف Import چیست؟

اگر فایل را به عنوان فقط Composition وارد کنید، سایز هر لایه برابر آرت بوردها در ایلاستریتور خواهد بود. با این انتخاب برای جا به جایی آیتم‌ها و Anchor pointها کار بیشتری لازم است.

وقتی فایل را به عنوان Composition – Retail Layer Sizes وارد می‌کنید، اندازۀ هر لایه فقط به اندازۀ آیتم‌های همان لایه است. اصولاً این انتخاب باعث می‌شود کار تمیزتری داشته باشید.

اگر فایل را از ایلاستریتور به افتر افکت به عنوان Footage وارد کنید، کل فایل ایلاستریتور را به عنوان یک آیتم دارید. این گزینه بیشتر برای پروژه‌های ساده‌ای خوب است که نمی‌خواهید عناصر را جداگانه متحرک کنید.

یک روش دیگر برای وارد کردن فایل ایلاستریتور که خیلی رایج نیست، این است که فایل ایلاستریتور را وارد افتر افکت کنید و بعد در افتر افکت آن را تبدیل به یک کامپوزیشن لایه لایه در پنل Project کنید. این روش زمانی به درد می‌خورد که به هر دلیلی می‌خواهید تصویری که لایه‌بندی نشده را مستقیم در افتر افکت لایه لایه کنید. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

وقتی فایل خود را وارد افتر افکت کردید و گزینه‌ها ظاهر شدند، فایل را به عنوان Footage”” وارد کنید و گزینۀ Merged Layers”” را که پایین منوی گزینه‌های لایه‌هاست و در مرحلۀ دوم ظاهر می‌شود انتخاب کنید. بعد در پنل Project فایل ایلاستریتور را روی آیکون کامپوزیشن Drag کنید تا یک کامپوزیشن جدید از این فایل بسازید. وقتی که داخل کامپوزیشن جدید هستید، روی فایل (که به عنوان Footage دیده می‌شود) کلیک راست کنید و گزینۀ “Convert to Layered Comp” را انتخاب کنید. با این کار کامپوزیشن بلافاصله به یک کامپوزیشن لایه لایه تبدیل می‌شود که می‌توانید به راحتی انیمیشن خود را با آن بسازید.

حتما بخوانید!  بهترین نرم‌افزار تدوین فیلم سینمایی چیست؟

وارد کردن متن از ایلاستریتور به افتر افکت

وارد متن از ایلاستریتور به افتر افکت کار راحتی نیست! مدت‌هاست که تصویرگران و انیماتورها از کمپانی ادوبی درخواست برطرف کردن این مشکل را دارند. شاید در آینده آپدیتی ارائه شود که سختی‌های وارد کردن متن را حل کرده باشد. تا آن زمان، دو راه برای این کار وجود دارد.

برای وارد کردن متن به ‌طور مستقیم از ایلاستریتور به افتر افکت، باید فایلتان در ایلاستریتور باز باشد. متن خود را در ایلاستریتور انتخاب کنید و با Ctrl+C کپی کنید و بعد به افتر افکت بروید و ابزار Text را انتخاب کنید (با Ctrl+T). حالا روی کامپوزیشن کلیک کنید و بعد با Ctrl+V متن را Paste کنید. تا زمانی که اندازۀ کامپوزیشن در افتر افکت برابر اندازۀ آرت بورد در ایلاستریتور است،  تمام رنگ‌ها و سایزها و فاصله‌های متن باید برابر همان‌ها در ایلاستریتور باشند.

اگر افکتی به متن داده باشید، احتمالاً وقتی متن را از ایلاستریتور به افتر افکت منتقل می‌کنید، افکت‌های آن از بین می‌رود. اما می‌توانید در ایلاستریتور در پنل Appearance افکت‌ها و تنظیم‌هایی که به متن داده‌اید را ببینید تا همان افکت‌ها را در افتر افکت به متن بدهید.

