و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

حذف بک‌گراند عکس در فتوشاپ | آموزش مرحله به مرحله

فتوشاپ برنامۀ قدرتمندی است که قابلیت‌های دوست‌داشتنی زیادی دارد. اما یکی از جذاب‌ترین کارهایی که می‌توانیم با فتوشاپ انجام دهیم تغییر بک‌گراند یک سوژه است. همان‌طور که می‌دانید برای تغییر بک‌گراند یک سوژه، باید اول بک‌گراند قبلی آن را حذف کنیم. پس بیایید با هم مراحل حذف بک‌گراند عکس را ببینیم.

حذف بک‌گراند عکس خیلی راحت‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. البته که قطعاً میزان سختی این کار به نوع سوژه هم بستگی دارد. مثلاً اگر بخواهید یک سوژه که مو یا پرهای پراکنده‌ای دارد را حذف کنید، طبیعتاً دقت و تکنیک بیشتری می‌خواهد (می‌توانید روی این لینک کلیک کنید و آموزش جداسازی مو از پس‌زمینه در فتوشاپ را ببینید).

خب برای شروع عکس مورد نظرتان را در فتوشاپ باز کنید. عکس ما در اینجا تصویر یک زرافه است که مرز نسبتاً مشخصی با بک‌گراندش دارد. حالا مراحل زیر را طی کنید:

۱/ انتخاب سوژه، مهم‌ترین مرحله برای حذف بک‌گراند عکس

اولین مرحله که دقت زیادی لازم دارد انتخاب سوژه است. راحت‌ترین ابزارهای انتخاب Quick Selection و Magic Wand Tool هستند. همچنین ابزار Lasso را هم داریم که دقت بیشتری دارد اما خب وقت بیشتری هم صرف می‌کند. اینجا کار با هر سه ابزار را آموزش می‌دهیم. بهتر است که حتماً استفاده از هر سه ابزار را بلد باشید. چون در این صورت هم می‌توانید ابزاری را که برایتان راحت‌تر است انتخاب کنید و هم اینکه بعضی اوقات لازم است از هر سه ابزار برای انتخاب یک سوژه استفاده کنید تا بهترین و تمیزترین انتخاب را داشته باشید. حالا به سراغ اولین ابزار یعنی Quick Selection Tool می‌رویم:

انتخاب سوژه با ابزار Quick Selection

این ابزار را با آیکونی که در تصویر زیر می‌بینید، از منوی ابزار انتخاب کنید.

حذف بک‌گراند عکس

ما اینجا می‌خواهیم قسمت‌هایی که قرار است حذف شود را انتخاب کنیم. پس با این ابزار و هم‌زمان با این ‌که کلید shift را نگه داشتید، روی بک‌گراند بکشید تا همۀ بک‌گراند انتخاب شود. اگر جایی را اشتباه انتخاب کردید، برای حذف آن قسمت از ناحیۀ انتخابیتان، کلید alt را نگه دارید و با همان ابزار روی آن قسمت بکشید. اگر سوژه‌تان مو یا خز دارد، لازم نیست بیش از حد روی انتخابش دقیق شوید، چون این‌گونه موارد را بعداً می‌توانید درست کنید که در ادامه با هم می‌بینیم.

حذف بک‌گراند عکس

انتخاب سوژه با ابزار Magic Wand

اگر احساس می‌کنید انتخاب با ابزار Quick Selection برایتان خیلی راحت نیست، ابزار Magic Wand را که در گروه همان Quick Selection است انتخاب کنید (برای دیدن آن می‌توانید روی همان ابزار Quick Selection کلیک کرده و نگه دارید تا هم‌گروهی‌هایش ظاهر شوند). ابزار Magic Wand فقط برای انتخاب بخش‌هایی خوب کار می‌کند که ساده و تقریباً یکدست هستند.

