آتلیه و عکاسیمجله

۱۰ تکنیک برتر عکاسی که برای حرفه ای شدن باید بدانید

تکنیک های حرفه ای عکاسی

اگر شما هم تمایل دارید مهارت عکاسی خود را افزایش داده به سطح بالاتر بروید پیشنهاد می کنم با ما همراه باشید تا، ۱۰ تکنیک برتر عکاسی که برای حرفه ای شدن نیاز دارید، را یاد بگیرید. ۱۰ تکنیک زیر برخی از ارکان اساسی برای عکاسی حرفه ای هستند. این نکات ساده و سر راست می باشند، بنابراین می توانید از امروز از هر یک از این تکنیک های حرفه ای عکاسی استفاده کنید و نتایج بهتری را در عکاسی ببینید.

اگر آماده هستید سطح عکاسی خود را به مرحله بعدی ببرید، با ما همراه باشید.

۱۰ نمونه برتر از تکنیک های حرفه ای عکاسی

 • لرزش دوربین را از بین ببرید.
 • زمینه های ساده = پرتره های بهتر.
 • از فلش پاپ آپ استفاده نکنید.
 • ISO را متناسب با وضعیت تنظیم کنید.
 • با کمک سرعت شاتر، خلاق شوید.
 • پنینگ را برای ایجاد حس حرکت امتحان کنید.
 • با قانون ۱۶ آفتابی آشنا شوید.
 • از قانون یک سوم استفاده کنید.
 • عمق را به مناظر خود اضافه کنید.
 • یک فیلتر پلاریزه باعث افزایش چشم اندازهای شما می شود.

 

 1. لرزش دوربین را از بین ببرید

لرزش دوربین باعث تار شدن عکس ها می شود. معمولاً هنگامی که از سه پایه برای عکاسی استفاده نمی کنید و دوربین را در دست دارید، لرزش و در نتیجه تاری عکس، رخ می دهد. خیلی ساده می توانید از این اتفاق جلوگیری کنید، مرحله اول این است که یاد بگیرید چگونه دوربین خود را به درستی، در دستانتان نگه دارید به طوری که به آن پایدارترین پایه ممکن را بدهید.

راهکار ایجاد پایداری برای دوربین، شامل استفاده از هر دو دست شما می شود – یکی روی برای گرفتن دوربین و عکس گرفتن و دیگری زیر بدنه دوربین / لنز. همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است، باید آرنج خود را به داخل سینه نزدیک کنید تا از استحکام بازوهایتان بیشتر حمایت کنید.

کلید دیگر برای جلوگیری از لرزش دوربین این است که، اطمینان حاصل کنید سرعت شاتر مورد استفاده شما به اندازه کافی سریع است تا از تاری آن جلوگیری کند.

کافی است این نکته را به خاطر بسپرید: مطمئن شوید که سرعت شاتر برابر یا بیشتر از فاصله کانونی لنز است. بنابراین به عنوان مثال، اگر با لنز ۵۰ میلی متری عکس می گیرید، سرعت شاتر باید ۵۰/۱ ثانیه و یا بیشتر باشد. اگر با لنز ۲۰۰ میلی متری عکس می گیرید، سرعت شاتر باید ۲۰۰/۱ ثانیه و یا بیشتر باشد، و غیره.

البته لازم به یادآوری است که، استفاده از سه پایه برای جلوگیری از لرزش دوربین راحت ترین کار می باشد که در عکاسی به شما کمک شایانی خواهد کرد.

 1. زمینه های ساده = پرتره های بهتر

اگر تصویر برداری از صورت، مورد توجه شماست، شاید سریع ترین و آسان ترین کاری که می توانید برای ساختن پرتره بهتر انجام دهید، ساده کردن زمینه است. تمام هدف یک پرتره برجسته کردن شخص موجود در عکس است، نه پس زمینه پشت سر او.

حتما بخوانید!  نقش رنگ در طراحی UI و UX

اگر پس زمینه تصویر بسیار با جزئیات همراه باشد، باعث حواس پرتی می شود و می تواند توجه بیننده را از شخص مورد نظر در عکس کاهش دهد. بنابراین، زمینه های غیر توصیفی و ساده ای پیدا کنید که برای جلب توجه رقابت نمی کنند.

اگر یک مکان عالی برای عکس برداری پرتره پیدا کردید، اما نگران بیش از حد آشفته بودن زمینه هستید، از دیافراگم بزرگ استفاده کنید تا عمق میدان را به حداقل برسانید و پس زمینه را به خوبی تار کنید، همانطور که در تصویر بالا دیده می شود.

همچنین می توانید پس زمینه تصویر را در فتوشاپ تار کنید.

 1. از فلش پاپ آپ استفاده نکنید

نوری که از فلش پاپ آپ روی دوربین شما ساطع می شود، روشن، شدید، خشن و غیر طبیعی است. به عبارت دیگر، بهتر است از آن استفاده نکنید!

اگر در شرایطی قرار دارید که نور کمی دارد، راهی دیگر برای گرفتن یک تصویر با نور خوب انتخاب کنید. شاید ساده ترین کار افزایش ایزو (ISO) باشد.

