و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

چگونه برای برند خود سیستم طراحی سوشال‌مدیا ایجاد کنیم

سال ۲۰۱۹ سال مهمی برای سیستم طراحی بوده‌است. غول‌های طراحی از Apple تا Airbnb برای ایجاد یک تجربۀ کاربری منسجم و ساده‌سازی فرایند‌‌‌‌های طراحی داخلی خود، منابع و تحقیقات جدیدی را به‌ کار گرفته‌‌اند. ایجاد سیستم طراحی سوشال‌مدیا در حال حاضر بسیار روی بورس است و بازار داغ آن‌ به این‌ زودی تمام نخواهد شد.

حالا سوال این است که چه چیزی در طراحی تجربۀ کاربری منسجم نقش مهمی دارد؟ بله، سوشال‌مدیا. می توان گفت دورانی که پست ‌اجتماعی هر برند فقط با ۱۴۰‌ کاراکتر و یک ‌تصویر‌ استوک‌ کامل می‌شد گذشته‌است. برندها مایلند و در واقع نیاز دارند تا به بهترین شکل، شخصیت، سبک و استایل برند خود را ترسیم و تنظیم کنند.

داشتن یک سیستم طراحی سوشال‌مدیا می‌تواند پست‌ها را در تمام پلتفرم‌های اجتماعی از لحاظ رنگ، شکل حروف، چیدمان و … تنظیم و مجموعه‌ای منسجم از مؤلفه‌های اجتماعی ایجاد کند که بتواند به طور مؤثر و پر‌جنب و جوش زبان رسمی یک برند را تداعی کند. در این مقاله که از سایت دریبل دات کام برای مخاطبان خانۀ فتوشاپ ترجمه شده‌است، می‌خواهیم مراحل ایجاد یک سیستم طراحی سوشال‌مدیا برای مدیران رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی را مرور کنیم.

گام اول: دستور‌‌العمل‌های برند خود را مرور کنید

اولین و مهم‌ترین نکته این است که بدانید که شما یا تیمتان در حال حاضر چه دستورالعمل‌هایی برای برند خود دارید؟ اگر هنوز دستورالعملی ندارید، اول باید زمانی را بگذارید و تصمیم بگیرید که می خواهید برند شما چگونه شناخته شود; می‌توانید یک استراتژیست برند را برای راهنمایی گرفتن استخدام کنید.

سیستم طراحی سوشال‌مدیا
طراح: Kyle Anthony Miller

گام دوم: باید بدانید که برند شما با کدام رسانه‌های اجتماعی و چگونه کار می کند

قبل از این که مستقیم به سراغ نرم‌افزار‌های طراحی بروید، از همکاران خود در زمینۀ رسانه‌های اجتماعی و بازار‌یابی بخواهید که یک لیست از موارد زیر تهیه کنند:

  • رسانه‌های اجتماعی مورد استفاده: اینستاگرام، توییتر، فیس‌بوک، لینکدین، پینترست و ….
  • ابعاد مورد نیاز همۀ تصاویر برای هر‌ یک از رسانه‌های اجتماعی
  • نوع پست‌های به اشتراک گذاشته‌شده: نقل قول‌ها، عکس‌ها، پروفایل مشتری‌ها، آثار هنری، فیلم‌ها، اینفو گرافیک‌ها، لیست‌ها و …

علاوه بر لیست گفته‌شده، از آن‌ها بخواهید که هدفی که پشت هر نوع از پست هاست را توضیح دهند; آیا هدف، تبلیغ برای پست یک وبلاگ است؟ برای فروش یک محصول است؟ یا …  این اطلاعات کمک می‌کند تا برای طراحی هر قسمت از محتوا بر اساس هدف کلی برنامه‌ریزی کنید.

گام سوم: به سراغ سیستم طراحی سوشال‌مدیا بروید

با استفاده از نرم افزار‌های طراحی نوار‌های رنگی، متن‌ها، فونت متن‌ها و… را تعیین و ایجاد کنید. نکتۀ مهم در این بخش، این است که بتوانید طرحی ایجاد کنید که با همۀ پلتفرم‌های سوشال‌مدیا که تیمتان با آن‌ها کار می‌کنند، سازگار باشد. برای مثال، یک طرح که چیدمان استوری اینستاگرام را دارد، برای پست فیس‌بوک مناسب نیست. پس یادتان باشد که باید روی شکل‌گیری طرحی کار کنید که در چیدمان‌های مختلف سوشال‌مدیا کار کند.

حتما بخوانید!  بالا بردن کیفیت تصاویر در فتوشاپ

طراحی را می‌توانید به صورت دستی انجام دهید و یا با استفاده از نرم افزار‌های طراحی مثل Sketch یا Figma و یا حتی Photoshop، الگوهایی ایجاد کنید که فقط با چند کلیک تبدیل به محتوای مورد نیاز سوشال‌مدیا شود.

