و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

۵ نکته ی حرفه ای برای تقویت مهارت های طراحی یو آی

اگر کار خود را در طراحی یو آی (UI یا رابط کاربری) به تازگی شروع کرده اید، احتمالا به دنبال راه هایی برای کسب مهارت بیشتر هستید. به همین منظور، این مقاله از سایت Dribbble.com برای مخاطبان خانه ی فتوشاپ ترجمه شده است. سایت Dribbble.com از طراحان برتر یو آی خواسته است تا تجربه ی خود را به اشتراک بگذارند و به طراحان کمک کنند تا مهارت های طراحی یو آی خود را ارتقا دهند و یو آی های زیباتر و در عین حال کاربردی تری داشته باشند. در ادامه به ۵ نکته در طراحی یو آی از زبان این طراحان  اشاره می کنیم. می توانید با کلیک روی نام هر کدام از طراحان، نمونه کارهای بیشتری را از آن ها ببینید.

/۱ طراحی خود را بر پایه‌ای محکم بنا کنید

توسعه دهنده ها ( Developer ها) برای افزایش سرعت پیشرفت کار خود از یک روش ویژه استفاده می کنند که به آن پیشرفت تدریجی می گویند. این روش به این صورت است که کار را از یک پایه ی قرص و محکم شروع می کنند و بعد اصلاحات را لایه به لایه اعمال می کنند. با این روش می توان مطمئن شد که نتیجه ی یو آی طراحی شده به همان شکل اجرا می شود.

من این روش را در هر قسمت از طراحی خود اعمال می کنم. برای مثال، قبل از اضافه کردن گرادیانت شفاف یا سایه های ترند شده، ساختار ترکیب اصلی طراحی خود را به درستی تعیین می کنم؛ به این معنی که روی فاصله، جایگاه و گروه بندی عناصر با شکل اولیه ی بدون رنگ آن ها کار می کنم. سپس به سراغ رنگ آمیزی اصلی عناصر می روم و بعد به اضافه کردن سایه یا افکت های دیگر به آن ها فکر می کنم.

این رویکرد (پیشرفت تدریجی) به من کمک می کند تا بتوانم پیشرفت کار خود را از حالت اولیه تا نسخه ی نهایی ببینم.

با هر لایه ای که اضافه می کنم، می توانم روند تکامل طرح خود را ردیابی کنم و همچنین با مقایسه ی آن ها نقایص طرح را مانند مثال زیر، برطرف کنم:

نام طراح: Olia Gozha

/۲ کیت های یو آی ایجاد کنید

 کیت های یو آی (UI Kits) در واقع فریم ورک هایی برای طراحی رابط کاربری گرافیکی هستند که بعضی از چیدمان ها مانند دکمه ها و… را از قبل دارند. شما می توانید این کیت ها را به صورت فایل لایه باز فتوشاپی دانلود کنید و فایل رابط کاربری خود را داخل آن قرار دهید تا ظاهر نهایی طراحی خود را ببینید و یا این که خودتان این کیت ها را طراحی کنید.

حتما بخوانید!  4 مهارت مهمی که گرافیست ها باید در سال 2020 یاد بگیرند

استفاده از این کیت ها یک تجربه ی عالی برای یادگیری هستند؛ به خصوص اگر تازه کار هستید. ایجاد کیت یو آی در ابتدای کار کمک می کند تا اصولی مانند ثبات و استحکام در طراحی، مدیریت و سازمان دهی فایل های طراحی و ساختار طراحی را یاد بگیرید. هم چنین با این کار می توانید بعضی از مهارت های طراحی یو ایکس (تجربه ی کاربری) خود را در طول فرآیند ارتقا دهید.

اگر شما یک طراح تازه کار هستید، شاید هنوز نتوانید روی پروژه ی خود به صورت Multi Screen (نمایش پروژه در چند صفحه نمایش کنار هم) کار کنید و آن را مدیریت کنید. در نتیجه، ایجاد یک کیت یو آی می تواند یک تجربه ی مفید در یادگیری و هم چنین یک ویترین برای نمایش نمونه کار های شما باشد.