حتما بخوانید!  آموزش طراحی پوستر اربعین با فتوشاپ

برای شروع انتخاب با این ابزار، روی یک قسمت از بخشی که می‌خواهید آن را حذف کنید یک کلیک کنید. با این کار می‌بینید که Magic Wand تلاش می‌کند که بخش‌هایی را که شبیه آن جایی است که کلیک کردید انتخاب کند. اگر ناحیۀ انتخابیتان شبیه تصویر زیر شد، باید مقدار Torelance  را زیاد کنید. Torelance را می‌توانید بالای پنجرۀ تصویرتان ببینید. بهتر است آن را اول به اندازۀ ۱۰ یا ۱۵ زیاد کنید و بعد اگر لازم دیدید مقدارش را بیشتر کنید. حالا برای اینکه ناحیۀ جدیدی را انتخاب کنید و به انتخاب قبلیتان اضافه کنید، همراه با کلیک روی ناحیۀ جدید shift را نگه دارید. همین‌طور اگر خواستید ناحیه‌ ای را از انتخابتان کم کنید، با نگه داشتن alt روی آن کلیک کنید.

نکته: ما اینجا با ابزارهای Quick Selection یا Magic Wand به جای زرافه بک‌گراند را انتخاب کردیم، چون طرح بک‌گراند ساده‌تر از زرافه است. اما اگر در عکس شما خود سوژه طرح ساده‌تری دارد، می‌توانید از اول خود سوژه را با این دو ابزار انتخاب کنید.

انتخاب سوژه با ابزار Lasso

اگر دیدید که ابزارهای Quick Selection یا Magic Wand برای انتخابتان کافی نیستند، به سراغ ابزار Lasso بروید. این ابزار را می‌توانید در منوی ابزار دقیقاً بالای دو ابزار قبلی پیدا کنید. اینجا ابزار Polygonal Lasso Tool را انتخاب کنید. حالا اینجا به جای بک‌گراند می‌خواهیم خود زرافه را انتخاب کنیم. پس از یک نقطۀ مرز زرافه شروع می‌کنیم و امتداد لبه‌ها را انتخاب می‌کنیم تا به همان نقطۀ شروع برسیم. وقتی به نقطۀ شروع رسیدید باید دو بار کلیک کنید تا انتخاب بسته شود.

توجه کنید که هر چه در مسیر انتخاب بیشتر کلیک کنید، دقت انتخابتان بیشتر می‌شود; حواستان باشد که جاهایی که مسیر عوض می شود یا پر پیچ و خم است حتماً دائم کلیک کنید.

حذف بک‌گراند عکس

۲/ حذف بک‌گراند عکس

اگر در مرحلۀ انتخاب، بک‌گراند را انتخاب کردید، حالا باید راست کلیک کنید و گزینۀ Select inverse را انتخاب کنید. با این کار انتخابتان بر عکس می‌شود و حالا ناحیه‌ای انتخاب شده که در مرحۀ قبل انتخاب نکرده بودید. اگر هم در مرحلۀ انتخاب، خود زرافه را انتخاب کرده بودید، دیگر لازم نیست این گزینه را بزنید.

حالا روی آیکون Add Layer Mask که پایین پنل Layers است کلیک کنید (همان آیکونی که یک مستطیل است و یک دایرۀ سیاه داخلش است). با این کار می‌بیند که بک‌گراند فوراً حذف می‌شود.

حذف بک‌گراند عکس

۳/ اصلاح ناحیۀ انتخابی

در مرحلۀ قبل حذف بک‌گراند عکس در واقع تمام شده. اما شاید به نظرتان بیاید که انتخابتان به اندازۀ کافی تمیز نیست. در این صورت به سراغ ابزار Refine Mask می‌رویم تا ناحیۀ انتخابی را اصلاح کنیم. برای این کار اول روی ماسک در پنل Layers دابل کلیک کنید (ماسک همان تصویر سیاه و سفیدی است که سمت راست عکستان می‌بینید). حالا در کادر ظاهر شده روی Mask Edge کلیک کنید. با این کار پنجرۀ Refine Mask باز می‌شود.