مهم‌ترین عناصر طراحی عبارتند از:

  • نام برند: مطمئن شوید که نام برند یا لوگوی برند در همۀ الگوها در یک مکان مشخص و ثابت است.
  • فاصله: سعی کنید در پست‌های خود فاصله و فضای خالی ایجاد کنید; این کار، خواندن و درک محتوای شما را برای مخاطب راحت‌تر می کند.
  • رنگ‌ها: از رنگ‌های مخصوص برند خود استفاده کنید و یا این که برای هر کدام از انواع پست‌ها، یک رنگ خاص و منحصر‌به‌فرد را انتخاب و استفاده کنید.
  • تصاویر: استفاده از  تصاویر در پست‌ها جای کار زیادی دارد. چه ازعکس‌های آرشیوی استفاده می‌کنید و چه از عکس‌های جدید، می‌توانید برای ساخت محتوای خاص خود، از یک سبک یا ظاهر یکسان و ویژه در عکس‌ها استفاده کنید. همچنین برای این کار می‌توانید از فیلتر‌ها و افکت‌های یکسان استفاده کنید تا همۀ عکس‌های شما یک استایل ویژه و ثابت داشته‌باشند.

نکته: برای این که مطمئن باشید که همۀ اجزای طراحی و محتوای شما با زبان بصری برند هم‌خوانی دارد، دستورالعمل‌های برند خود را مرور کنید.

گام چهارم: استانداردهای جدید سوشال‌مدیای خود را مستند کنید

بعد از طراحی، برای مدیر رسانه‌های اجتماعی تیم، دلیل استفاده و نحوۀ استفاده از طرح‌های جدید را توضیح دهید. یک راهنما بسازید و در آن هدف استفاده از هر کدام از مولفه‌های طراحی جدید و چگونگی استفادۀ مناسب از آن‌ها را نشان دهید. هم چنین در این راهنما مواردی مثل این که چرا یک پست خاص با شکلی که هست قالب‌بندی شده، چه عناصری را نباید تغییر داد و چه عناصری قابل ویرایش هستند را نیز بگویید. این کار باعث می‌شود که مطئن شوید از طرح‌های شما به‌درستی استفاده می‌شود.

 گام پنجم: به تیم خود آموزش دهید و اجزای مختلف را تست کنید

در این مرحله، مستندات خود را با تیم بازاریابی به اشتراک بگذارید و نظرات و سوالات آن‌ها را جویا شوید. طرح‌های جدید و راهنمای آن‌ها را زودتر برای آن‌ها بفرستید تا هم قبل از این که کار با آن طرح‌ها شروع شود، با طراحی‌ها آشنا شوند و هم نحوۀ استفاده از آن ها را یاد بگیرند.

بعد از این که به تیم بازاریابی توضیح دادید که چگونه از سیستم طراحی سوشال‌مدیای جدید استفاده کنند، از آن‌ها بخواهید که آن را تست کنند و نقاط ضعفی که در حین ایجاد محتوا با آن رو به رو شدند را یادداشت کنند. شما نیز مشکلات را برطرف کنید تا اعضای گروه برای استفادۀ مولفه های جدید مشتاق باشند و احساس امنیت کنند.

حتما بخوانید!  21 ابزار ضروری برای طراحان گرافیک در سال 2020

نکته: در حالت ایده‌آل تیم سوشال‌مدیا، کار با اصول اولیۀ نرم‌افزار طراحی شما را بلدند; اما در غیر این صورت، ممکن است لازم باشد به آن‌ها در حد لازم آموزش دهید. برای این که کار را برای همۀ اعضا راحت‌تر کنید، می‌توانید از یک نرم‌افزار مثل Figma یا Canva استفاده کنید که امکان اصلاح مجدد و حذف تصاویر را به‌راحتی داشته باشد.

گام ششم: ارزیابی و تکرار

چند هفته برای تیم سوشال‌مدیا وقت بگذارید و با آن‌ها هماهنگ شوید تا در مورد دیدگاه‌ها و تعامل‌ها در انواع رسانه‌های اجتماعی بیشتر بدانید. هم‌چنین باید بدانید که آیا مواردی هست که باید برطرف شوند؟ آیا اجزای طراحی نیازی به تغییر دارند؟ و … بعد از آن مطمئن شوید که آن‌ها طراحی شما را به‌خوبی پذیرفته‌اند و قسمت‌های مورد علاقۀ آن‌ها را نیز در طراحی‌های بعدی خود تکرار کنید.

طراح: Uran

نکات پایانی

فراموش نکنید که سیستم طراحی سوشال‌مدیا باید یک بخش اساسی از مقولۀ برندسازی باشد. قدرت ایجاد یک ظاهر و احساس یکسان و سازگار با همۀ کانال‌های ارتباطی در سوشال‌مدیا را دست‌کم نگیرید. باید مسیری طولانی را طی کنید تا بتوانید وفاداری مخاطبان را به دست آورید و به کاربران کمک کنید که به‌سرعت و در یک نگاه مفهوم و پیام محتوای شما را درک کنند. اما این کار چندان سختی نیست! پس همین حالا شروع کنید و اگر سوالی داشتید در قسمت نظرات با ما درتماس باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question