و حالا خانه فتوشاپ در ظاهری جدید! 30 هزار تومان اعتبار وفاداری به کیف پول همراهان خانه فتوشاپ واریز شد. همین حالا از اعتبار خود استفاده کنید
0

چگونه می‌شود تبدیل به یک پروداکت‌ دیزاینر شد؟

اگر می‌خواهید وارد حرفۀ پروداکت دیزاین شوید اما نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید، این مطلب را از دست ندهید. در این مقاله که از سایت دریبل‌دات‌کام برای مخاطبان خانۀ فتوشاپ ترجمه شده‌است، یک پروداکت‌ دیزاینر یو ‌ایکس به نام استیون پاول توضیح می‌دهد که چگونه می‌توانید بدون هیچ تجربۀ قبلی در زمینۀ پروداکت‌ دیزاین، وارد این حرفه شوید.

پروداکت دیزاین چیست؟

پروداکت‌ دیزاین فرآیند شناسایی افراد واقعی با مشکلات واقعی و استفاده از یک فرآیند تکرارشوندۀ انسان‌محور برای ارائه و اعتبارسنجی راه حل‌های مربوط به آن مشکلات است. در واقع پروداکت‌ دیزاین به افراد کمک می‌کند تا به یک هدف خاص خود که در اینجا تولید یک محصول است برسند. امروزه این اصطلاح بیشتر در دنیای فناوری کاربرد دارد. بنابر‌‌ این منظور از “محصول” در پروداکت‌ دیزاین، محصولات دیجیتالی مثل اپلیکیشن‌ها یا وب سایت‌هایی است که کمک می‌کنند تا چیزی مثل فیس‌بوک یا گوگل‌مپ را ایجاد کنیم.

پروداکت دیزاین یک حرفۀ انحصاری نیست

یک تصور در مورد دنیای پروداکت‌ دیزاینرها، این است که آن ها از کودکی، با یک دفترچه و مداد در دست، طراحی را شروع کرده‌اند؛ اما این تصور درست نیست! واقعیت این است که بسیاری از طراحان جامعۀ تکنولوژی، با پیش‌زمینه های مختلف دیگری وارد این حرفه شده‌اند که این یک نکتۀ مثبت است! از زمینه‌های متنوعی مثل آموزش، بازاریابی، مددکاری اجتماعی، برنامه‌نویسی، آشپزی، طراحی گرافیک، پشتیبانی مشتری و هرچیز دیگری که فکرش را می‌کنید…

پروداکت دیزاین فقط استفاده از ابزار نیست، بلکه ایجاد یک فرآیند است که بتواند مشتری را به هدف خاص خود برساند

تفاوت بین کسی که از زمینۀ طراحی گرافیک یا بازاریابی با کسی که مثلا از زمینۀ صنایع غذایی وارد این حرفه می‌شود، فقط یک مرحلۀ کوچک قابل یادگیری است و آن آموزش چند ابزار مثل نرم‌افزار طراحی است. در نهایت باید بدانید که پروداکت‌ دیزاین فقط استفاده از ابزار نیست، بلکه ایجاد یک فرآیند است که بتواند مشتری را به هدف خاص خود برساند.

پروداکت‌ دیزاینر
طراح: Darkcube Studio

پروداکت دیزاین را از کجا شروع کنیم؟

سوالی که در اینجا مطرح است این است که شما می‌خواهید روی چه بخشی از طراحی محصول کار کنید؟

در حوزۀ پروداکت دیزاین عناوین زیادی وجود دارد؛ مثل یو‌ آی دیزاینر، یو ‌ایکس دیزاینر، مهندس یو ‌ایکس، پروداکت‌ دیزاینر یو ‌ایکس، محقق یو‌ ایکس، معمار اطلاعات و … . لازم نیست که خودتان را با این عناوین درگیر کنید؛ با گذشت زمان و کسب تجربه در این حوزه، به مرور با تخصص‌های پروداکت‌ دیزاین و نحوۀ معرفی آن‌ها در توضیحات شغلی و با طیف‌های مختلف تجربۀ کاربر آشنا می‌شوید.

حتما بخوانید!  آموزش روش های چاپ روی پارچه

یک پروداکت‌ دیزاینر حرفه‌ای مهارت‌هایی دارد که می‌توانیم آن‌ها را مثل حرف “T” تعریف کنیم. به این معنی که از قسمت افقی بالا شروع می‌شود و آن دانش گستردۀ او از تمام طیف‌های طراحی است و قسمت عمودی آن نشان دهندۀ تمرکز یا تخصص ویژۀ اوست. در عمل همۀ طراحان در یک تخصص کار نمی‌کنند. مثلا ممکن است شما تنها طراح یک استارت‌آپ باشید؛ در نتیجه تمام مراحل به عهدۀ شماست. اما ممکن است فقط مرحلۀ تحقیق رفتار کاربر و یا یکی از مراحلی که به انتهای کار نزدیک ترند مثل طراحی بصری و ساخت نمونه های‌اولیه به عهدۀ شما باشد. اما فراموش نکنید که در هر حال باید تمام مراحل فرآیند تکرار شوندۀ پروداکت‌ دیزاین را بدانید.

بنابر این اگر پاسخ سوالات خود را در شروع کار پیدا نکردید، نگران نباشید! با گذشت زمان پاسخ آن ها را پیدا خواهید‌ کرد تا زمانی که تبدیل به یک پروداکت‌ دیزاینر حرفه‌ای شوید.

