و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

تفاوت بین طراحی تبلیغاتی و طراحی گرافیک

طراحی تبلیغاتی و طراحی گرافیک دو رشتۀ طراحی هستند که ممکن است گاهی با هم اشتباه گرفته شوند. اما در حقیقت از چند نظر با هم متفاوتند. تفاوت اصلی این دو این است که طراحی تبلیغاتی در مورد ایجاد مفاهیمی است که کاملاً تمرکزشان بر تبلیغات است، اما طراحی گرافیک بیشتر در مورد ایجاد تصاویر با ترکیب متن، فونت، رنگ و … است.

در واقع وقتی می‌گوییم “طراح تبلیغاتی” منظور کسی است که مسیر تبلیغات را طراحی می‌کند. در نتیجه فقط در زمینۀ تبلیغات فعالیت دارد. اما یک طراح گرافیک می‌تواند در هر زمینه ‌ای فعالیت کند. در مورد رابطۀ این دو طراح هم باید گفت آن‌ها با هم در یک گروه برای خلق آثار خلاقانه همکاری می‌کنند. در این مقاله که از وب‌سایت Freepik برای شما عزیزان تهیه شده، در مورد هر کدام از این زمینه‌ها و نحوۀ همکاریشان با هم بیشتر صحبت می‌کنیم.

طراحی تبلیغاتی

کار طراحی تبلیغاتی چیست؟

در طراحی تبلیغاتی ، کار طراح مستقیماً با مشتری (که همان برندی که است که به دنبال طراحی تبلیغاتی است) در ارتباط است. کار آن‌ها خلق محتوای تبلیغاتی در زمینه‌های مختلف مثل طرح‌های چاپی و بروشورها، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغاتی رادیویی و … است.

هدف اصلی طراحی تبلیغاتی این است که خدمات یا محصول مورد نظر را به بهترین شکل تبلیغات کنند، تا نهایتاً بیشترین فروش را داشته باشند. برای رسیدن به این هدف، در ابتدای کار صاحب آن خدمات یا محصول با طراح تبلیغاتی در مورد چیزهایی که برندشان نیاز دارد، صحبت می‌کنند. اصولاً طراحان تبلیغاتی در یک آژانس تبلیغاتی فعالیت می‌کنند و از طریق این آژانس با برندهای مختلف همکاری می‌کنند. گاهی هم خود طراح صاحب یک آژانس تبلیغاتی است.

طراحی تبلیغاتی

در گفت و گوی طراح تبلیغاتی با برند مقابل، طراح از دانش خود در مورد اصول روانشناسی در بازاریابی و نحوۀ برقراری ارتباط تصویری با مخاطب می‌گوید تا با آن برند به یک چشم انداز واحد برسند. اصولاً طراحان تبلیغاتی عضوی از یک گروه هستند که هدفشان مشخص کردن استراتژی تبلیغات است.

این گروه می‌تواند علاوه بر طراحان تبلیغاتی، شامل کپی رایترها، طراحان استوری برد، فیلم سازها، کارگردان‌های تبلیغاتی و … باشد. به هر حال هدف همۀ این افراد، زنده کردن ایدۀ تبلیغاتی مورد نظر است.

کار طراحی گرافیک چیست؟

طراحی گرافیک با جنبه‌های بصری یک طراحی سر و کار دارد. جنبه‌هایی مثل متن، فونت، ترکیب بندی و … که با استفاده از آن‌ها می‌تواند هر نوع از طراحی بصری را خلق کند. طراحان گرافیک بر خلاف طراحان تبلیغاتی، فقط در زمینۀ تبلیغات فعالیت نمی‌کنند. آن‌ها در صنایع مختلف از طراحی لوگو گرفته تا طراحی کاور آلبوم موسیقی و … نقش دارند.

حتما بخوانید!  مروری بر ویژگی های جدید ایلاستریتور 2019

هدف طراحی گرافیک ساخت ترکیب‌های چشم‌نواز بصری است که قرار است مفهوم خاصی را انتقال دهند. حالا این مفهوم ممکن است مربوط به فرآیند برندسازی باشد مثل لوگو، تایپوگرافی برای برند و … . گاهی هم طراح گرافیک ایدۀ مد نظر طراح تبلیغاتی را اجرا می‌کند و یا طبق کتابچۀ یک برند طراحی می‌کند (Brand Book که شامل ویژگی‌های نحوۀ نمایش یک برند است؛ مثل رنگ، فونت یا شعار اختصاصی یه برند).

طراح تبلیغاتی و طراح گرافیک چگونه با هم همکاری می‌کنند؟

وقتی یک برند تصمیم می‌گیرد با یک آژانس تبلیغاتی همکاری کند تا آن آژانس یک استراتژی تبلیغاتی برای برند ایجاد کند، طراح تبلیغاتی و طراحی گرافیک با هم همراه می‌شوند. اصولاً یک برند با چند آژانس تبلیغاتی گفت و گو می‌کند و ایده‌های طراح تبلیغاتی آن آژانس‌ها را می‌شنود. بعد از بین آن‌ها بهترین را انتخاب می‌کند و با آن‌ها همکاری می‌کند.

در طراحی تبلیغاتی، در هر مرحله به یک سری طراحی بصری نیاز است و اینجاست که طراحی گرافیک وارد عمل می‌شود. در شروع کار، طراح تبلیغاتی استراتژی تبلیغات را برای طراح گرافیک روشن می‌کند. سپس طراح گرافیک با استفاده از راهنمای ویژگی‌های برند شرکت (که می‌تواند در قالب همان Brand Book باشد) و بر اساس دیدی که طراح تبلیغاتی به هدف طراحی دارد، طراحی‌های لازم را خلق می‌کند.

بعد از تمام شدن طراحی گرافیک، طراح تبلیغاتی طرح‌های نهایی را به برند ارائه می‌دهد. اینجا اگر برند تمایل به ایجاد تغییراتی باشد در مورد آن‌ گفت و گو می‌کنند تا به نتیجۀ دلخواه برسند. پروژه‌هایی که معمولاً طراحان تبلیغاتی با طراحان گرافیک همکاری می‌کنند عبارتند: تبلیغات چاپی مثل بروشورها، تابلوهای تبلیغاتی اتوبوس ها، مجلات تبلیغاتی و هر نوع طراحی بصری که هدف آن فروش یک محصول یا خدمات است.

سخن پایانی

اگر تمایل دارید که وارد حیطۀ طراحی تبلیغاتی شوید، باید در مورد روش‌های بازاریابی و تبلیغات مطالعه کنید. حالا اگر زمینه‌ای هم در طراحی گرافیک داشته باشید، می‌تواند کمکتان کند. اگر هم یک طراح گرافیک هستید و مایلید که با طراحان تبلیغاتی همکاری کنید، موقعیت‌های شغلی در آژانس‌های تبلیغاتی را بررسی کنید. در بعضی موارد هم آژانس‌های کوچک‌تر که به خلاقیت بیشتری نیاز دارند، طراحان گرافیک را به صورت فریلنس استخدام می‌کنند.

به هر حال فراموش نکنید که نباید همکاری طراح تبلیغاتی و طراح گرافیک را دست کم بگیرید. چرا که در نتیجۀ نهایی تأثیر مستقیم دارد و هر چه آن‌ها بتوانند همکاری بهتری داشته باشند، محصول نهایی هم بهتر و مطلوب‌تر خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question