اگر متن روی یک Path ایجاد کرده‌اید، برای انتقال آن به افتر افکت، در ایلاستریتور Ctrl+shift را نگه دارید و با ابزار Select (با میانبر A)  روی Path متن کلیک کنید و آن را کپی کنید. حالا آن را در افتر افکت paste کنید و بعد با کلیدهای Ctrl+` (کلید علامت ` کنار عدد ۱ در کیبورد است) می‌توانید همۀ چیزهایی که به لایه اعمال شده است را ببینید. از این مسیر می‌توانید ماسک را انتخاب کنید: Text->Path Options->Path. سپس برای این که جایگاه متن را روی منحنی تنظیم کنید، می‌توانید از طریق موس و به صورت دستی آن را تنظیم کنید.

بیرون کشیدن شکل‌های وکتور از لایه‌ها

شاید بریتان پیش بیاید که یک فایل را وارد افتر افکت کنید ولی ببینید که در انجام بعضی از کارها محدودید. در چنین مواردی برای این روی شکل مورد نظر کنترل کافی داشته باشید، می‌توانید آن شکل وکتور را از لایه بیرون بکشید و لایۀ جداگانه‌ای برایش بسازید. این روش به خصوص در انیمیشن‌های سبک مینیمالی که Strokeها نقش اساسی دارند، روش بسیار خوبی است. اما در عین حال باید به این نکته دقت کنید که این روش ممکن است سرعت کار شما را در افتر افکت کمتر کند. می‌توان گفت این روش در پروژه‌هایی که شامل تصاویر وکتور و Stroke‌های مختلف و متفاوت باشد و یا جزئیات زیادی داشته باشد، چندان مناسب نیست.

حتما بخوانید!  کار با ultrakey در پریمیر

برای کار کردن دقیق‌تر روی شکل‌هایی که در ایلاستریتور لایه‌بندی شده‌اند، در افتر افکت روی لایۀ آن کلیک کنید و گزینۀ Create shapes from vector layers را انتخاب کنید. با این کار یک لایۀ جدید دارید که آیتم‌هایی که در ایلاستریتور ساخته بودید داخل آن است. این کار شاید برای همۀ پروژه‌ها ایده‌آل نباشد، ولی برای بعضی استایل‌ها و افکت‌ها جوابگوست.

ایلاستریتور به افتر افکت

تصویرسازی‌های خود را دائماً Rasterize کنید

به این قسمت بیشتر توجه کنید! چرا که می‌تواند در انیمیشن شما تأثیر زیادی داشته باشد. وقتی یک فایل را از ایلاستریتور به افتر افکت اضافه می‌کنید، افتر افکت لایه را مثل یک شیء Raster یعنی پیکسلی می‌بیند (که همین اتفاق در فتوشاپ هم می‌افتد). حالا وقتی اندازۀ این فایل را بزرگ‌تر هم کنید، لبه‌ها پیکسلی‌تر می‌شوند. اما خوشبختانه چون با تصاویر وکتور کار می‌کنید، می‌توانید گزینه‌ای را انتخاب کنید که دائماً اشیاء را Rasterize می‌کند و باعث می‌شود لبه‌های شکل‌ها واضح‌تر و تمیزتر باشند. برای این کار کافیست در افتر افکت گزینۀ “Continuously Rasterize” را که در کنار لایه می‌بینید تیک بزنید.

ایلاستریتور به افتر افکت

اگر این گزینه را نمی‌بینید، احتمالاً Layer switches شما خاموش است. برای فعال کردن آن، روی دکمۀ سمت چپ در پایین پنجرۀ کامپوزیشنی که تصویر درون آن است کلیک کنید.

این بود آموزش اضافه کردن فایل‌های ایلاستریتور به افتر افکت! به همین راحتی می‌توانید تصویرسازی خودتان را تبدیل به انیمیشن کنید. برای مشاهدۀ سایر آموزش‌‌های افتر افکت اینجا کلیک کنید. اگر شما راه حل بهتری می شناسید خوشحال می شویم با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question