ISO حساسیت سنسور دوربین به نور را کنترل می کند، بنابراین هرچه عدد ISO بالاتر باشد حساسیت سنسور نیز بیشتر می شود. اگر با ISO 400 عکس می گیرید و خیلی تاریک است، ISO 800 ، ۱۶۰۰ ، ۳۲۰۰ و غیره را امتحان کنید. با افزایش ISO، متوجه افزایش نویز دیجیتال خواهید شد، اما کمی نویز برای پرداختن به نور بهتر، کمترین هزینه ای است که باید بپردازید.

تکنیک های حرفه ای عکاسی

همچنین می توانید دیافراگم را باز کنید تا نور بیشتری به لنز دوربین وارد شود. دیافراگم مجموعه تیغه های داخل لنز است و اندازه آن با f-stop اندازه گیری می شود.

مقیاس f-stop شامل دیافراگم های بسیار بزرگ مانند f / 1.4 تا دیافراگم های بسیار کوچکی مانند f / 22 است، همانطور که در نمودار بالا دیده می شود.

اگر در نور کم عکس می گیرید، دیافراگم را باز کنید تا تصویر روشن تر شود.

 1. ISO را متناسب با وضعیت تنظیم کنید

همانطور که در بالا اشاره شد، ISO حساسیت سنسور دوربین به نور را کنترل می کند. این بدان معنی است که شما باید از ISO مناسب بسته به شرایط استفاده کنید. استفاده از این قابلیت یکی از تکنیک های حرفه ای عکاسی است.

به عنوان مثال، اگر در ظهر و در ساعات روشن روز عکاسی می کنید (همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید)، به حداقل رساندن ISO (که بسته به دوربین ممکن است از ۵۰-۲۰۰ باشد) معقول تر است. دلیلش این است که وقتی مقدار زیادی نور وجود دارد، نیازی به حساسیت بیشتر حسگر نسبت به نور نیست.

برعکس، وقتی نور کم است، ISO را بالا ببرید. بسیاری از دوربین های دیجیتال امروزی می توانند با ISO 3200 و بالاتر عکس بگیرند، بدون اینکه نویز دیجیتالی زیادی در عکس مشخص شود.

 

 1. با کمک سرعت شاتر، خلاق شوید

از یین سه تنظیمات نوردهی یعنی دیافراگم، سرعت شاتر و ISO، سرعت شاتر شاید بیشترین امکانات را در مورد عکس های خلاقانه ارائه دهد. به این دلیل که می توانید حرکت ثابت را با سرعت شاتر سریع، یا حرکت تاری با سرعت شاتر پایین را انجام دهید. هنگام کاهش سرعت شاتر، همه نوع گزینه برای ایجاد حس حرکت در عکس را در اختیار دارید.

حتما بخوانید!  5 نکته برای طراحی داشبورد حرفه‌ای

شما می توانید مسیر حرکت وسایل نقلیه در حال عبور در تصاویر را ایجاد کنید، حرکت شخص را هنگام راه رفتن، دویدن یا رقصیدن تار کند و حتی عکس هایی از آسمان شب را با ردپای ستاره ای اغراق آمیز، ایجاد کنید.

تمام آنچه که شما برای ثبت یک تصویر خارق العاده نیاز دارید، سوژه متحرک، سرعت شاتر آهسته و دوربین شما که روی سه پایه نصب شده است!

 1. پانینگ (panning) را برای ایجاد حس حرکت امتحان کنید.

علاوه بر ثابت یا تار شدن حرکت، می توانید سرعت شاتر مورد استفاده خود را با تغییر مکان دوربین ترکیب کرده و جلوه بصری جالب دیگری ایجاد کنید.

پانینگ ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد، اما واقعاً اینگونه نیست. برای شروع، سرعت شاتر را کمی کمتر از آنچه معمولاً استفاده می کنید، انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر به طور معمول در ۱۲۵/۱ ثانیه عکس می گیرید، آن را به ۳۰/۱ ثانیه کاهش دهید.

سپس، همانطور که سوژه در مقابل دوربین حرکت می کند، دوربین را همراه با آن حرکت دهید، سوژه را در کادر حفظ کنید. همانطور که این کار را انجام می دهید، انگشت خود را روی دکمه شاتر نگه دارید، تا نیمه آن را فشار دهید تا فوکوس قفل شود.

بعد، شاتر را تا پایین فشار دهید، اطمینان حاصل کنید که حتی پس از فشرده شدن شاتر، حرکت متحرک را ادامه می دهید.

 1. با قانون ۱۶ آفتابی آشنا شوید

تکنیک های حرفه ای عکاسی

وقتی از حالت عکاسی در حالت خودکار کامل به حالت عکاسی در حالت دستی می روید، ممکن است کمی طاقت فرسا باشد. به هر حال، این بدان معنی است که شما دیافراگم، سرعت شاتر و ISO مناسب را برای نوردهی مناسب تعیین می کنید.