پروداکت‌ دیزاینر
طراح: Diana Stoyanova

 چگونه به یک پروداکت‌‌ دیزاینر حرفه‌ای تبدیل شوم؟ آیا کتاب یا منبعی برای آن وجود دارد؟

بله؛ یک منبع که بسیاری از طراحان آن را برای ورود به حوزۀ پروداکت‌ دیزاین توصیه می‌کنند، کتاب “طراحی اشیاء روزمره” نوشتۀ دونالد نورمن است که در زمینۀ طراحی‌های انسان‌محور فوق‌العاده است. پس از خواندن این کتاب اگر تصمیم قطعی داشتید که یک پروداکت‌ دیزاینر باشید، می‌توانید به سراغ آموزش‌های آکادمیک بیشتری بروید.

ظهور کمپ‌های آموزشی مرتبط با تکنولوژی در دهۀ گذشته، انقلابی در حوزۀ آموزش به وجود آورده‌است. این کمپ‌ها این امکان را به شما می‌دهند که طی مدت زمان کوتاه کلاس‌هایی را به صورت حضوری، آنلاین و یا ترکیبی از هر دو بگذرانید و مهارت خود را در زمینۀ مورد نظر تقویت کنید. بعضی از این کمپ‌ها به دانشجویان خود کمک هزینۀ دانشجویی می‌دهند و بعضی هم به دانشجویان اجازه می‌دهند که هزینۀ تحصیل خود را پس از پیدا کردن شغل پرداخت کنند.

بهترین راه برای کسب مهارت، آشنایی با افراد با‌تجربه در این زمینه است.

شاید شما تازه دورۀ کارشناسی و یا دبیرستان خود را تمام کرده‌ باشید یا شاید تجربه‌ای در شغل دیگری داشتید و حالا می‌خواهید تغییر شغل دهید، به هر حال بهتر است به سراغ یک کمپ آموزشی برای یادگیری پروداکت‌ دیزاین بروید و همزمان دانش خود از راه‌های دیگر هم تقویت کنید. برای این کار می‌توانید از منابع رایگان اینترنتی به ‌صورت خودآموز استفاده کنید. اما باید بدانید که برای یادگیری پروداکت‌ دیزاین فقط مهارت استفاده از یک نرم‌افزار کافی است!

می‌توان گفت بهترین راه برای کسب مهارت، آشنایی با افراد با‌تجربه در این زمینه است. این کار را می‌توانید از طریق گذراندن دوره‌های کارآموزی (اگر این شانس را داشته‌ باشید که بدون آموزش رسمی این دوره را به دست آورید) و یا از طریق همان کمپ‌های آموزشی انجام دهید؛ که به هر حال احتمالاً با افراد با‌تجربه و مشتریان واقعی رو به رو می‌شوید و می توانید یک شروع قوی داشته‌ باشید.

حتما بخوانید!  مروری بر ویژگی های جدید ایلاستریتور 2019

چیزهایی که از قبل دارید

همانطور که گفتیم این مقاله برای افرادی است که در نقطۀ شروع پروداکت‌ دیزاین هستند؛ اما در نقطۀ شروع بودن به این معنی نیست که شما هیچ‌گونه تجربه‌ای در این زمینه ندارید! می‌توان گفت همۀ افراد بدون در نظر گرفتن پیشینۀ آن‌ها کمی تجربۀ پروداکت‌ دیزاین دارند که همین تجربه می‌تواند به شدت ارزشمند باشد؛حتی اگر هنوز آن را تشخیص نداده‌ باشید! اگر فیلم جنگ ستارگان را دیده‌اید، به یاد بیاورید که وقتی لوک از یودا می‌پرسد که درون آن غار تاریک و اسرارآمیز سیارۀ داگوبا چیست؟ می‌گوید: “فقط چیزی که با خود می‌بری”.

اگر می‌خواهید بدانید که این تجربیات را دارید یا نه، فکر کنید که آیا تا به حال در شغل فعلی یا سابق خود به فکر مشتریان بوده‌اید؟ آیا مجبور شده‌اید سیستم‌ها و یا روش‌هایی پیدا کنید که دستور العمل‌ها را مشخص کند و یا به روند یک آموزش کمک کند؟ آیا تا به حال یک بروشور هر چند کوچک برای اطلاعاتی مشخص برای اطرافیان خود درست کرده‌اید؟ همۀ این تجربیات در واقع مهارت‌هایی برای طراحی‌های انسان‌محور هستند. اگر واقعاً با دقت به این تجربیات خود فکر کنید، مطمئناً چیزهایی پیدا می‌کنید که مربوط به بخشی از فرآیند طراحی است. این به شما کمک می‌کند تا برای تقویت مهارت خود اعتماد به نفس پیدا کنید و مسیر یادگیری را با قدرت بیشتری طی کنید.

پروداکت دیزاین
طراح: Darkcube Studio

نکات پایانی

حالا که می‌دانید چطور می‌توانید وارد مسیر پروداکت‌ دیزاین شوید، وقت را تلف نکنید. در این مسیر سختی‌هایی وجود دارد که با پشتکار و تلاش می‌توانید از آن‌ها عبور کنید. می‌توان گفت که اگر کمک کردن به مردم برای رسیدن به اهدافشان را دوست دارید و ذهن خوبی برای کنار هم گذاشتن قطعات پازل دارید، پس همه چیز را برای شروع تبدیل شدن به یک پروداکت‌ دیزاینر حرفه ای دارید. پس دست به کار شوید و از طراحی خود لذت ببرید!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question