یکی از مهم ترین نکاتی که همیشه به طراحانی که قصد ایجاد یک کیت یو آی را دارند توصیه می کنم، این است که دقت کنید که طرحتان مطابق با نوع کار مد نظر شما باشد؛ چرا که احتمالا کارفرمایان قرار است آن را به عنوان نمونه کار شما ببینند. من به لطف کیت های یو آی توانسته ام در چندین پروژه با مشتری های فوق العاده همکاری کنم. قطعا شما هم می توانید با همین روش پروژه های خوبی بگیرید.

نام طراح: Pierlui Giglio

/۳ خود را با الگوهای UI آشنا کنید

یکی از روش های فوق العاده برای بهبود مهارت های طراحی یو آی، آشنا شدن با الگوهای معمول طراحی رابط کاربری و ایده گرفتن به طور مداوم است. یکی از مزایای استفاده از این روش این است که با گذشت زمان، چشم شما به تشخیص سریع UI/UX خوب از بد عادت می کند. در نتیجه با درک درست از الگوهای معمول طراحی رابط کاربری، می توانید وقتی در حال ایجاد یک طرح خاص برای یک محصول و یا یک سرویس خاص هستید، به آن الگوها به عنوان مثال هایی در دنیای واقعی مراجعه کنید.

نام طراح: Nimasha Perera

مهارت های طراحی یو آی

/۴ سلسله مراتب طراحی خود را تعریف کنید

زمانی که در حال انجام کار هستید، باید سلسله مراتب طراحی رابط کاربری خود را تعیین کنید; چه زمانی که در حال کار با وایر فریم ها، موک آپ های با کیفیت و … هستید و چه زمانی که از یک سیستم طراحی استفاده می کنید. وقتی که در حال طراحی هستید، این سوال ها را در نظر بگیرید:

  • مهم ترین عنصر در این صفحه چیست؟
  • چگونه می توانم این عنصر را پررنگ کنم؟
  • کاربران چه کاری را می خواهند اینجا انجام دهند؟
  • چگونه می توانم آن را در اولویت قرار دهم؟
  • از نظر متنی، چگونه این مورد در جریان کلی تجربه ی کاربری منطبق می شود؟ صفحه ی قبلی چیست؟ صفحه ی بعدی چیست؟ مسیر پایانی چیست؟ کاربران چگونه، کجا و چه زمانی از این رابط کاربری استفاده می کنند؟
حتما بخوانید!  چرا سئو مهم است؟

برای اولویت قرار دادن یک بخش یا متن می توانید از رنگ، سایز، ضخامت، شکل و جایگاه خاص استفاده کنید.

برای شروع، یک لیست از شماره ی ۱ تا ۴ تهیه کنید و به ترتیب از شماره ی ۱ مهمترین صفحه/ صفحه نمایش/ رابط کاربری و در شماره ی ۴ کم اهمیت ترین مورد را بنویسید. وقتی بتوانید سلسله مراتب را تعریف کنید، می توانید با نظم و دقت بیشتری طراحی خود را پیش ببرید. تصویر زیر یک اولویت بندی ۱ تا ۴ را نشان می دهد:

نام طراح: Nguyen Le

/۵ مدام تمرین کنید و طراحی خود را برای تقویت مهارت های طراحی یو آی به اشتراک بگذارید

یکی از روش هایی که به بهبود مهارت های طراحی یو آی کمک می کند، تمرین مداوم است. لازم نیست که حتما هر روز طراحی کنید، بلکه تمرین مداوم به این معنی است که حداقل چند بار در هفته مشغول طراحی شوید. فراموش نکنید که هر بار طرح خود را به اشتراک بگذارید، از مخاطبان نظر بخواهید و به نظراتشان دقت کنید. این کار به طور ویژه به طراحان تازه کار کمک می کند تا با سرعت بیشتری پیشرفت کنند.

 تمرین مداوم نه تنها مهارت و اعتماد به نفس شما را در کارتان بیشتر می کند، بلکه باعث می شود  ریسک بیشتری را در کارتان بپذیرید، الگوهای جدیدی برای طراحی یو آی ایجاد کنید و سبک منحصر به فرد خود را که شما را از باقی طراحان متمایز می کند، پیدا کنید.

نام طراح: Giga Tamarashvili

مهارت های طراحی یو آی

حالا که این نکات را برای تقویت مهارت های طراحی یو آی یاد گرفته اید، وقت آن رسیده که طراحی را شروع کنید و این نکات را امتحان کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question