حتما بخوانید!  افکت سه بعدی در کورل دراو چگونه ایجاد می‌شود؟

در این پنجره است که می‌توانید انتخاب خود را اصلاح کنید. اول گزینۀ Show Radius را تیک بزنید. شاید ابتدا تغییری نبینید، اما وقتی اسلایدر Show Radius را تکان دهید، می‌بینید که موها و  پرزهای زرافه به انتخابتان اضافه می‌شوند. اینجا اگر موس خود را روی عکس حرکت دهید، می‌بینید که مکان نمای موس تبدیل به یک دایره شده که  وسط آن علامت + است. این یک براش است که می‌توانید با آن روی مناطقی که به نظرتان با دقت انتخاب نشده‌اند drag کنید تا فتوشاپ آن قسمت‌ها تا حد امکان اصلاح کند.

حذف بک‌گراند عکس

حالا تیک گزینۀ Show Radius را بردارید تا عکس به حالت عادی برگردد. حالا باز هم در همین پنجره با اسلایدرها بازی کنید تا از انتخابتان به اندازۀ کافی راضی باشید.

نکته: می‌توانید در همین پنجره روی فلشی که کنار thumbnail (نمایش کوچک از عکستان) است کلیک کنید تا حالت نمایش عکس را از بین لیستی که نشان می‌دهد انتخاب کنید. این حالت‌های نمایش موقتی‌اند و فقط کاربردشان این است که عکس خود را با رنگ‌های مختلف ببینید تا اگر ناحیه‌ای درست انتخاب نشده و از زیر دستتان در رفته آن را پیدا کنید.

حذف بک‌گراند عکس

وقتی کار اصلاح انتخابتان تمام شد، OK را بزنید. حالا سوژه‌تان را با بک‌گراند نامرئی (یا همان ترنسپرنت) دارید که منتظر است برای آن یک بک‌گراند جدید انتخاب کنید.

۴/ انتخاب بک‌گراند جدید

می‌توانید خود سوژه را به یک عکس دیگر ببرید و یا همینجا برای آن یک بک‌گراند انتخاب کنید (با رنگ دادن به بک‌گراند یا آوردن یک تصویر از یک عکس دیگر). اگر می‌خواهید سوژه‌تان را به یک عکس دیگر ببرید، کافیست آن عکس دومی را باز کنید و سوژه را از این عکس به آن عکس drag  کنید. یا برعکس، مثلاً یک منظره را به عنوان بک‌گراند از یک عکس دیگر روی این عکس drag کنید.

۵/ تنظیم اندازۀ تصویر

اگر دوست دارید که اندازۀ سوژه را تغییر دهید، در حالی که روی لایۀ سوژه هستید، کلید های Ctrl+T (یا   Command+T در مَک) را بزنید. بعد برای کوچک یا بزرگ کردن سوژه کافیست دسته‌های کادری را که دور سوژه ظاهر شده تکان دهید. دقت کنید که در حین تغییر اندازۀ سوژه حتماً shift را نگه دارید که ظاهر سوژه‌تان غیر طبیعی نشود. وقتی از اندازۀ سوژه راضی بودید enter را بزنید.

حذف بک‌گراند عکس

حالا همان‌طور که می‌بینید به همین راحتی یک زرافه با بک‌گراند جدید داریم.

Ashleigh Macro

اگر حذف بک‌گراند عکس در فتوشاپ به نظرتان سخت می‌آید، مطمئن باشید با تمرین دستتان راه می‌افتد و این کار برایتان مثل آب خوردن می‌شود. همچنین می‌توانید مجموعه‌ای از آموزش‌های فتوشاپ را در این لینک ببینید. اگر سؤال یا پیشنهادی دارید در قسمت نظرات با ما در تماس باشید.

حتما بخوانید!  بهترین ترکیب های رنگ سال 2020

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question