با این وجود قانون ۱۶ آفتابی (Sunny 16 Rule) به شما کمک می کند تا از تنظیمات به درستی استفاده کنید. اگر هوا آفتابی است، با دیافراگم f / 16، سرعت شاتر ۱۰۰/۱ ثانیه و ISO 100 را تنظیم کنید.

اما این قانون شرایط دیگری را نیز در بر می گیرد، مانند زمانی که هوا کمی ابری یا وقتی که کاملاً ابری است، همانطور که در نمودار بالا دیده می شود.

 1. از قانون یک سوم استفاده کنید

یکی از رایج ترین (و ساده ترین) تکنیک های حرفه ای عکاسی که می توانید از آن، برای بهبود عکس های خود استفاده کنید، قانون یک سوم است.

تکنیک های حرفه ای عکاسی

این قانون به راحتی بیان می کند که شما باید کادر را به نه قسمت مساوی تقسیم کنید (همانطور که در بالا مشاهده می کنید) و از خطوط شبکه برای کمک در ساخت عکس استفاده کنید.

ایده این است که اگر سوژه را در امتداد یکی از خطوط افقی یا عمودی قرار دهید، یا حتی بهتر از این، در یکی از چهار نقطه متقاطع، ترکیب بسیار قوی و متعادلی خواهید داشت.

 1. عمق را به مناظر خود اضافه کنید

بزرگ ترین مسئله برای خلق تصویر یک منظره جذاب، اغلب انتقال اندازه، مقیاس و عمق صحنه است. به هر حال، شما سعی دارید یک فضای سه بعدی را در یک محیط دو بعدی نشان دهید …

حتما بخوانید!  استفاده از ادجاستمنت براش در لایت‌روم قسمت دوم

برای اینکه عمق بیشتری به چشم انداز خود ببخشید، باید عناصر پیش زمینه منظره را مانند صخره های موجود در تصویر بالا را در عکس قرار دهید.

با گرفتن دوربین در موقعیت پایین تر زمان عکس برداری، می توانید مواردی مانند سنگ ها یا گل ها را بی درنگ در پیش زمینه قرار دهید. شما همچنین می توانید از یک شخص یا یک شی ساخته شده توسط انسان استفاده کنید – به عنوان مثال حصار یا دوچرخه – تا ابعاد بیشتری به صحنه ببخشید.

علاوه بر این ، می توانید از یک لنز با زاویه دید عریض برای بهبود عمق عکس استفاده کنید.

لنزهای زاویه دید عریض، از آنجا که میدان دید گسترده تری دارند، به شما امکان می دهند پیش زمینه بیشتری از صحنه را در تصویر داشته باشید. این امر صادق است، به ویژه اگر در قالب عمودی عکس بگیرید.

در حقیقت، به همین دلیل یک عکس منظره با قالب عمودی اغلب بیشترین عمق را دارد. بنابراین، سعی کنید دوربین خود را به صفحه عمودی متمایل کنید، چیزی پیدا کنید تا در پیش زمینه قرار گیرد، حالا یک تصویر کاملاً عمیق برای نمایش خواهید داشت.

 1. یک فیلتر پلاریزه باعث افزایش چشم اندازهای شما می شود

یکی از اولین چیزهایی که شما باید به عنوان یک عکاس منظره، خریداری کنید، لنز پلاریزه است. لنزهای پلاریزره در عکس برداری ضروری هستند، زیرا از بسیاری جهات می توانند عکس های منظره شما را بهبود بخشند.

تکنیک های حرفه ای عکاسی

لنز پلاریزه برای مبتدیان، با عمیق تر ساختن آبی آسمان و روشنتر شدن ابرهای سفید، کنتراست بیشتری در آسمان ایجاد می کنند.

دوم، فیلترهای ضد انعکاس سطح غیر فلزی را مانند آب برش می دهند. این بدان معناست که شما به جای دیدن یک تابش خیره کننده از خورشید در واقع می توانید تابش خورشید به داخل آب بینید.

فیلترهای پلاریزه همچنین مه و غبار جو را کاهش می دهد و به شما یک عکس شفاف می دهد، که در آن می توانید عناصر پس زمینه را به خوبی ببینید. فیلتر پلاریزه به خوبی می تواند انعکاس های مزاحم را از تصویر شما حذف کند.

کلام آخر اینکه، برای اینکه در عکاسی حرفه ای شوید و عکس های هوشمندانه و جذابی ثبت کنید، تمرین مداوم این نکات را فراموش نکنید. شما می توانید این تکنیک های حرفه ای عکاسی را برای هر سوژه ای و در هر زمانی به کار بگیرید و نتایج آن را ببینید. امیدواریم خواندن این مقاله برای شما همراهان همیشگی مفید بوده باشد. شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: www.photographytalk.com

نمایش بیشتر

خانه فتوشاپ

از سال 73 به کامپیوتر علاقه مند شدم ، بیش از 12 سال فروشگاه نرم افزار داشتم در رشته شهرسازی تحصیلاتم رو تموم کردم و از سال 81 دبیر آموزش و پرورش هستم . اما بیش از 7 ساله که به فتوشاپ علاقه مندم و دوست دارم در این زمینه بیشتر یاد بگیرم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا